22 Şubat 2012 Çarşamba 12:09
Türkiye'de 20 milyon hasta var

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2011 yılına ait “Sağlık sorunları ve faaliyet güçlükleri yaşayanların işgücü durumu araştırma sonuçları”nı açıkladı. 2011 yılı 2. döneminde, Hanehalkı İşgücü Araştırması ile birlikte “Sağlık Sorunları ve Faaliyet Güçlükleri” konulu bir modüler anket uygulanmıştı. Avrupa Birliği (AB)'ne uyum çalışmaları kapsamında gerçekleştirilen bu araştırmanın amacı, özürlü nüfus konusunda detaylı ve karşılaştırılabilir veri derlemek olarak tespit edilmişti. Araştırmada süreğen hastalık ve sağlık sorunları ile faaliyet güçlüklerine ilişkin sorular 15 ve daha yukarı yaştaki nüfus için sorulmuş ve cevaplayıcı beyanı esas alınırken, doktor tarafından tanı konulmuş olma şartı aranmadı.
Araştırmaya göre, 15 ve daha yukarı yaştaki 19 milyon 678 bin kişi süreğen hastalık veya sağlık sorunu, 12 milyon 11 bin kişi ise faaliyet güçlüğü bulunuyor. Her iki sorunu birden yaşayanların sayısı ise 11 milyon 221 bin kişi. Herhangi bir süreğen hastalık, sağlık sorunu veya faaliyet güçlüğü yaşamayanların sayısı ise 32 milyon 971 bin kişi olarak gerçekleşti. 15 ve daha yukarı yaştaki nüfusun yüzde 36.8'inin günlük yaşamını etkileyen bir süreğen hastalık veya sağlık sorunu ise bulunmuyor. 19 milyon 678 bin herhangi bir süreğen hastalık veya sağlık sorunu yaşayanların yüzde 57.1'i kadınlardan oluşurken, yüzde 72.6'sının 40 yaşın üzerinde olduğu belirlendi. Bu kişilerde işgücüne katılım oranı ise yüzde 40'da kaldı. Söz konusu kişilerin yüzde 26.8'i kalp, tansiyon ve dolaşım ile ilgili bir sağlık sorunu yaşarken, bunu ikinci sırada yüzde 14.5 ile sırt, bel veya boyun ile ilgili sağlık sorunları izledi.

Her 5 kişiden 1'i hasta
15 ve daha yukarı yaştaki nüfusun yüzde 22.5'inin günlük yaşamını etkileyen bir faaliyet güçlüğü bulunduğu tespit edildi. Sayıları 12 milyon 11 bin olan bu kişilerin yüzde 59.2'si kadınlardan oluşuyor. Yüzde 78.7'si 40 yaşın üzerinde olan bu kişilerin işgücüne katılım oranı ise yüzde 34.8 seviyesinde. Faaliyet güçlüğü çeken kişilerin yüzde 51.1'i yürürken veya basamak çıkarken zorluk yaşamazken, ikinci sırada yaşanan faaliyet güçlüğü ise yüzde 12.5 ile bir şeyi kaldırırken veya taşırken zorluk çekmek olarak belirlendi. Süreğen hastalık, sağlık sorunu veya faaliyet güçlüğü yaşayanların işgücüne katılma oranı 2011 yılı 2. döneminde yüzde 50.5 iken, herhangi bir süreğen hastalık veya sağlık sorunu olanların işgücüne katılma oranı yüzde 40, faaliyet güçlüğü çekenlerin işgücüne katılma oranı ise yüzde 34.8 oldu. Buna karşılık, herhangi bir süreğen hastalığı veya sağlık sorunu olmayanların işgücüne katılma oranı yüzde 56.6, faaliyet güçlüğü olmayanların işgücüne katılma oranı ise yüzde 55.1 olarak gerçekleşti. ANKA

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100