23 Nisan 2006 Pazar 00:00
Türkiye'de atık denetimi yok
Çevre uzmanı Prof. Dr. Tüfekçi, tehlikeli atıkların % 90'ına yakınının denetim yetersizliği, tesislerin olmayışı neticesinde göl, deniz gibi alanlara döküldüğünü belirtti. ~|~


Çevre uzmanı Prof. Dr. Tüfekçi, Türkiye'deki tehlikeli atıkların yüzde 90'ına yakınının denetim yetersizliği, bertaraf tesislerinin olmayışı neticesinde göl, deniz ve toprak gibi alanlara döküldüğünü belirtti

Karadeniz Teknik Üniversitesi Giresun Eğitim Fakültesi Dekanı ve Çevre Kolu Akademik Danışmanı Prof. Dr. Mehmet Tüfekçi, son günlerde Tuzla'da yaşanan olayların tüm Türkiye'nin gündemine oturduğunu hatırlatarak, bu varillerin oradaki toprağa karıştığı ve kirliliğin yeraltı suyunu da etkilediği yönünde ölçümler yapıldığını söyledi.

Türkiye'de atıkların bertarafı konusunda tesislerin çok az olduğunu belirten Tüfekçi, "Yüzde 90'ı sanayiden kaynaklanan tonlarcatehlikeli atık, kamusal denetimin yetersizliği, atık arıtma ve bertaraf tesislerinin uygulamaya konulmayışı sonucunda, göl, deniz, toprak gibi hayati alanlara dökülüyor. Bu da Anayasa'nın 56. maddesinde ifade edilen sağlıklı bir çevrede yaşama hakkını hiçe sayıyor"diye konuştu.
Türkiye'nin tüm ilgili mevzuata rağmen tehlikeli atık yönetimi konusunda yetersiz kaldığını ifade eden Prof. Dr. Tüfekçi, "Karadenizsahillerine vuran zehirli variller, İskenderun'da batan tehlikeli atıkyüklü gemi, radyoaktif kirlenmeye maruz kalan hurdalar ile ülkemiz, gelişmiş ülkelerin bir çöp alanı haline getirilmiştir" dedi.

Tuzla olayı bir sonuçtur
Türkiye'de sanayileşme süreci ile çevre ve doğal değerlerin korunması ve kaynakların yönetimi konusunda ciddi sorunlar olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Tüfekçi, şunları kaydetti: "Sanayi yer seçiminden, sanayide kullanılan teknik ve yöntemlere kadar birçok sorunun varlığı söz konusudur. Yıllardır plansız ve çarpık sanayileşme sürecinde Tuzla olayı bir sonuçtur. Çevre koruma politikalarının olmayışı sonucunda bu vahim duruma gelinmiştir. (Kirleten öder) felsefesine dayanan çevre korumacı anlayıştan vazgeçilmelidir. Ülkemizde, Tehlikeli Atıkların Kontrölü Yönetmeliği'ne göre, tehlikeli atıkların beyanı, toplanması, taşınması ve bertarafı bir dizi teknik süreci zorunlu kılmasına rağmen, yüzde 90 oranında bir kaçak oluşumu izah etmek zordur. Cezaların az veya çok olması sorunu çözmeyecektir. (Kirleten öder) ilkesinden vazgeçip, (Kirlilik önleme) yaklaşımıyla, atıkların azaltılması, yenilenebilir ve temiz teknolojilerin seçimi, temiz üretime geçiş ve atıkların geri kazanımı temel politika olmalıdır."

Uzunköprü'deki variller zehirli çıktı
Edirne'nin Uzunköprü ilçesi yakınlarında bulunan şüpheli varillerden alınan örnekler pozitif çıktı. Edirne Valisi Nusret Miroğlu, varillerin bulunduğu bölgede geniş çaplı bir kazı çalışması yapılacağını söyledi.Uzunköprü Degirmenciköy Deresi yakınlarında plastik ve tenekeler içinde bulunan atıklardan alınan numunelerin sonuçları belli oldu.
Edirne Valisi Nusret Miroğlu, sonuçların pozif çıktığını açıklayarak, "Bir vatandaşın ihbarı sonucu bulunan 20'si plastik, 30'u da teneke olmak üzere 50 varil içindeki atıkların bulunduğu bölgede, kazı çalışması yapılacak. Bulunan variller, özel taşıma aracıyla imha edilmek üzere İzmit İZEYDAŞ'a gönderilecek.

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137