05 Ağustos 2011 Cuma 00:00
Türkiye'de intihar yaşı yükseliyor
Türkiye'de intihar girişiminde yaş ortalamasının yükselme eğiliminde olduğu, kadın/erkek oranının birbirine yaklaştığı ve bazı aylarda zehirlenme ile intihar girişiminin daha çok olduğu tespit edildi ~|~ YENİ MESAJ - İSTANBUL
Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları E.A. Hastanesi (BRSHH) Düşünen Adam Dergisi'nde yayınlanan bir araştırmaya göre, Türkiye'de intihar (özkıyım) yaşının yükseldiği ortaya çıktı. 
Araştırma, 2007 - Ocak 2010 tarihleri arasında zehirlenme (entoksikasyon) yoluyla intihar girişimi nedeniyle yatan 540 hasta üzerinden yapıldı.  İntihar amaçlı yatan 474 hastanın 361 (yüzde 76.16) kadın, 113'ü (yüzde 23.83) erkeklerden oluşuyordu.
Çalışmada en yüksek intihar girişimi sayısı, 169 hastayla 21 - 30 yaş grubunda görüldü. İkinci sırada ise 163 hasta ile 13 - 20 yaş grubu dikkati çekiyordu. Yüksek yaş gruplarında; 50 yaş üstünde 2007 yılında hiç hasta yokken, 2008 yılında 55 - 60 yaş grubunda 2 intihar girişimi bulunuyordu, 61 yaş üstü hiç hasta yoktu. Ama 2009 yılında 61 - 70 yaş grubunda 7 hasta, 71 yaş üstünde 3 hasta bulunuyordu. İlerleyen yaş gruplarındaki intihar girişimi her geçen yıl artış gösteriyordu.
Tüm hastalarda intihar teşebbüslerinin en fazla Haziran (yüzde 12.53), Temmuz (yüzde 11.66) ve Ekim (yüzde 11.23) aylarında olduğu görüldü. En az intihar girişiminin ise yüzde 2.16 ile Ocak ayında olduğu tespit edildi. İntihar girişiminde bulunan hastaların yaş ortalamaları yıllara göre karşılaştırıldığında, 2009 yılında saptanan ortalamanın 2007 yılına göre yüksek olduğu bulundu. Türkiye'de henüz 40'lı yaşlarda yüksek oranlar görülmese de, her yıl yaş ortalamasının artması ileride daha yüksek rakamlara ulaşılabileceğinin sinyallerini veriyor. Telefonla aranan 40 yaş üstü hastaların intihar girişimi için neden vermek istemedikleri "oldu bir kere, bir daha olmaz" gibi pişmanlık ifadesi kullandıkları gözlendi. Araştırmada intihar girişiminde yaş ortalamasının yükselme eğiliminde olduğu, kadın/erkek oranının birbirine yaklaştığı ve bazı aylarda zehirlenme ile intihar girişiminin daha çok olduğu tespit edildi. Çalışmanın bulgularının çok merkezli ileriye dönük yeni araştırmalarla desteklenmesi gerektiğini dile getiren uzmanlar, son yıllarda intihar girişiminde bulunan hasta sayısındaki artış kadar, girişimde bulunanların yükselen yaş ortalamasının da dikkati çektiğini ifade ettiler.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137