02 Haziran 2011 Perşembe 00:00
Türkiye'de ?rüşvet büyük sorun!'
Denetim ve danışmanlık firmalarından Ernst Young'ın araştırmasına göre, Türkiye'de rüşvet ve yolsuzluğun yaygın olduğunu düşünenlerin oranı yüzde 77. Katılımcıların yüzde 35'i, sektörlerinde yeni iş almak için rüşvet vermenin olağan kabul edildiğini belirtiyor! ~|~

YENİ MESAJ - İSTANBUL

Dünyanın önde gelen denetim ve danışmanlık firmalarından Ernst Young, Avrupa Yolsuzluk Anketi 2011 sonuçlarını açıkladı. Usulsüzlük İncelemesi ve Uyuşmazlık Danışmanlığı Bölümü tarafından ortaya konulan araştırma, Türkiye'nin de içinde bulunduğu 25 Avrupa ülkesinden 2365, Türkiye'den ise 105 şirket yönetici ve çalışanının görüşleri alınarak gerçekleştirildi. Ernst Young 12. Avrupa Yolsuzluk Anketi'ne göre; Türk katılımcıların yüzde 46'sı, düzenleyici kurumların hukuki yaptırım gücü olmadığını, yüzde 41'i ise yolsuzluk ve rüşvetin yaygın olduğunu düşünüyor ve kanun uygulayıcılarından daha sıkı gözetim istiyor. Ankete katılan Türk yöneticilerin yüzde 77'si ise, rüşvetin büyük bir sorun olduğuna işaret ediyor.

Ekonomik kriz sürüyor
Ernst Young Türkiye Ülke Başkanı Mustafa Çamlıca ile Güney Doğu Avrupa ve Türkiye Usulsüzlük İncelemesi ve Uyuşmazlık Danışmanlığı Bölüm Lideri Dilek Çilingir'in katılımıyla gerçekleşen toplantıda paylaşılan araştırma sonuçları, ekonomik krizin şirketler üzerinde yarattığı baskının halen sürdüğünü, bunun da yolsuzluk ve usulsüzlüğü artırdığını ortaya koydu. Rapora göre, Avrupa ülkelerindeki katılımcıların oranına (yüzde 16) paralel olarak, Türk katılımcıların da yüzde 17'si, son 2 yıl içinde şirketlerinde önemli bir yolsuzluk olayı yaşandığını vurguluyor. Bu oran geçtiğimiz yıl açıklanan anket sonuçlarında yüzde 14 olarak yer almıştı. Türk katılımcılar rüşvetle mücadele çabasında artış; önlem alınmasında ise azalış olduğunu düşünüyor. Türk katılımcıların yüzde 42'si (Avrupa ortalaması yüzde 29), şirketlerinde usulsüzlükle mücadele çabalarının arttığını belirtti. Bu durum Avrupa genelindeki en yüksek oranı ifade etmekle birlikte geçtiğimiz yıla göre bir düşüşün söz konusu olduğunu gösteriyor. 2009 yılı anket sonuçlarında bu oran yüzde 46 olarak yer almıştı.

Yolsuzluk eylemlerini önleme yöntemleri
Türk yöneticilerin bu konuda yüzde 65'i iç denetim yaptırdığını, yüzde 47'si davranış ilkelerini caydırıcı bir önlem olarak kullandığını, yüzde 43'ü ise harcamaları daha sıkı kontrol ettiğini açıklıyor. Caydırıcı bulunan diğer faktörler ise yüzde 43 ile dış denetim, yüzde 36 ile hukuki durum tespiti.
Araştırmanın en ilginç saptamalarından biri ise, mali sıkıntının sürüp sürmediği konusunda? Ankete katılan Türk şirket temsilcilerinin yüzde 60'ı mali sıkıntının sürdüğünü düşünüyor. Avrupalı katılımcılarda ise bu oran yüzde 64. Katılımcıların yüzde 70'i işten çıkarmaların da artarak süreceğini düşündüğünü belirtmiş. Bu oran, 2009 yılındaki sonuçlara göre daha düşük olup, Avrupa sonuçlarıyla ise benzerlik gösteriyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137