11 Temmuz 2014 Cuma 00:07
Türkiye’nin emrindeyim

RECEP BAHAR/İSTANBUL

BTP, CHP, MHP; DSP ve DP’nin cumhurbaşkanı adayı Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu, 
dün İstanbul’da Çırağan Sarayı’nda düzenlediği geniş katılımlı basın toplantısında hem seçim sloganını, hem de Köşk vizyonunu açıkladı. İhsanoğlu, seçim sürecinde ‘Ekmek İçin Ekmeleddin” sloganını kullanacak ve logosu da buğday tarlası şeklindeki Türkiye haritası olacak. Buradaki ‘ekmek’ sadece bildiğimiz somun ekmek anlamına gelmiyor, aynı zamanda ‘birliği, dirliği, beraberliği ekmek’ anlamına da geliyor. Nitekim İhsanoğlu, dün bir soru üzerine bu konuda şunları kaydetti: “Milletimizin kültüründe çok kutsal kavramlar var. Kitap bizim için çok kutsaldır. En kutsalımız Kuran’dır. Bir başka kutsalımız, bayrağımızdır. Bayrağımız kanımız, canımızdır. Bir başka kutsalımız ise ekmektir. Ekmek, fırından aldığımız ekmekten ibaret değildir. Ekmek birlik, alınteri, namusumuz demektir. Kitabımıza, bayrağımıza, ekmeğimize sahip çıkalım. Ekmeğin önemini çok iyi bilirim. Hepimizin derdi ekmek. Bakın Suriye’nin ekmeği elinden alındı.” 
Beş partinin cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, seçim bildirgesini de dün açıkladı. İhsanoğlu, “Ne ekersek onu biçeriz. Güzellikleri ekmek için, Türkiye’min emrindeyim. Ben çocuklarımızın can vermeyeceği, kimsenin kimsenin canına kast etmeyeceği bir Türkiye hayal ediyorum” diye konuştu. 

Dış politikada sorun var

İhsanoğlu, AKP dönemi Türk dış politikasını ise “Pilotlarınız, diplomatlarınız rehin alınıyorsa, tır şoförleriniz rehin alınıyorsa, bir kaç ülkede büyükelçiniz yoksa herhalde bir sıkıntı var. Böyle giderse dünyadaki yalnızlığımız daha da artacaktır” ifadeleriyle eleştirdi. Güneydoğu meselesinin en hassas konulardan biri olduğunu söyleyen İhsanoğlu, “Barışla bu işin halledilmesi için yolları bulmalıyız. Dil farkı vardır. O dile karşı da ülkemiz hata yapmıştır. Biz tüm sorunları sopayla halletmeye alışmışız. İnsanın anadilini konuşması en büyük hakkıdır. Bu yapılırken Türkiye’nin toprak birliğinin, anayasal düzeninin korunması gerekiyor” diye konuştu.

Parlamenter sistem esastır

Cumhurbaşkanı anayasaya göre hareket etmesi gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. İhsanoğlu, şöyle konuştu: “Türkiye Cumhuriyeti 90 senelik bir devlettir, 1000 senelik bir maziye sahiptir. Başkanlık sisteminin sakin kafayla tartışılmalı. Amerikan sisteminin bizimle bir ilgili bulunmuyor. Orası birleşik bir devlet… Her eyaletin kendi kanunları var. Bizim tek bir devletimiz var. Biz bu devleti korumak zorundayız.” “Ekonomi hükümetin görevidir” diyen bu konuda ‘yol yapan değil ama yol gösterici’ olacağını ifade etti. 

‘Filistin için çok şeyler yaptım’

İhsanoğlu, “İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırısı devam ediyor. Bu tablo karşısında Türkiye hala tarafsız kalmalı mı?” sorusuna şöyle cevap verdi: “Ben bu tarafsızlık olayını Arap ülkeleri için söyledim. Filistin’le ilgili benim böyle bir sözüm yok. Bunu söyleyenler bir yerlerden yanlış bilgi edindiler.  Hükümetin kuruluş merasimine Filistin dışından davet edilen tek kişi bu kardeşiniz olmuştur” dedi. Gazze’ye defalarca gittiğini de kaydeden İhsanoğlu, şunları kaydetti: “Filistin davasına yaptığım en büyük hizmetlerden birisi, Filistin’in BM ve bağlı kuruluşlarına üyeliğini sağlamaktır. UNESCO’ya tam üye olmuştur. Filistin devleti BM’nin bir alt organında tam üye oluyor... Bunları yapana siz nasıl -Filistin’e hizmet etmedi- diyebilirsiniz?” İhsanoğlu, Filistin’in devlet nişanı verdiği tek Türk olarak da dikkat çekiyor. 

‘Finansal kaynaklarımız yok’

BTP, CHP, MHP, DSP ve DP’nin cumhurbaşkanı adayı Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu, seçimlerde devletin adaylara destek olmadığını hatırlatarak, “Neredeyse bir  ay sonra önemli bir seçim yapılacak ve bizim elimizde finansal kaynaklar yok. Başbakan ise devlet kaynaklarıyla çalışmalarını sürdürüyor. Bazı yerlerde ‘Eklmeledin’i aciz gösterin, hata yaparsa abartın, iyi söz söylerse örtün’ deniyor... İftiranın bini bin para” diye konuştu.  

“Ekmek için EKMELEDDİN”

Dün toplantı salonunun çeşitli bölümlerine yerleştirilen panolarda da İhsanoğlu için belirlenen şu sloganlar da yer aldı: “Sevgiyi Ekmek için, Bolluğu Ekmek için, Ekmek İçin Ekmeleddin.” Toplantı için hazırlanan ve seçim çalışmalarında kullanılacak broşürlerde de İhsanoglu’nun AK Parti, BTP, DSP, MHP, CHP demeden bütün Türkiye’nin gururu olduğu vurgulanıyor. Tanıtım için hazırlanan kartların üzerinde “Biz hep partimize oy verdik. Şimdi oyumuz Ekmel Hoca’ya” yazılı ifadeler yer aldı. 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.