24 Ekim 2004 Pazar 00:00
Türkiye'nin yüzde 12,29'u özürlü
Türkiye Özürlüler Araştırması geçici sonuçlarına göre, nüfusun yüzde 12.29'unu, yaklaşık 8.5 milyonunu özürlüler oluşturuyor.

68 milyon 622 bin 559 kişilik Türkiye nüfusunun 8 milyon 431 bin 937'si özürlü. Özürlülerin 3 milyon 783 bin 197'si erkek, 4 milyon 648 bin 740'ı kadın. Erkek özürlülerin toplam nüfusa oranı yüzde 11.1, kadın özürlülerin oranı ise 13.4. Özürlü nüfusun bölgelere göre dağılımında da farklılıklara var. Buna göre, en çok özürlü Marmara Bölgesi'nde bulunurken, en az özürlü Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yaşıyor. Marmara Bölgesi'ndeki nüfusun yüzde 13.1'i özürlüyken, bu oran Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yüzde 9.9 olarak belirlendi. Özürlü nüfusun yüzde 12.69'u kentlerde, yüzde 11.67'si ise kırsal kesimde yaşıyor.

Diğer ülkeler

Devlet Bakanı Akşit'in verdiği bilgiye göre, İngiltere'de özürlü oranı yüzde 12?13, Avusturya'da yüzde 20.9, Yeni Zelanda'da yüzde 20, İsveç'te yüzde 12.1, Norveç'te yüzde 17.5, Hollanda'da yüzde 11.6, Kanada'da yüzde 15.5 ve ABD'de yüzde 1~|~5.

Çift diploma ya da 1 diploma, 1 sertifika

Osmangazi Üniversitesi'nde (OGÜ) uygulanan "çift ana dal" ve "yan dal" programları sayesinde öğrenciler, çift diploma ya da sertifika sahibi olabiliyor.

Üniversite, kendi lisans programını başarıyla sürdüren öğrencilerin aynı zamanda ikinci lisans diploması almaya hak kazanması anlamına gelen "çift ana dal" programı ile başka bir programdan sertifika alınması anlamına gelen "yan dal" programı uygulamaya başladı.

Bir öğrencinin "çift ana dal" programına başvurabilmesi için kendi lisans programında, başvuru sırasına kadar olan sürede tüm derslerini başarıyla tamamlamış olması ve genel not ortalamasının en az 3.00 olması gerekiyor.

Bunun yanında, başvuru anında, sınıfında başarı sıralaması itibariyle ilk yüzde 20 içinde yer alması gerekiyor. Kendi lisans programında mezuniyet hakkı elde eden öğrenci, "çift ana dal" programını, verilen sürede en az 2.00 genel not ortalamasıyla tamamlarsa, bu öğrenciye "çift ana dal" diploması veriliyor.

Öğrencilerin "yan dal" programına başvurabilmeleri için, başvurusırasındaki genel not ortalamasının 2.5 olması gerekiyor. Kendi lisans programında mezuniyet hakkı elde eden öğrenciye, bu zamana kadar "yandal" programını en az 2.00 genel ortalamasıyla tamamlaması halinde ''yan dal sertifikası" veriliyor.

Bayrampaşa

Cezaevi oda sistemine uygun değil

Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Bayrampaşa Cezaevi'nde teknik açıdan "oda sistemine" geçmenin mümkün olmadığını bildirdi.

CHP Adana Milletvekili Gaye Erbatur, Adalet Bakanı Cemil Çiçek'e İstanbul Bayrampaşa Cezaevi'nde oda sistemine geçilip geçilmeyeceğini sordu.

Çiçek, verdiği cevapta İstanbul Bayrampaşa Kapalı Ceza ve Tutukevi'nin oda sistemine dönüşüm inşaatının teknik müşavirlik ve kontrolörlük hizmetlerinin 2002 yılında ihale edildiği, kazanan firma ile sözleşme imzalandığı; yüklenici firmanın yaptığı inceleme sonucunda bir rapor hazırladığını bildirdi.

Cezaevinin olası deprem riskine karşı güçlendirme yapılmaksızın kullanılamayacağının, güçlendirmenin de olumlu ve sağlıklı sonuç vermesinin kuşkulu bulunduğunun raporda belirtildiğini kaydeden Çiçek, mevcut haliyle oda sistemine dönüşümünün teknik açıdan mümkün olmadığının, bu nedenle söz konusu cezaevinin bloklarının yıkılarak yeniden yapılması gerektiğinin belirtildiğini kaydetti.

Çiçek, maliyetin de 2003 yılı birim fiyatı ile 19.5 trilyon lira olduğunun belirtilmesi nedeniyle Bayrampaşa Cezaevi'nin oda sistemine dönüşümünün teknik açıdan mümkün olmadığını; yüklenici firma ile yapılan sözleşmenin tasfiye edildiği ve bu aşamada oda sistemine geçilmesinin düşünülmediğini bildirdi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137