06 Aralık 2012 Perşembe 11:51
Türkiye\'nin yüzde 16\'sı aç!

YENİ MESAJ / İSTANBUL

Barem Research’ün Türkiye halkasını gerçekleştirdiği WIN/Gallup International Global \'Açlık Algısı\' araştırmasına göre, dünya nüfusunun yüzde 3’ü sürekli, yüzde 9’u zaman zaman açlık çekiyor. Türkiye’de nüfusun yüzde 16.2’si yeterli gıdaya ulaşamıyor. Dünyanın gündeminde bulunan Filistin ve Sudan’da ise durum içler acısı... Sudan halkının yüzde 80’i, İsrail ablukası altındaki Filistin’de ise halkın yüzde 52’si yeterli gıdaya ulaşamadığı için açlık çekiyor.

Türkiye halkasını Barem Research\'ün gerçekleştirdiği WIN/Gallup International’ın, 5 kıtadan 57 ülkedeki 50 bini aşkın kişiyle yapılan \'açlık algısı\' araştırmasının sonuçları açıklandı. Oluşturulan \'açlık duygusu endeksi\'ne göre, dünya nüfusunun yüzde 3’ü sürekli, yüzde 9’u ise zaman zaman açlık çekiyor. Açlık hissi duyanların oranı toplam yüzde 12. Zaman zaman ya da sürekli açlık hissi duyan yüzde 12, dünya nüfusunun 840 milyonunun açlık çektiğini gösteriyor.

Türkiye sonuçları parlak değil...

Barem Research’ün Türkiye genelini temsil eden 1000 kişi ile yaptığı araştırma, son derece çarpıcı sonuçları ortaya çıkardı. Türkiye nüfusunun yüzde 4.6’sı sık sık, yüzde 11.6’sı da zaman zaman yeterli gıda bulamıyor. Türkiye’de açlık çekenlerin oranı toplam yüzde 16,2 seviyesinde. Bu oran, yüzde 12 olan dünya ortalamasının üzerinde.

Türkiye genelinde yüzde 16.2 olan ve sürekli veya arasıra yeterli gıda bulamayanların oranı, çalışanlar arasında yüzde 12 iken, çalışmayanlar arasında yüzde 19.3 seviyesinde.

Barem Research’ün araştırmasına göre, Sosyoekonomik Statü (SES) bazında bakıldığında Türkiye verileri çok çarpıcı sonuçlar ortaya koyuyor.

Üst düzey statüyü ifade eden A+B grubundakiler arasında yeterli gıdaya ulaşamayanlar yüzde 3.8 iken, en alt statüdekilerin bulunduğu D+E grubunda bu oran yüzde 37.7’ye ulaşıyor. Bir başka ifadeyle, Türkiye’de alt düzey tatüdekilerin üçte birinden fazlası yeterli gıdaya ulaşamadığı için açlık çekiyor. \'Orta\' statü grubu olan C1+C2’de ise bu oranlar sırasıyla yüzde 8.1 ve yüzde 18.6 olarak hesaplandı.

İsrail ambargosu Filistinlileri aç bıraktı

Araştırmada kapsamında deneklere “Son 12 ay içerisinde, sizin ve/veya ailenizin yemek için yeterli gıda bulamadığı zamanlar oldu mu?” diye soruldu. Alınan cevaplar Filistin ve Sudan’da yaşanan dramı gözler önüne serdiği gibi, Birleşmiş Milletler’in dünyada 850 milyon insanın yeterli kaloriyi alamadığı ve açlık çektiği yönündeki araştırmasıyla da örtüştü. Uzun zamandır İsrail ablukası altında bulunan ve ambargo uygulanan Filistin’de halkın yarıdan fazlası yeterli gıdaya ulaşamıyor. Ambargo dolayısıyla uluslararası yardımın ulaştırılamadığı Gazze ve Batı Şeria’da yaşayan Filistinlilerin yüzde 52’si açlık çekiyor. Uluslararası kamuoyunun gündemindeki bir başka halk ise iç savaşın yıprattığı ve bölünen Sudan. Araştırmaya göre Güney Sudan’da yeterli gıdaya ulaşanların oranı sadece yüzde 20 düzeyinde. Bu veri, Sudanlıların yüzde 80’inin açlık çektiğini gösteriyor. Türkiye, her iki ülkeye de gıda yardımı yapılması konusunda uluslararası düzeyde etkili bir çalışma yürütüyor.

ABD\'de \'aç\' çok!

Araştırma yapılan ülkeler, çok zengin (kişi başı geliri 30 bin doların üzeri), zengin (kişi başı geliri 10 bin - 30 bin dolar arası) ve düşük gelirli (kişi başı geliri 10 bin doların altı) olarak üç gruba ayrıldı. Çok zengin ve zengin ülkelerde açlık duygusunun düşük gelirli ülkelere göre daha az olması beklenirken araştırma sonuçları böyle bir ilişki olmadığını gösterdi. Açlık duygusu seviyesi, her üç grupta da neredeyse aynı. Araştırmayı gerçekleştiren uzmanlar  açlık duygusunun nedenlerinin zenginlikte değil, politik ve sosyal nedenlerde aranmasını öneriyor. Bu nedenlerin başında da gelir dağılımındaki adaletsizlik geliyor. Araştırmaya göre, 57 ülke içinde yalnızca 14 ülkede açlık duygusuna kapılanların oranı yüzde 5’in altında. Vietnam ve Azerbaycan (yüzde 4) da düşük gelirli grupta olmalarına rağmen açlık algısı düşük ülkeler. Buna karşılık kişi başına milli geliri 45 bin doların üzerinde olduğu ABD’de yeterli gıdaya ulaşamadıklarını belirtenlerin oranı yüzde 22.

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137