Bu haber kez okundu.

Türkiye’ye şok suçlama
HABER MERKEZİ
Wikileaks sitesinin kurucusu Julian Assange, Suudi Arabistan bakanlıklarından sızdırılan belgelere göre Suudi Arabistan, Katar ve Türkiye arasında Suriye hükümetini yıkmak amacıyla 2012 yılında imzalanmış gizli bir anlaşma olduğunu öne sürdü. Rusya’da bir TV kanalına röportaj veren Assange; ABD, Fransa ve İngiltere’nin de Suudi Arabistan, Katar ve Türkiye’nin yanında bu komplonun içinde yer aldığını ifade etti. ABD’nin bölgedeki müttefiklerinin daha bağımsız ve saldırgan tutumlar sergilediklerini ve bazen ABD’nin itaat çizgisi dışına çıktıklarını dile getiren Assange, ABD’nin en sadık müttefiki olan Suudi Arabistan’ın bile zaman zaman itaatsizlik sergilediğini belirtti. Wikileaks sitesi geçtiğimiz günlerde Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı’nın farklı büyükelçilikler ile yazışmalarının bulunduğu 500 bin belgeyi kamuoyuna teşhir etmişti. 

İçeriğinde ne var?
Julian Assange’ın ifade ettiği gizli anlaşmanın şartlarının ne olduğu bilinmiyor. Ama AKP’nin gizli yaptığı bütün anlaşmalarda olduğu gibi bu anlaşmanın da çok tehlikeli maddeler barındırdığı kesin. Suriye’de hükümeti yıkma konusunda Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar’ın paralel davranmaları bu gizili anlaşmanın varlığını doğruluyor. Her ne pahasına olursa olsun Suriye’de hükümeti yıkmaya kararlı olan Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar bu uğurda milyarlarca dolar harcadılar. Suudi Arabistan ve Katar’ın harcamalarının Türkiye’den kat kat fazla olduğu tahmin ediliyor.

AKP’nin başka gizli anlaşmaları da var
Abdullah Gül, Dışişleri Bakanlığı döneminde ABD’yle 9 maddelik gizli bir anlaşma yapmıştı. 13 Temmuz 2003’te kamuoyuna sızan anlaşmada yer alan maddeler dikkat çekiyor. işte o maddeler:
1. Türk askeri Irak’ın kuzeyinden çekilecek, sınır harekâtlarına son verilecek ve PKK’ya askeri harekât için ABD’den izin alınacak.
2. Eğer Türk Silahlı Kuvvetleri, PKK/KADEK’e karşı ABD askeri makamlarına bilgi vermeden ve izin almadan harekât yapacak olursa, ABD hükümeti, Kürt halkına karşı şiddet kullanıldığı ve soykırım uygulandığı çerçevesi içinde uyarıda bulunma hakkını kullanabilecek. Bu durumda ABD gerekli gördüğü ambargo ve silahlı müdahale gibi siyasal ve askerî yaptırımları saklı tutacak.
3. Türkiye, ABD’nin İran’a ve diğer Ortadoğu ülkelerine karşı uygulayacağı sınırlı askerî harekâtlara, ABD’nin talep etmesi halinde şartsız olarak üs ve taşıma kolaylıkları sağlayacak, askerî birlik verecek. Türk birliklerinin üst komuta yetkisi, ABD komutanlığında olacak.
4. Türk ordusunun asker sayısı ve silah kuvveti, ABD’nin uygun bulduğu sayı ve kabiliyete indirilecek. Özellikle tank ve ağır silahların miktarı düşürülecek, savaş uçağı sayısı sınırlanacak. 
5. Irak’ın kuzeyinde kurulacak Kürt Devleti, Türkiye tarafından resmen tanınacak. 
6. Etnik grupların yasal siyasete katılmaları önündeki bütün yasal kısıtlamalar ve engeller kaldırılacak. Af yasasıyla bağlantılı olarak PKK/KADEK’e yasal siyaset düzleminde yer alma olanağı sağlanacak, hapiste veya dağda bulunan yöneticilerin siyasal mücadeleye katılmaları için gerekli hukukî ve siyasal önlemler alınacak ve uygulanacak.
7. Kamu Reformu Yasası ve yeni Yerel Yönetim Yasaları hızla çıkartılarak, Türkiye’deki Kürt nüfusun yoğun olarak yaşadığı şehir ve kasabaların belediyelerinin özerkleşmesi süreci kararlı olarak yürütülecek. 
8. Kıbrıs’ta Denktaş devre dışı bırakılacak, Annan Planı küçük değişikliklerle uygulanacak ve Ege’de Yunanistan’ın taleplerine esnek tavır alınacak 
9. Türkiye’nin Ermenistan ile ilişkileri normalleştirilecek ve iyileştirilecek. Sınır ticaretinde Ermeniler lehine düzenlemeler yapılacak. Ermenilerin Türkiye’ye gezilerindeki bazı kısıtlamalar kaldırılacak.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100