08 Ekim 2005 Cumartesi 00:00
Türkiye'yi AB'ye almazlarTürk halkının yüzde 70'inin AB'yi istediğini savunanlara üniversite gençliğinden tokat bir cevap geldi. Üniversite gençleri arasında yapılan bir ankete göre, öğrencilerin yüzde 62'si Türkiye'nin AB üyesi olabileceğine inanmıyor!

~|~

Öğrencilere 17 sorunun yöneltildiği anket, 27 Eylül 2005 tarihinde tamamlandı. Ankete katılan öğrencilerin bir bölümü AB'yi "ekonomik",''siyasi" bir birlik olarak tanımlarken, bir bölümü de "kültürel ve dinsel birlik" olarak nitelendirdi.
Politika Merkezi'nin, Gazi, Ankara, Atılım, Bilkent, Dicle, Yüzüncü Yıl ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nden toplam 1776 öğrenci arasında yaptığı anketle "öğrencilerinin AB algılamalarını" değerlendirildi.

Ankette, "AB'yi nasıl tanımlarsınız?" sorusuna, deneklerin yüzde33'ü "Ekonomik bir birliktir", yüzde 27'si "Siyasi birliktir" diyeyanıt verdi.
AB'yi "kültürel ve dinsel birlik" olarak tanımlayanların oranı yüzde 16 olurken, yüzde 16'sı "emperyalist bir örgüttür" seçeneğini işaretledi. Öğrenciler, "AB denildiğinde ilk akıllarına gelen şeyin ne olduğu" sorusuna, sırasıyla "Ekonomik kalkınma", "Demokrasi, hukukun üstünlüğü ve insan hakları", "Ulusal egemenliğin aşınması",''Seyahat özgürlüğü" cevabını verdi. "Sizce Türkiye AB'ye girebilecek mi?" sorusuna, deneklerin yüzde 62'si "Hayır" derken, yüzde 38'i "Evet" seçeneği ile cevaplandırdı.

Türkiye'nin üye olacağına inanmıyorlar
Türkiye'nin, AB dışında bir seçeneği olup olmadığı sorusu üzerine,öğrencilerin yüzde 27'si Türk dünyasını, yüzde 26'sı Rusya?Çin?İran seçeneğini işaretledi. Türkiye'nin AB dışında bir seçeneği olmadığına inananların oranı ise yüzde 18 oldu. Deneklerin yüzde 44'ü Türkiye'nin, "Hiçbir zaman tam üye olamayacağı" savunurken, yüzde 24'ü "2015'ten sonrası", yüzde 18'i ''2011?2015", yüzde 7'si "2005?2010" seçeneğini, Türkiye'nin AB'ye tam üye olacağı dönem olarak tercih etti.

Tek kozumuz jeopolitik konum

"Türkiye'nin AB'ye girebilmek için kullanabileceği en büyük kozunne olduğu" sorusuna öğrencilerin yüzde 50'si "jeopolitik konum" seçeneğini işaretleyerek yanıt verdi. Öğrencilerin yüzde 10'u, ''AB'nin Hıristiyan kulübü görüntüsünü sona erdirecek" olma seçeneğini, Türkiye'nin elindeki en büyük koz olarak değerlendirdi.
Öğrencilerin, yüzde 7'si Türkiye'nin AB'ye tam üyeliğinin ekonomik kalkınma, insan hakları, demokrasi ve hukukun üstünlüğü, teknolojik ilerleme gibi olumlu etkileri olacağına inanırken, yüzde 43'ü tam üyeliğin "siyasi ve ekonomik bağımlılık" ve "Türkiye'nin bütünlüğünün bozulması" gibi olumsuz etkiler yaratacağını düşünüyor.

AB Hıristiyan bir birliktir
Ankete katılan öğrencilerin yüzde 31'i, Türkiye'nin AB üyeliğinin Türk halkının beklentilerini karşılayacağına, yüzde 69'u ise karşılamayacağına inanıyor.  Ankete katılan öğrencilere, tam üyelik sürecinde hangi ülkenin Türkiye'nin karşısında en büyük engel olarak durduğu da soruldu. Öğrencilerin yüzde 50'si Fransa, yüzde 20'si Avusturya'nın en büyük engel olduğu cevabını verdi.

AB ile ilgili kanaatlerinin oluşmasında hangi kaynağın daha yararlı olduğu sorusunda öğrenciler, "gazete, dergi ve kitaplar" seçeneğini yüzde 44 oranında tercih etti.
Deneklerin yüzde 83'ü, "Sizce AB'de Hıristiyanlığın önemli bir etkisi var mıdır?" sorusuna "Evet" yanıtını verdi.
AB tarafından Türkiye'ye yönelik çifte standart uygulanıp uygulanmadığı sorusunu, öğrencilerinin yüzde 82'si, "Türkiye'ye çiftestandart uygulandığı" yönünde yanıtladı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100