24 Şubat 2006 Cuma 00:00
Türkiye'yi kurtaracak model
İktisat biliminde bir devri kapatıp, yeni bir çağ açan Milli Ekonomi Modeli (MEM), yurt sathında düzenlenen konferanslarla halka sunuluyor. Rize'de yapılan konferansta da, MEM'in Türkiye'yi içine düştüğü sıkıntılardan kurtaracak bir sistem olduğu vurgulandı ~|~

İktisat tarihinde yeni bir çığır açan BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş'ın sistemleştirdiği Milli Ekonomi Modeli (MEM), tüm Türkiye'de il il düzenlenen konferanslarla vatandaşlara arz edilmeye başlandı. BTP Rize il Başkanlığı'nın tertip ettiği Milli Ekonomi Modeli Konferansı Rize Ses Sineması solununda gerçekleştirildi. Binlerce Rizelinin katılıp, büyük bir dikkatle takip ettiği konferansta açılış konuşmasını Karadeniz Teknik Üniversitesi emekli Araştırma Görevlisi Mustafa Hilmi Yıldırım yaptı. Ardından Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hidayet Sarı konuştu. Öncelikle dinlerarası diyalog faaliyetlerine değinen Prof. Sarı, İslam'ın reforma ihtiyacı olmadığını, diyalogcuların amacının İncil karşılığında topraklarımızı elimizden almak olduğunu vurguladı.

Tarihin intikamını alıyorlar
Sarı, şunları kaydetti: "Avrupa'da Asya'da yaptılar. Hıristiyanlaştıramadıklarını kılıçtan geçirdiler. Şimdi 1000 yılda yapamadıklarını dinlerarası diyalog diyerek yapmaya çalışıyorlar. ABD ? AB ? İsrail şer üçgeni İslam dünyasını hedef gösteriyor. Bunların içinde Müslüman kanını içmek vardır. Lawrence ile Türkleri arkadan vurdular, ikiz kuleler bahanesiyle İslam ülkelerini bir bir işgal ediyorlar. Araplar 300 yıl İslam'ı taşıdı. Akabinde Türkler bin yıl İslam'a bayraktarlık yaptı. Bu son kaleyi 80 yıl sonra dinlerarası diyalog, ılımlı İslam ile ele geçirmeye çalışıyorlar. Türk?Kürt, Laz?Çerkez oyunlarıyla aramıza nifak tohumları sokulmak isteniyor. Hocamız Prof. Dr. Haydar Baş, bu oyunlara karşı, 'milli ve dini bütünlüğümüz, et ve kemik gibidir' diyor."

Türkiye'yi borçtan kurtaracak model
Prof. Dr. Hidayet Sarı, Milli Ekonomi Modeli'nin Türkiye'yi şu anda içine düştüğü borç batağından kurtaracak büyük bir proje olduğuna dikkatleri çekerek, bu projeyle Türkiye'mizin ekonomik bağımsızlığını kazanacağını belirtti. Prof. Sarı, şunları söyledi: "Bu ekonomik model sadece ülkemiz için değil, ekonomisi dışa bağımlı tüm gelişmekte olan ülkelere aynen Kurtuluş Harbimizin tüm mazlum milletlere tuttuğu bağımsızlık ışığı gibi ışık tutuyor. Kendilerini tebrik ediyor, bu projenin bir an önce uygulanmasını  diliyorum" dedi.

Üretici bitirildi

BASİAD (Bağımsız Sanayici ve İş Adamları Derneği Genel Başkanı) ve BTP Genel Başkan Yardımcısı Selim Kotil de, yaptığı konuşmada Türkiye'de üreticinin bitirildiğini söyledi. Kotil, şunları söyledi: "Biz 3 Kasım öncesinde söylemiştik. Bunlar IMF'nin dediklerini yapacak. Çay, ot parası bile etmiyor. Mersin'de narenciye üreticisi öldü. Düşünebiliyor musunuz 13 kilo portakal 1 YTL... Üreticiyi bitirdiler. Sayın Başbakan 'yaptırmıyorlar' diyor. Söz konusu azınlık vakıfları olunca, yer altı ve yerüstü kaynakların satılması olunca, dışarıdakilerin talepleri olunca hemen yapıyorsun da milletin meselelerine gelince mi yaptırmıyorlar? Türkiye'nin 430 milyar dolar borcunu nasıl ödeyeceksin, işsizlik sorununu nasıl çözeceksin? Hiçbirinin kafasında çözüm yok. CHP'nin ekonomide çözümü Kemal Deviş idi... AKP, ANAP, MHP... Bunların çözümü de aynı adres. Saadet'li arkadaşım kalkmış faizin ismini nema diye değiştirmiş. Onların döneminde yani 1996?1997 döneminde iç borç 3.4 milyar dolardan 7.9 milyar dolara çıktı. Tam yüzde 110 arttı."

Türkiye'nin borcu katlandı

Türkiye'nin borcunun AKP'nin iktidarında 220 milyar dolardan 430 milyar dolara çıktığını hatırlatan Kotil, şu tespitlerde bulundu: "3 yılda 210 milyar dolar artan borç 280 katrilyon eder. Bir fabrika 1 trilyona kurulur. 280 katrilyona 280 bin fabrika... Böl bunu 81 ile... Sadece Rize'ye 3500 fabrika düşer. Bu kadar para gitti. Başbakan 'hortumlar kestim' diyor. Kesti ama yerine kanalizasyon boruları döşedi. Bunlar iskontolu tahvil ile bütçedeki ödenen faizi gizliyorlar. Yıllık toplam ödediğimiz faiz 130 katrilyon. Bu böyle giderse borcumuzu 700 katrilyona yükselecek. BTP dışında hiçbir partinin bunu ödeyecek bir modeli yok."
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.