06 Ekim 2005 Perşembe 00:00
Türkiye'yi sıkıntı basacak


Türk medyasında 'müzakere bayramı (!)'nın tantanası sürerken, Avrupa medyası artık gerçekleri yazmaya başladı. Haber ve yorumlardaki ortak payda şöyle: "Türk halkı bundan sonra çok sıkıntılı günler geçirecek."

İşte AB basınının yazdıkları...
~|~

Türkiye'nin müzakerelere başlayacak olmasını büyük ölçüde olumlu karşılayan AB basını, dünden itibaren Türkiye'yi ve Türk halkını bekleyen sıkıntıları dile getirmeye, bir başka deyişle gerçekleri yazmaya başladı.

Veto kozları saklı
İngiliz Guardian gazetesi, Türkiye'nin üyeliğine karşı olanların 4 Ekim gününü sessiz geçirdiklerinin altını çizdi. Gazete, bu duruma gerekçe olarak da "Türkiye'ye karşıtı ülkelerin veto hakkını istedikleri zaman kullanma haklarının bilincinde olduklarını" gösterdi. Guardian gazetesi, Avusturya'nun, örneğin Türkiye'de yargı reformunun tartışılacağı bir oturumda sergileyeceği benzer bir muhalif tutumun, bu hafta Lüksemburg'ta yaşanan krizin tekrar yaşanmasına neden olabileceğini belirtti.

Türkiye'de AB'ye destek azalıyor
The Guardian, Ankara'yı bekleyen engelleri de şöyle sıraladı: "Türkiye'nin üye olabilmesi için tüm üyeleri tatmin etmesi gerekecek. Herhangi bir ülke herhangi bir gerekçeyle müzakereleri derhal durdurulabilir. Azınlıklar ayrımcılığa uğruyor."  The Guardian, hükümetin Avrupa Birliği'nin yanı sıra kendi vatandaşlarını da ikna etmesi gerekeceğine dikkat çekiyor: "Türkiye'de daha şimdiden birçok kişi, AB'ye fazla taviz verildiğini düşünüyor. Avrupa Birliği üyeliğine destek azalıyor. Bu durum Türk hükümetlerinin işini daha da zorlaştıracak. Ankara AB'nin istediği herşeyi yapsa bile müzakerelerin sonunda karşısında referandum yapacağını açıklayan Fransa ve Avusturya'yı bulacak."

Türkiye'nin boynundaki ip
İngiliz Times gazetesi de, müzakerelerde her bölümün kapanması sürecinde bütün AB ülkelerinin veto hakkı olduğuna dikkat çekti. Gazete, Avusturya ve Kıbrıs Rum Kesimi'nin bu veto silahını kullanabileceğini belirtti.

İki ülke kırmızı bayrak çekti
International Heral Tribune gazetesi, iki AB ülkesinin Türkiye konusunda kırmızı bayrak çektiğini belirtti. Gazete, Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso'nun "Türkiye, Avrupa vatandaşlarının kalbini ve zihnin kazanmalı, çünkü Türkiye'nin üyeliğine karar verecek olan onlar" sözlerini öne çıkardı. Gazete, Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac'ın da "Türkiye'nin AB'ye girebilmesi için büyük bir kültürel devrim geçermesi gerekir. Buru başarabilir mi? Umuyorum ama emin değilim" sözlerini aktardı.

Gerçek niyetleri ne?
Fransız Liberation gazetesi ise, "25'lerin, kendi kamuoyunlarının görüşlerine ters ancak stratejik bir vizyon ve siyasi cesaret ortaya koyan bir kararını çok alkışlamak isterdik ancak bunu en kötü biçimde yaptılar. İnandıkları için değil, yeni bir fiyaskoyu engellemek için" değerlendirmesini yaptı.
Independent: AB, Ankara'ya baskıya hazırlanıyor
İngiliz Independent gazetesi de Avrupa Komisyonu yetkililerinin kadın hakları, ifade özgürlüğü ve gayrimüslim azınlıklar konusunda Ankara'ya baskıya hazırlandığını belirtiyor.

Avusturyalılar zafer kazanmış
Avusturya'da yayınlanan Die Presse gazetesi, Avusturya'nın "Hırvatistan'la müzakerele başlamayı sağlamasının" bir zafer olduğunu belirtti. Gazete, Hırvatistan'la müzekerelere başlanması için Uluslarararası Savaş Suçları Mahkemesi ile de işbirliği şartının hiç getirilmemesi gerektiğini savundu. Avusturya'nın Hırvatistan'a en çok yatırımı olan ülke olduğuna dikkat çeken gazete, Avusturya'nın "Türkiye üzerinden girdiği savaşta mutlak bir zafer kazandığını" belirtti.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137