16 Temmuz 2011 Cumartesi 00:00
Türklerin elektrikli araçlara ilgisi yüksek
Türkiye'deki tüketicilerin elektrikli araçlara ilgisi yüksek ancak elektrikli araçlarda yaygınlaşmanın sağlanması için tüketicilerin hem bilgi ve farkındalık seviyesinin arttırılması hem de çekincelerinin giderilmesi konusunda sektör paydaşlarına önemli görevler düşecek ~|~

YENİ MESAJ - İSTANBUL

Deloitte tarafından Türkiye'deki tüketicilerin elektrikli araçlardan beklentilerini anlamak üzere gerçekleştirdiği anket çalışmasının sonuçlarını ortaya koyan "Elektrikli araçlar yolda... Dönüşüme hazır mısınız?" başlıklı rapor yayınlandı. Türkiye, Almanya, Belçika, Fransa, İngiltere, İspanya ve İtalya'da yapılan online araştırmaya dayanan raporda, elektrikli araçlarla ilgili Türkiye ve Avrupa'daki potansiyel tüketici profilleri, Türkiye'deki tüketiciler açısından yaygınlaşmanın önündeki engeller ve beklentiler, Avrupa'daki sonuçlarla karşılaştırmalı olarak inceleniyor.

Toplam maliyet endişelendiriyor
Deloitte Türkiye Danışmanlık Hizmetleri Ortağı Güneş Süsler, yayınlanan rapora ilişkin olarak, "Tüketicilerin elektrikli araçlara yüksek ilgisi dikkate alındığında çevre dostu elektrikli araçların geleceği parlak gözüküyor. Ancak yaygınlaşmanın önünde çeşitli engeller de var. Tüketicilerin performans ve fiyat beklentileri, sürüş menzili, şarj altyapısı ve toplam maliyet konularındaki kaygıların giderilmesi ve eş zamanlı olarak tüketici bilgi seviyesi ve farkındalığının geliştirilmesi yaygınlaşma açısından kritik" dedi. Süsler, "Gerekli şarj altyapısı çalışmaları, vergi, mevzuat ve düzenlemelerin tamamlanması ile tüketicinin menzil, araç güvenilirliği ve emniyet, performans, satınalma maliyeti gibi kaygılarının aşılması ve tüketici bilgi seviyesi ve farkındalığının yükseltilmesi için tüm kamu kurumları, otomotiv sanayi kuruluşları, otomotiv dernekleri ve özel sektör kurumlarına görevler düşmekte. Ayrıca kullanım özellikleri dikkate alınarak kamu araçları, filo araçları ve taksilerde elektrikli araç kullanımının arttırılması ve gelişmiş ülkelerdeki araç paylaşımı gibi alternatif uygulamaların geliştirilmesi de yaygınlaşmayı hızlandıracak" diye konuştu.

Türkiye'deki ilgi daha fazla
Araştırma sonuçlarına göre, Türkiye'deki katılımcıların elektrikli araçlara Avrupalı tüketicilere oranla çok daha fazla ilgi gösterdiği görülüyor. Türk tüketicilerin bu araçlar hakkındaki farkındalığı her geçen gün artmasına rağmen henüz bilgi seviyelerini düşük olarak nitelendirmeleri dikkati çekiyor. Araştırmanın diğer dikkat çekici sonucu da tüketicilerin elektrikli araçlardan beklentilerinin en üst seviyede olması. Tüketicilerin elektrikli araç satın alma kararı vermesini, içten yanmalı motorlu araçlardan da beklenen güvenilirlik, emniyet ve toplam kalite faktörlerinin yanı sıra sürüş menzili ve şarj süresi gibi performans faktörleri ile satınalma fiyatı, enerji tüketim, bakım ve tamir gibi toplam kullanım maliyetleri ve çevresel faktörlerin etkilediği görülüyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137