22 Eylül 2006 Cuma 00:00
Türklük sahipsiz !..

Meclis'i ve hükümeti istediği yönlendiren AB, Türk yargısını da makasa aldı. Elif Şafak davasında karar AB'nin istediği gibi çıktı ve Türklüğü alaya almak serbestleşti! Davaya Avrupa Birliği ve AKP iktidarının doğrudan taraf olması, 'mahkemeye baskı yapıldığı' iddialarını da beraberinde getiriyor. ~|~

 

 

Beyoğlu 2. Asliye Ceza Mahkemesi, hakkında "Türklüğü, Cumhuriyeti, Devletin kurum ve organlarını aşağılama" başlıklı 301 madde uyarınca dava açılan yazar Elif Şafak hakkında beraat kararı verdi.

Hakimler çapraz ateş altında
Davaya Avrupa Birliği ve AKP iktidarının doğrudan taraf olması, 'mahkemeye baskı yapıldığı' iddialarını da beraberinde getiriyor. Özellikle plaza medyasının Elif Şafak'ı destekleyen yayınları, bir çok köşe yazarının "AB süreci tehlikeye girer" şeklinde dayatmacı tutumuyla, mahkemenin beraat yönünde karar verdiği öne sürülüyor.

Şafak katılmadı
Davanın ilk duruşmasına, bir hafta önce doğum yaptığından raporlu olması nedeniyle sanık Elif Şafak (Sağlık) katılmadı.
Duruşmada, Hakim İrfan Adil Uncu "Baba ve Piç" isimli eserle ilgili olarak, daha önce Cumhuriyet Savcılığınca verilen takipsizlik kararındaki gerekçeler ile esas hakkındaki mütalaasını sunan Cumhuriyet Savcısının gerekçeleri uyarınca, kitabın bütün halinde incelendiğinde iddianamede belirtilen suç unsurlarının oluşmadığı gibi yeterli delil de bulunmadığını kaydetti. Hakim Uncu, bu nedenlerle Elif Şafak'ın (Sağlık) beraatine karar verildiğini açıkladı.

Arbede çıktı
Davanın görüldüğü adliye önünde 2 grup arasında arbede yaşandı. Davanın, Şafak'ın beraatıyla sonuçlanmasından sonra Büyük Hukukçular Birliği Başkanı Avukat Kemal Kerinçsiz, kendisini destekleyen grupla birlikte Beyoğlu Adliyesi önünde açıklama yapmak istedi. Bu sırada başka bir noktada bekleyen grup ile bu grup arasında başlayan sözlü sataşma, daha sonra arbedeye dönüştü. Kerinçsiz ve ekibi basın açıklaması yaparken, "Faşizme karşı omuz omuza sloganı" atılması iki grubu karşı karşıya getirdi. Polis görüntü almak isteyen gazetecilere müdahale etti. Gruplar, araya giren polislerin müdahalesiyle birbirlerinden ayrıldı.

Yoğun önlemler alındı
Yazar Elif Şafak (Sağlık) hakkında ''Baba ve Piç'' adlı kitabında ''basın yoluyla Türklüğü aşağıladığı'' iddiasıyla açılan davanın görüldüğü Beyoğlu Adliyesi ve çevresinde yoğun güvenlik önlemleri alındı.
Duruşma başlamadan önce adliye önüne ellerindeki Türk Bayrağı ve Atatürk posterleriyle gelen Büyük Hukukçular Birliği üyesi bir grup, üzerinde ''AB faşizmi'' yazısı ve gamalı haç bulunan AB bayraklarını yere attı.
Davanın şikayetçisi konumunda olan Büyük Hukukçular Birliği Başkanı avukat Kemal Kerinçsiz, ''Türk Milleti'nin haysiyetine küfür edenlere karşı davaya müdahil olma hakkının bulunduğunu'' söyledi.

Yerli basın alınmadı
Bu arada, davayı izlemek üzere Türkiye?AB Karma Parlamento Komisyonu Eş Başkanı Joost Lagendijk ile Uluslararası Yazarlar Birliğinden (PEN) temsilciler de Beyoğlu Adliyesine geldi. Şehit Aileleri Derneği Başkanı Pakize Akbaba ile Türk Ortodoks Patrikhanesi Basın Sözcüsü Sevgi Erenerol da Büyük Hukukçular Birliği üyelerine destek amacıyla şikayet dilekçesi verdiler. Adliye önünde bekleyen grup, güvenlik kuvvetlerince çember içine alındı.
Duruşmayı izlemek için çok sayıda yerli ve yabancı basın mensubunun da Beyoğlu Adliyesine geldiği görüldü.

TCK 301'de ne var?
Türklüğü, Cumhuriyeti, Devletin kurum ve organlarını aşağılama .
MADDE 301. ? (1) Türklüğü, Cumhuriyeti veya Türkiye Büyük Millet Meclisini alenen aşağılayan kişi, altı aydan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
(2) Türkiye Cumhuriyeti Hükûmetini, Devletin yargı organlarını, askerî veya emniyet teşkilatını alenen aşağılayan kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
(3) Türklüğü aşağılamanın yabancı bir ülkede bir Türk vatandaşı tarafından işlenmesi hâlinde, verilecek ceza üçte bir oranında artırılır.
(4) Eleştiri amacıyla yapılan düşünce açıklamaları suç oluşturmaz.

Yazar Elif Şafak'a neden dava açıldı?
Elif Şafak'ın İngilizce olarak "The Bastard of İstanbul ? İstanbul Piçi" başlığı altında yayınladığı ve Türkçeye "Baba ve Piç" olarak çevrilen romanında, Türklüğe açık bir şekilde hakaret yapılıyor. Romanda etnik Ermeni kökenli bir karaktere, 'Türk kasapların' dedelerini kıyıma uğrattığı sözü söylettiriliyor.
Kitabın İngilizcesi amazon.com'da 8743. sırada bulunuyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137