16 Temmuz 2002 Salı 00:00
Türkmenlere büyük oyun

Irak'da Saddam Hüseyin rejiminin devrilmesi ardından oluşturulacak rejimin "Federal" bir içerik taşıyacağı vurgusu, Iraklı muhaliflerin katıldığı üç günlük Londra konferansını böldü

Iraklı muhaliflerden Türkmenlere büyük oyun. Iraklı mhaliflerin katıldığı Londra Zirvesi'nde Türkmenler ve diğer bazı gruplar ortak bildiriye katılmadılar. Türkmen temsilciler, oluşturulan 15 kişilik Askeri Konsey'den de çekilme kararı aldılar.

Iraklı rejim muhalefi eski askerlerin öncülüğünde Londra'da düzenlenen 3 günlük konferans sona erdi. Yoğun tartışmalara sahne olan konferans sonunda yayınlanan bir ortak bildiride, Saddam Hüseyin rejiminin devrilmesi ardından oluşacak yeni devletle ilgili olarak "Federal bir Irak" ifadesinin yeralması üzerine, Türkmen temsilciler itirazda bulunarak ortak bildiriden ve daha önce seçildikleri 15 kişilik askeri konseyden çekildikler. Toplantının "askeri i~|~çerikli olmasına" rağmen bu denli tartışmalı bir siyasi konuya girilmesine, Türkmenlerin yanısıra başka bazı grupların, bazı Arapların ve Süryanilerin de itiraz ettikleri bildirildi.

Planda anlaştılar mı?

Rejim muhalifi askerlerin konferansı ardından düzenlenen basın toplantısında bir konuşma yapan eski Iraklı Tümgeneral Tevfik El Yassiri, Irak muhalefetinin 11 yıllık geçmişinde ilk kez bu denli büyük bir ittifak sağlandığını öne sürdü ve üç aşamalı bir plan üzerinde anlaştıklarını kaydetti.

Buna göre, Saddam Hüseyin rejiminin nasıl devrileceğinin, askeri duruma ilişkin planların ve Saddam sonrası ortaya çıkacak durumun ele alındığını belirten General Yassiri, Konferansa katılan eski askerlerin liderlik mekanizması ve çalışma koşulları konusunun da ayrıntılı biçimde, üç günlük oturumlarda konuşulduğunu söyledi.

15 kişilik konsey

General Yassiri, 15 kişilik bir Askeri Konsey oluşturduklarını, bu Konsey'de, Kürt, Arap, Şii, Sünni, Türkmen, Süryani, Müslüman, Hıristiyan tüm etnik, dini ve ve siyasi gruplar ile mezheplerin temsilcilerinin temsilcilerinin yeraldığını belirtti.

Bazı alt komitelerin de oluşturulacağı ve bu komitelerin Saddam'a karşı mücadelenin, enformasyon, propaganda, psikolojik savaş benzeri çeşitli unsurlarından sorumlu olacakları kaydedildi.

Federal krizi

Ancak, üç günlük konferansın ortak bildirisi içinde bazı önemli siyasi yorumlar yer alması, başta Türkmenler olmak üzere, çeşitli grupların sert muhalefeti ile karşılaştı. Irak Milli Türkmen Cephesi'ni temsilen konferansa katılan Türkiye Temsilcisi Dr. Mustafa Ziya ve Londra Temsilcisi emekli Kurmay Albay Aziz Kadir Samancı, ortak bildiride yeralan "Federal Irak" vurgusuna şiddetle itiraz ettiler. Bildiri metninin 1. maddesinde yer alan "(...) Demokratik, çoğulcu, yasalara bağlı, federal bir Irak için çalışmaya söz veririz..." ifadesi krize yol açtı.

Krizin perde arkası

Söz konusu bildiride "Federal" vurgu yapılması, geçtiğimiz günlerde, "Kuzey'de Kürtlerin, Güneyde de Arapların federal bölgelere ayırarak oluşturucağı yeni Irak senaryolarını da bir anlamda doğrulaması açısından büyük önem taşıyor. Oysaki, Irak'ın geleceğine ilişkin bugüne kadar verilen demeçlerde, Türkiye, ABD ve İngiltere başta olmak üzere diğer önemli güçlerin ve bölge ülkelerinin Saddam sonrası Irak'ın toprak bütünlüğü konusuna özel vurgu yaptığı" hatırlanıyor.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137