07 Temmuz 2001 Cumartesi 00:00
Tütün üreticisi korunmalı
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, iade gerekçesinde, tütün üretiminin ve bu üretim sonunda elde edilen ürünün değerlendirilmesine ilişkin yasal düzenlemelerin, üreticiyi koruyan, üretimin sürdürülmesini ve tarımın geliştirilmesini sağlayan kuralları içermesinin Anayasa'dan kaynaklanan bir zorunluluk olduğunu bildirdi.

Yabancılar içpazara egemen olacaklar

Sezer, şöyle devam etti:

"Sigara ve diğer tütün ürünlerinin dışalımına ilişkin geniş serbestinin, üreticiler yönünden herhangi bir önlem alınmadan ve geçişsüreci tanınmadan kabul edilmesi, yerli sigara ve tütün üreticilerininüretim etkinliklerini tümüyle durdurmalarına yolaçabilecek niteliktedir. Ayrıca, sigara üretiminin temel girdisi olan tütünün dışalımında, yerli üreticilerin fon ve vergiler nedeniyle karşılaştıkları yüksek maliyet dikkate alınmadan sigarada serbest dışalıma geçilmesi, belirtilen olumsuz etmenler nedeniyle yabancı markalı sigaraların Türkiye'de üretilmesinin gerekçesini ortadan kaldırmakta ve iç pazar böylece tü~|~müyle yabancı sigara tekeline açılmış olmaktadır."

ABD destekliyor

4685 sayılı Yasa'nın geçici 1. maddesinin B fıkrasının kuralı ve Yasa'nın genel düzenlemesinden, 2002 yılından başlayarak tütünde destekleme alımının kaldırıldığının anlaşıldığını bildiren Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, iade gerekçesinde, "Oysa, kimi Avrupa Birliği ülkeleri ile Amerika Birleşik Devletleri'nin, işin özellikle sosyo?ekonomik boyutunu gözönünde tutarak ekonomik yönden geri kalmış üreticilere ve özellikle toprak yapısı gereken verimlilikte olmayan bölgelerdeki tütün ekicilerine bütçeden ödeme yaparak destek verdikleri bilinmektedir" görüşüne yer verdi. Getirilen düzenlemelerin tütün üretimini yok edici ve sigara pazarını tümüyle dışalıma dayandırıcı sonuçlar doğurması nedeniyle TEKEL'in elindeki fabrika ve işletmelerin gerçek değerlerinin çok altında satılma olasılığının ise ayrı bir sorun olarak görüldüğü bildirilen gerekçede, bu nedenlerle, kamu yararına, hukuka ve Anayasal ilkelere uygun düşmeyen Yasa'nın, Anayasa'nın 89. ve 104. maddeleri uyarınca, yayımlanması uygun görülmeyerek, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nce bir daha görüşülmek üzere geri gönderildiği kaydedildi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137