13 Ekim 2003 Pazartesi 00:00
TV kanalı ve radyo devretmek serbest
Özel radyo ve televizyon kuruluşlarına ilişkin yönetmelik ile radyo ve televizyon kuruluşlarına kanal veya frekans tahsisine ilişkin yönetmeliklerde bazı değişiklikler yapıldı.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nca (RTÜK) yapılan ve Resmi Gazete'nin dünkü sayısında yayımlanan değişikliğe göre, "Özel Radyo ve Televizyon Kuruluşlarının Uyması Gerekli Asgari İdari ve Mali Şartlarla Yayın Alanı, Yayın Saat ve Süreleri Hakkında Yönetmelik"in adı, "Özel Radyo ve Televizyon Kuruluşları İdari ve Mali Şartlar Yönetmeliği" olarak değiştirildi. Yönetmeliğin amacı da genişletilerek, özel radyo ve televizyon kuruluşlarının uyması gerekli asgari idari ve mali şartlarla yayın alanı, yayın saat ve süreleri ile yayın lisansının, yayın istasyonlarının ve şebekelerinin bir üçüncü kuruluşa devrine ilişkin usul ve esasları belirlemek olarak kaydedildi.

Yayın lisansı devri

Yönetmeliğin "Hisse ve Tesislerin Devri" konusunu düzenleyen maddesinin son fıkrası da şu şekilde değiştirildi: "RTÜK'ün yayın lisansı v~|~erdiği bir kuruluş bu lisansı, yayın istasyonlarını ve şebekelerini, Üst Kurul'un izniyle, mevzuatın aradığı şartları taşıyan bir üçüncü kuruluşa devreder.

Devreden kuruluş;

a) Mali yükümlülükleri ile ilgili Üst Kurul'dan alacağı İlişiksizlik Belgesi'ni,

b) Her türlü vergi borcu ile Sosyal Sigortalar Kurumu ve Esnaf ve Sanatkarlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu primborcu olmadığına dair ilgili kurumlardan alacağı belgeleri,

c) Yayın kuruluşunun haberle ilgili birimlerinde çalışanların listesini,

d) Devralan kuruluşla mutabık kaldığı konusunda (yayın lisansı, yayın istasyonları ve şebekeleri) yapılan devir sözleşmesini (Temlikname) Üst Kurul'a ibraz etmekle yükümlüdür.

Devralan Kuruluş;

a) Kanun'un 29. maddesinin 'b' bendinde belirtilen amaçlar için kurulmuş, kuruluş ve hisse oranları bakımından bu maddedeki şartları taşıyan bir anonim şirket olduğunu gösteren belgeyi,

b) Radyo ve Televizyon Kuruluşlarına Kanal ve Frekans Tahsisi Şartları ve Bunlara İlişkin İhale Usulleri ile Yayın Lisansı ve İzni Yönetmeliği'nin 7. maddesinin 'd' bendinde belirtilen kişiler için Ulusal Güvenlik Belgelerini,

c) Aynı Yönetmeliğin 7. maddesinde belirtilen ve lisans verilmesine esas teşkil eden belgeleri,

d) Devreden kuruluşla mutabık kaldığı devir konusunda (yayın lisansı, yayın istasyonları ve şebekeleri) yapılan devir sözleşmesini (Temlikname) Üst Kurul'a sunmakla yükümlüdür.

Devreden ve devralan kuruluşların yukarıda sayılan yükümlülükler ile Kanun ve ilgili yönetmeliklerde aranan diğer şartları yerine getirmeleri halinde, Üst Kurul yayın lisansının devrine izin verir.

Sadece yayın lisansı devrinin söz konusu olduğu hallerde, yayın lisansını devralan kuruluş, kendi sistemleri ile yayınlarını sürdürebilmek için Üst Kurul'dan yayın izni almakla yükümlüdür."
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100