04 Şubat 2006 Cumartesi 00:00
Unakıtan ne diyecek?
Tercüman'dan Ergun Göze, gündemdeki konuları değerlendiriyor. Göze, özellikle Erdoğan'ın ciddi bir zorlukla karşı karşıya kaldığına işaret ediyor ~|~

TÜPRAŞ ihalesi de Danıştay tarafından iptal edildi. Galataport için sonunda Galatmort diyen Unakıtan acaba TÜPRAŞ için ne diyecek?

Fiskobirlik'ten tutunuz da, Futbol Federasyonu, KESK vesaire birçok sivil kuruluşta seçim mücadelesini kaybeden AKP, mal varlığı polemiğini de kaybetti. Sadece kaybetmekle kalmadı kendi içinde de bölündü. Başbakan, mal beyanları gizlidir açıklanamaz derken, kendi partisine mensup üç milletvekili mal varlıklarını açıkladılar ve böylece isbat ettiler ki mal varlıklarının açıklanmasına hiçbir hukuki engel yokmuş ve çiğ yemeyenin karnı ağrımazmış.

Üstelik, kendi mal varlığını açıklayamazken, Sayın Başbakan'ın, ANAP Genel Başbakanı'na gönderme yaparak sataşması üzerine, Erkan Mumcu da, hem siyasete girmeden önceki, hem de sonraki mal varlığını, Meclis kürsüsünden teker teker açıkladı. Sonra da Başbakan'a eğer bir daha böyle ima yollu iftiralarda bulunursan gökkubbeyi başına yıkarım dedi ve Sen namaza nasıl duruyorsun, şöyle elbisene bir bakmıyor musun? Hadesten taharet, sadece maddi pislikten değil, haramdan da taharet demektir mealinde cepheden bir darbe indirdi. Herkes Erdoğan'ın hak ettiği cevabı aldığında birleşti.

Mal varlığı atışması

Bunlar olurken...
Deniz Baykal da Başbakan'ın iddialarını çürütmüş ve herkesi şeffaflaştıralım teklifine derhal 'hazırız' diyerek köşeye sıkıştırmıştır. Başbakan'ın kendisini Papadopulos ile aynı sözleri söylemekle ithamına verdiği "Sen de İmralı ağzıyla konuşuyorsun" cevabı cuk oturdu. "Öcalan'ı asamadınız asamayacaksınız" diyen Dengir Bey'in kulakları çınlasın.

Bütün bunlar olurken Galataport'u kendi yardımcısı Şener, Danıştay Kararı üzerine durduruverdi. Sayın Erdoğan'ın, "Son söz benimdir" ifadesi ve tarzı, aynı yanlış ve kaygan zemin üzerinde kabadayılaşma eğilimini devam ettirdiğini göstermekten başka bir mana işaret etmemektedir. 14. Lui misiniz Beyefendi?

Biraz ders alma kabiliyeti olan herkes, acaba iki üç ay önce, grupta milletvekillerini azarlayıp susturduğu günlerde, böyle şeyler olabileceği yardımcılarının, milletvekillerinin kendisini yalanlayacağını, dinlemeyeceklerini söyleseler hiç inanır mıydı? Elbette inanmazdı. Galiba hâlâ inanmıyor. Çünkü Galataport için hâlâ yine ihaleye çıkarız diyor. Eee yenilen doymam zannedermiş.

Hele Sayın Unakıtan'ın, bu ana kadar direndikten sonra, kaçak villalarımı yıkacağım demesi bütün bu olanların üzerinde ayrı bir tüy teşkil etmektedir. Öyle idiyse kendini de, partini de niçin bu kadar yordun a beyim?

Üç temsilci

Sayın Erdoğan'ın kabinesinde Tüccar Kafa'yı üç kişi temsil etmektedir. Kendileri, Unakıtan ve Binali Bey. Bugün ise ihalelerin en mühimleri iptal edilmiş, Unakıtan'ın villalarının da akibeti belli olmuş bulunmaktadır... Babalar gibi satarım derken satamamış ama 'babalar gibi yıkacaktır'. Bu arada belediyelerin yıkım kararlarını uygulamamak için icat etmiş oldukları, "Buldozerimiz yoktu, ihale açtık kimse iştirak etmedi onun için yıkamadık" şeytani düzenini önleyecek düzenlemeler ve bunları yapanlar için gerekli muamele hemen yapılmalıdır. Çünkü bunu yapabilen belediyelerin yapamayacağı var mıdır?

Ama bugüne kadar Erdoğan'ı tutar görünen basın nereden koku aldılarsa hemen bütün köşeleriyle Erdoğan'a yüklenmekte. Bunlardan en ibret vericisi Hürriyet'in Erdoğan'ın eski mal varlığı beyanlarını yayınlamasıdır. Bu, "Basın da beyan versinin cevabırdır. İşte senin beyanın bir de şimdi ver bakalım" demektir. Demek bu beyanlar yayınlanabiliyormuş da. Hani cezası vardı?
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.