30 Ağustos 2014 Cumartesi 00:07
Üniter yapı milletin birliğinin teminatıdır

YENİ MESAJ / İSTANBUL

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, 30 Ağustos Zafer Bayramı münasebetiyle bir kutlama mesajı yayınladı. Mesajında, “Gazi M. Kemal Atatürk’ün önderliğinde Türk milletinin kanları ve canlarını ortaya koyarak kazandıkları 30 Ağustos Zaferi, tarihte eşine az rastlanır bir kahramanlık destanıdır” diyen Prof. Dr. Baş şunları söyledi: 
“Türk milletinin Zafer bayramını tebrik ediyor, bu bayramı ve Cumhuriyet mirasını bizlere bırakan Gazi M. Kemal’in şahsında tüm gazilerimize ve aziz şehitlerimize rahmetler diliyorum. Sakarya Meydan Muharebesi ve Büyük Taarruz zaferleriyle bezenmiş 1921 ve 1922 Ağustos ayları, Türk Milletin iradesi, imanı, kültürü ve siyasetinin Mustafa Kemal adı etrafında ortaya çıktığı günlerdir. Atatürk, Türk milletinin siyasetidir, iradesidir, kültürüdür, medeniyetidir. 
26 Ağustos’ta Başkumandan Mustafa Kemal riyasetinde olarak, belirttiğimiz işte bu milli irade, bu iman, bu kültür şahlandı; 9 Eylül’de Haçlı Avrupası’nın ordularını denize döktü. Söz konusu olaylara baktığımızda iki ordu değil, iki medeniyet çarpıştı. Dün Bağımsızlık mücadelesini 30 Ağustos zaferiyle taçlandıran Türk milleti ve devleti, Kuvay-ı Milliye ruhuna ve Cumhuriyet mirasına sırtını dönen siyasi anlayışlar sebebiyle, bugün maalesef bağımsızlık ve milli birlik konusunda ciddi zafiyetlerle cebelleşmektedir.

Üniter yapı tartışılıyor

Globalleşen dünya düzeninde ulus devlet anlayışı kabul edilmemekte; üniter devlet, yerini parçalanmış ve küçültülmüş devletçiklere bırakmaktadır. Bu süreçte maalesef üniter devlet yapımız tartışma konusu edilmektedir.
Oysa Türkiye Cumhuriyeti Devleti üniter yapısı ile bir bütündür. Üniter yapımızın temelleri, bizzat Mustafa Kemal tarafından atılmıştır. Bugün yanlış siyasi anlayışlar sebebiyle etnik bölünme ve üniter yapıyı bozma iştahı kabartılmaktadır. Halbuki mevcut Anayasamız herkese her türlü hakkı eşit olarak temin etmektedir. 
Üniter devlet, tek milleti, hiç kimseyi ayırmaksızın topyekün Türk milletini ifade etmektedir. Onu da Gazi M. Kemal Atatürk, Müslüman Türk olarak, Türklük şemsiyesi altında birleştirmiştir. Atatürk’ün, Lozan görüşmeleri esnasında altını çizdiği “Müslim- gayrimüslim” ayrımı da, bu topraklardaki tek millet ölçüsünün Müslüman Türk kimliği olduğuna işaret etmektedir.
Nitekim Türk, Kürt, Laz, Çerkez, Boşnak, Arap, Gürcü vs. soyu ve boyu ne olursa olsun topyekun Türk milleti, Kurtuluş Savaşı’nda omuz omuza çarpışmıştır. Kimse, Anadolu topraklarının bir kısmını gözüne kestirip, tek başına varlık mücadelesi verme ve kendi etnik bağımsızlığını ilan etme hesabına girmemiştir.

Nifak sokuluyor

Son zamanlarda maalesef bölgemiz ve ülkemiz üzerinde Büyük Ortadoğu Projesi’ni yürüten ABD ve AB aklına takılmış siyasiler, çözüm süreci adı altında, Kürt kardeşlerimizi Müslüman Türk milleti şemsiyesinden ayırmaya doğru sürüklenmektedir. 
Biliniz ki, Milli Mücadele yıllarında cephelerde omuz omuza çarpıştığımız kardeşlerimiz ile aramıza nifak sokmak isteyenler, atalarımızın savaştığı işgal güçleridir, onların sözcüleridir. Zihniyet değişmemiştir. Değişen, toplar ve tüfeklerin yerini alan görüşlerdir. Türkiye’nin sürüklendiği bugünkü süreçte AB hayali ve BOP projesi, Türk Milletini yok etme hareketidir; Türk milleti ve medeniyetini mezara gömme projesidir, milletimizi kendi coğrafyasından çıkartma planıdır. Ancak aziz vatanımız ve milletimiz üzerindeki emelleri, yine milletimizin azmi ve kararı boşa çıkaracaktır. Bu vesile ile bir kez daha Türk milletinin 30 Ağustos Zafer bayramını kutluyor; birlik, kardeşlik ve huzur içerisinde ilelebed payidar kalmamızı diliyorum.” 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.