01 Ocak 2003 Çarşamba 00:00
Üniversite reformu için internette tartışma
Milli Eğitim Bakanlığı, "Yükseköğretim Reformu" ve "MEB Reformu" konularında eğitim ile ilgili tüm tarafların katılımını sağlayarak çözüm modeli oluşturmak amacıyla, internet üzerinden tartışma başlattı. Milli Eğitim Bakanı Erkan Mumcu, konuya ilişkin bilgi vermek amacıyla Başkent Öğretmenevi'nde basın toplantısı düzenledi. Mumcu, şöyle konuştu: "Her alanda çağı yakalayacak reformlara ihtiyacımız var. Milli Eğitim Bakanlığı olarak, reform sürecini bakanlığımız teşkilat yapısından başlatıyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı'nın yönetilebilir olmaktan çıkmış aşırı büyük ve karmaşık bürokratik yapısını; etkinlik ve verimlilik, işlevsellik, kaliteli hizmet, hesap verebilirlik, şeffaflık ve yönetişim ilkeleri çerçevesinde daha çağdaş bir yapılanmaya kavuşturma sürecini, toplumun beklentileri ve ülkenin ihtiyaç duyduğu insan kaynağı talebine cevap verebilir şekilde ilgili bütün kesimlerin katkı ve katılımıyla başlatıyor ve tartışmaya açıyoruz."

Hedeflenen yükseköğretim yapısı

Üniversitelerin, b~|~ulundukları yörelerin ve ülkenin sosyo?kültürel ve ekonomik kalkınmasına önemli katkılar yapması gerektiğine değinen Mumcu, bu çerçevede; "merkeziyetçi ve bürokratik bir yönetim anlayışı yerine yerinden yönetim ve yerel potansiyeli harekete geçiren, öz kaynak yaratabilen, toplumsal çevreyle, piyasalarla etkileşim içinde, akademik özgürlüğü sağlam güvencelere bağlanmış; özerk, şeffaf, fırsat eşitliği sunan yeni ve çağdaş bir yükseköğretim" yapılanmasının toplumun tüm kesimlerinin ortak arzusu olduğunu ifade etti.

Tartışma konuları

* Gerçeğin herhangi bir kısıtlama, sansür ve müeyyideye tabi olmaksızın serbestçe araştırıldığı, özgür düşüncenin yeşerme ortamları olan üniversitelerde akademik özgürlüğün sağlanması ve güvence altına alınması,

* Bilimsel ve fikri verimliliğin artırılması,

* Üniversiteler arası rekabetin teşvik edilmesi,

* Sosyal ve endüstriyel projelerin geliştirilmesi, marka?patent üretimi ve Ar?Ge faaliyetlerinin artırılması,

* Akademik unvanların kazanımının objektif ve şeffaf ölçütlere bağlanması,

Tartışmaya katılmak isteyenler, www.meb.gov.tr internet adresini kullanabilecekler.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137