11 Temmuz 2001 Çarşamba 00:00
Üniversiteler burs yarışında
Devlet ve vakıf üniversiteleri, 2001?Öğrenci Seçme Sınavı'nda (ÖSS) başarılı olacak öğrencileri kendi üniversitelerine çekebilmek için burs ve çeşitli olanaklar vaat ediyor. Devlet ve vakıf üniversiteleri, ÖSS'de dereceye girecek öğrencilere, bursların yanı sıra ücretsiz yemek, kitap ve yurt imkanları da sağlıyor. ÖSS'de dereceye girecek öğrencilere, devlet üniversiteleri 40?120 milyon lira arasındaki miktarlarda burs vermeyi vaat ederken, vakıf üniversitelerinin burs miktarları aylık 500 dolara kadar çıkıyor. Bazı devlet üniversiteleri, maddi durumu yetersiz başarılı öğrencilere, bursun yanı sıra, ücretsiz yemek, yurt ve kitap olanakları sunuyor. Bu durumdaki öğrencilere verilen burs miktarları da 35 milyon liradan başlıyor.

Devlet üniversiteleri

Devlet üniversitelerinden bazılarının vereceği burslar şöyle:

ODTÜ: Üniversitedeki bir programını ilk tercihi olarak belirtmiş olanlara ODTÜ Üstün Başarı Bursu verilecek. Bu bursu alabilmek için yerleştirme puanlarına göre, Sayısal puan il~|~k 100'e, Eşit Ağırlıklı puan türünde ilk 20'ye, Sözel puan türünde ilk 10'a, Yabancı Dil puan türünde ilk 5'e girmek ve ilgili puan türündeki programa yerleşmiş olmak gerekiyor. Burs miktarı 2001?2002 öğretim yılı için 90 milyon lira olarak belirlendi. Burslar, yılda 9 ay ve öğrenci başarılı olduğu sürece verilecek.

BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ: Boğaziçi Üniversitesi'ni ilk tercihi olarak gösterecek ve Türkiye genelinde dereceye girecek adaylara, bir kereye mahsus 300 milyon lira ''başarı ödülü'' verilecek. Ayrıca, bölümlerine birincilikle girecek ve kayıtlı olduğu bölümü birinci tercihi olarak ilk 5 içinde kazanacak adaylara da burs sağlanacak. Maddi imkanları kısıtlı öğrenciler de gereksinim, yemek, yurt ve kitapbursu için başvurabilecekler. Başvurular, Boğaziçi Üniversitesi Burs Ofisi'ne yapılacak.

EGE ÜNİVERSİTESİ: Üniversitenin herhangi bir programını ilk 3 tercihi içinde gösteren ve ÖSS'deki puan türlerinin herhangi birinde ilk 100'e girenlere, her öğretim yılı için 9 ay süreyle aylık 120 milyon lira burs verilecek.

HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ: ÖSS'de sayısal puan sıralamasında ilk 500 arasında (Mühendislik Fakültesi için ilk 100 arasında), Eşit Ağırlıklı puan sıralamasında ilk 50 arasında, Dil puan sıralamasında ilk 25 arasında, Sözel puan sıralamasında da ilk 20 arasında yer alıp, yerleştirildikleri programları birinci tercihlerinde gösterecek adaylara, her öğretim yılı için 9 ay süreyle aylık 75 milyon burs verilecek.

ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ: 2001 yılı lise ve dengi okul mezunlarından Çukurova Üniversitesi lisans programlarına yerleştirilen öğrencilerden, bölümlerini birinci sırada kazananlara aylık 40 milyon lira teşvik bursu verilecek. Ayrıca yoksul ve başarılı 300 öğrenciye 9 ay süreyle 40 milyon lira yardım yapılacak. 1200 öğrenci de üniversite kafeteryasında ücretsiz öğle yemeği yiyebilecek.

Vakıf üniversiteleri

ÇANKAYA ÜNİVERSİTESİ: Üniversitedeki bir programı tercih eden ve Türkiye genelinde ilk 250 içinde yer alan öğrencilere yılda 9 ay süreyle aylık 500 ABD Doları karşılığı Türk lirası, Türkiye genelinde 251?2000 arasında yer alan öğrencilere aylık 200 ABD doları karşılığı Türk Lirası burs verilecek.

BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ: Bahçeşehir Üniversitesi'ndeki burslu birprogramı ilk üç tercihi içinde gösteren ve yerleşmeye hak kazananlardan ÖSS puan sıralamasında Türkiye genelinde ilk 100 arasında yer alacak öğrencilere her öğretim yılı için 9 ay süreyle aylık 500 ABD doları karşılığı Türk lirası, ilk 500 arasında yer alacak öğrencilere 400 ABD doları karşılığı Türk lirası, ilk 1000 arasında yer alacaklara aylık 300 ABD doları karşılığı Türk lirası, ilk 2000 içinde yer alacaklara aylık 200 ABD doları karşılığı Türk lirası, ilk 3000 içinde yer alacaklara 100 ABD doları karşılığı Türk lirası burs verilecek. Ayrıca, lisans öğrenimlerini bölüm birincisi olarak tamamlayacak öğrencilere Bahçeşehir Üniversitesi ile işbirliği anlaşması imzalamış olan California San Diego State Üniversitesi'nde yüksek lisans yapma imkanı verilecek.

DOĞUŞ ÜNİVERSİTESİ: Doğuş Üniversitesi'nin bölüm ve programlarına 2001?ÖSS sonuçlarına göre yerleştirilen adaylardan puan türüne göre, Türkiye genelinde ilk 1000 içinde yer alanlara her öğretim yılı için 9ay süreyle ayla 300 ABD doları karşılığı Türk lirası, 1001?2000 arasında yer alanlara ayda 200 ABD doları karşılığı Türk lirası, 2001?3000 arasında yer alanlara 100 ABD doları karşılığı Türk lirası burs verilecek.

İSTANBUL KÜLTÜR ÜNİVERSİTESİ: ÖSS yerleştirme sonuçlarına göre Sayısal, Sözel ve Eşit Ağırlıklı puan türlerindeki sıralamada ilk 3000a rasında yer alan ve İstanbul Kültür Üniversitesi'nin bölümlerine yerleşerek kayıt yaptıracak adaylara ''özel burs'' sağlanacak. ''Özel burs'' öğretim ücreti muafiyetini, öğrenim masraflarını, yurt ücreti ve kitap giderlerinin karşılanmasını içeriyor.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.