22 Aralık 2001 Cumartesi 00:00
Üniversiteler 'yabancı öğrenci' istiyor
Hacettepe, Ankara, Gazi ve Ortadoğu Teknik üniversitelerinin rektörleri, Asya ile Afrika ülkelerinin öğrencilerin Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki (KKTC) üniversitelere yönlendirilmesi amacıyla ortak proje hazırlayarak, Başbakanlığa sundular.

"11 Eylül Sonrası Yabancı Uyruklu Öğrencilerin Türkiye ve KKTC'ye Yönlendirilmesi" başlıklı projeye ilişkin hazırlanan raporda, 11 Eylül'de ABD'ye yapılan terörist saldırıdan sonraki gelişmelerin, özellikle Müslüman öğrencileri başka seçenekler araştırmaya yönelttiği vurgulanarak, Türkiye'nin bu potansiyeli kendi lehine çevirebileceği belirtildi.

Rapor Başbakanlık'ta

Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Rektörü Prof. Dr. Ural Akbulut, konuya ilişkin bilgi verirken, projeye ilişkin hazırladıkları raporu Başbakanlığa sunduklarını bildirdi.

ABD'ye yapılan saldırıdan sonra bu ülkedeki yabancı uyruklu özellikle Ortadoğu kökenli ve Müslüman öğrencilerin büyük sorunlarla karşılaştıklarına işaret eden Prof. Dr. Akbulut, ABD'de 547 bin 86~|~7 yabancı öğrencinin öğrenim gördüğünü, bunların yaklaşık 100 bininin Müslüman, Asya veya Afrika kökenli olduklarına kaydetti.

Prof. Dr. Akbulut, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu öğrenciler daha güvenli, rahat yaşayabilecekleri ve aynı kalitede eğitim alabilecekleri ülke arıyorlar. Mevcut öğrencilerin yanı sıra, ABD'ye gitmeyi düşünen öğrenciler için de aynı durum geçerli. ABD, öğrenci vizesi konusunda çok sıkı inceleme yapıyor, daha az sayıda öğrenciyi kabul ediyor.

Türkiye'deki pek çok üniversite, ABD'deki üniversitelerle aynı kalitede eğitim vermektedir. Bunun yanı sıra, Türkiye'nin kültür yapısı, laik bir Müslüman ülke olması, eğitimin kalitesi ve maliyetinin düşük olması ve güvenlik gibi bazı unsurlar, bölge ülkelerinin öğrencilerini çekmek için önemli avantajlardır. Öğrenciler, Türkiye'de hem dinleri açısından hem de kültürleri açısından rahat edebilecekleri bir ortam bulacaklar."

Tanıtım yapmalıyız

Prof. Dr. Akbulut, projeye diğer üniversitelerden de destek beklediklerini belirterek, "Pek çok üniversitenin tıp ve mühendislik fakülteleri, bana göre, Japonya hariç, Asya'nın tamamı ve Avrupa'nın doğusundaki tüm ülkelerden daha iyi. Diğer dallarda da çok iyi üniversitelerimiz var. Üstelik bir kısmı İngilizce eğitim veriyor. Bizim tek eksiğimiz tanıtım" diye konuştu.

Dünyada 1.5 milyon öğrencinin kendi ülkesi dışındaki bir ülkede öğrenim gördüğünü belirten Prof. Dr. Akbulut, ABD, İngiltere, Fransa Almanya ve Avustralya'nın bu alana önemli yatırımlar yaptıklarını anlattı. Yabancı öğrencilerin ABD ekonomisine yıllık katkısının 11 milyar dolar olduğuna işaret eden Prof. Dr. Akbulut, Türkiye'nin de önemli gelir sağlayabileceğini vurguladı.

Türkiye'de şu anda 15 bin civarında yabancı öğrenci olduğunu kaydeden Prof. Dr. Akbulut, sayıyı artırmak için tanıtımın önem taşıdığını, bunun için de kaynak ayrılması gerektiğini söyledi.

Hedef ülkeler

Başbakanlığa sunulan raporda, "eğitim pazarında" Türkiye'nin avantajları anlatılarak, İran, Pakistan, Suudi Arabistan, Ürdün, Kuveyt, Lübnan, Suriye, Bahreyn, Kenya, Mısır, Gana, Nijerya gibi ülkelerin öğrencilerinin Türkiye'ye çekilebileceği belirtildi. "Uzun vadede" Çin ve Hindistan'ın da göz önünde bulundurulması gerektiği ifade edilen raporda, şöyle denildi:

"Bu konuda başlatılacak bir tanıtım kampanyasıyla ülkemizde üniversite eğitimi alacak yabancı öğrenci sayısı artabilir. Bu, üniversitelerimize ve ülkemize parasal kaynak kazandıracak, ayrıca, uzun dönemde dış ilişkiler, eğitim, kültür gibi pek çok alanda geliştirilmesi daha kolay bağlar yaratacaktır."

Raporda, bu konudaki öneriler de şöyle sıralandı:

- Tanıtıma başlamadan önce yurt dışındaki elçiliklerimizden potansiyel eğitim pazarı hakkında görüş alınmalı,

- Yabancı öğrenciler için Türkiye'de yükseköğrenim, öğrenci yaşamı ve üniversiteleri içeren kılavuz niteliğinde kapsamlı bir web sayfası hazırlanmalı,

- Yurtdışındaki burs kaynakları (Örneğin İslam bankası) ile temas kurulup Türkiye'ye davet edilerek üniversiteler tanıtılmalı,

- Yurtdışındaki eğitim fuarlarına katılınmalı,

- Üniversitelerin altyapısı, yabancı öğrenciyi tatmin edici hizmet verecek şekilde geliştirilmeli,

- Yabancı öğrenciler için dil kursları organize edilmeli,

- Yabancı öğrenci harçlarında üniversitelere serbestlik tanınmalı.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137