12 Nisan 2012 Perşembe 11:53
Üniversitelerin hedefi büyük

YENİ MESAJ - İSTANBUL

Eğitim sisteminin yoğun olarak tartışıldığı bugünlerde Vakıf Üniversiteleri Birliği, daha iyi bir yüksek öğretim sistemine ulaşmak ve kamunun üzerindeki yükü hafifletmek için en büyük çabayı kendilerinin sarf etmeye hazır olduğunu açıkladı. Vakıf Üniversiteleri Birliği üyeleri; vakıf yükseköğretim kurumlarının desteklenmesi durumunda Cumhuriyet'in 100. yılı olan 2023 yılında 45 milyar liralık yatırım büyüklüğüne ulaşacaklarını vurguladı. Vakıf Üniversiteleri Birliği Başkanı ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Rifat Sarıcaoğlu, dünyada bugün 150 milyon üniversite öğrencisinin olduğunu ve 2023 yılına kadar bu rakkamın 200 milyona erişeceğini ekonomik olarak 350 milyar dolar pazarın 2023'de 500 milyar dolara çıkacağını belirtti. Türkiye'de ise 2006 yılından sonra yüksek öğretim kurumlarının sayısının hızla arttığını ve dört yılda 65 yeni yüksek öğretim kurumu açıldığını belirtti. Bu 65 kurumun 33'ünün vakıf üniversitesi olduğunun altını çizen Sarıcaoğlu, bu dönemde yükseköğretime katılma oranının yüzde 20'den yüzde 35'e çıkmasında vakıf üniversiteleri olarak büyük bir rol oynadıklarına dikkati çekti. Sarıcaoğlu sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye'de bugün 103 devlet üniversitesine karşın; 62'si üniversite ve 7'si de MYO olmak üzere 69 vakıf yükseköğretim kurumu bulunmaktadır. Üç büyük kentte vakıf üniversitelerinin sayısı (Istanbul'da 34, Ankara'da 11, İzmir'de 5), İstanbul'da ise vakıf üniversitelerinde okuyan öğrenci sayısı devlet üniversitelerini geçmiş durumda.”

Ekonomiye 12 milyar lira katkı

Vakıf yükseköğretim kurumlarında yüzde 30'u burslu olmak üzere yaklaşık 200 bin öğrenciye eğitim verildiğini dile getiren Rifat Sarıcaoğlu; bu kurumların bünyelerinde 17 bini akademik olmak üzere toplam (bine yakın doktoralı öğrenciyi vakıf üniversitelerinin yetiştirdiğinin de altını çizerek) 27 bin personel istihdam ettiğini, her yıl yaklaşık 500 milyon TL SGK pirimi, 125 milyon TL KDV ödediklerini belirtti. 

Vakıf üniversitelerinin toplam örgün öğretim içindeki yüzde 11 olan payının, YÖK tarafından hazırlanan “Türkiye\'nin Yükseköğretim Stratejisi” raporunda 2025 yılına kadar yüzde 17'ye çıkması öngörülüyor. Dünyada ortalamasının ise bu oranın bugün yüzde 30 seviyesinde olduğunu belirten Sarıcaoğlu; Türkiye'nin Çin, Hindistan, Güney Kore, ve Almanya'dan sonra yurt dışına en çok öğrenci gönderen 5. ülke olduğunu açıkladı. Türkiye'nin geçen yıl yurtdışına 65 bin 459 öğrenci gönderdiğini ve bu öğrencilerin yıllık 2 milyar TL harcadığına dikkati çeken Başkan Sarıcaoğlu, destek verilmesi durumunda bu kaynağın en az yarısının tekrar ülke ekonomisine kazandırabileceklerini belirtti.

Vakıf üniversitelerinin talepleri

1. 30 yaşın üzerindekiler için basit bir sınav ile veya sınavsız olarak vakıf üniversitelerine kayıt olabilme hakkı sağlanması,

2. LYS'nin 1 yıl geçerli olabilmesi ve Şubat ayında da üniversitelere kayıt olunabilmesi ve ek kontenjanda taban puanlarının kaldırılması,

3. ABD ve Türk üniversiteleri arasındaki 2+2 şeklindeki anlaşmalara benzer, Türk üniversiteleri ile Türkiye dostları ülkelerde üniversite anlaşmalarının yapılması,

4. Uluslararası öğrencileri Türkiye\'ye çekmek ve Türk kültürünü yaymak adına; yurt dışında Türk dilini, kültürünü yayacak etkin kültür kurumları (Britisih Council örneğinde olduğu gibi) oluşturmak. Bu kurumlar sayesinde özellikle kültür bağımız olan ülkelerden Türkiye\'ye öğrenci transferini daha da canlandırmak.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.