13 Eylül 2001 Perşembe 00:00
Üniversiteye  kayıtlar başladı
Üniversiteler, her fakülte için ayrı ayrı kayıt günü belirlediğinden, adayların, kayıt yaptıracakları gün, kazandıkları fakültede hazır bulunmaları gerekiyor.

Adaylar, kazandıkları bölüm için belirlenen kayıt gününü, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nin (ÖSYM) kendilerine gönderdiği sınav sonuç belgesinden öğrenebilecekler.

ÖSYM, üniversitelere adayların, fotoğraflı yerleşme ve kimlik bilgilerini gönderdiği için, adaylar, ellerinde yerleştirme sonuç belgeleri olmasa bile diğer kayıt evrakı ile üniversitelere kayıt yaptırabilecekler.

Kayıt için gerekli belgeler

Üniversitelere kayıt için gerekli belgeler şöyle:

?Adayın ÖSYS sonuç belgesi,

?Adayın mezun olduğu okuldan aldığı diplomanın aslı ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi (Başarı belgesi mezuniyet belgesi yerine kullanılamayacak). Aday, 0.5 katsayısından veya ek puandan yararlanarak yerleşmiş ve alan/kol/bölümü diplomasında veya mezuniyet belgesinde belirtilmemişse, hangi okul ve alan/kol/bölümden mezun olduğu gösterir~|~ resmi belge,

?Nüfus cüzdanının onaylı örneği,

?İkametgahı ile ilgili beyanı,

?Askerlik çağına gelmiş veya daha yukarı yaştaki erkek adaylar için ilgili askerlik şubesinden alınacak "Bir fakülte veya yüksekokula kaydolmasında askerlikçe bir sakınca olmadığına" dair belge,

?12 adet 4.5 cm X 6 cm fotoğraf

?Katkı payının ödenmesi ile ilgili belge (Bu konuda, adayın kayıt yaptıracağı yükseköğretim kurumundan bilgi alınabilir)

?Kayıttan önce belirlenip üniversite tarafından ilan edilecek diğer belgeler.

Adayların askerlikle ilgili sorunları için askerlik şubelerine, kredi konusunda ayrıntılı bilgi için de üniversite rektörlüklerine veya Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu'na başvurmaları gerekiyor.

Açıköğretime kayıtlar

Açıköğretim sistemine göre eğitim?öğretim yapan Anadolu Üniversitesi İktisat ve İşletme fakülteleri ile Açıköğretim Fakültesi ön lisans programlarına kayıtlar ise 15?26 Ekim 2001 tarihleri arasında yapılacak.

Dikkat edilecek hususlar

ÖSYM'nin yaptığı yerleştirme sonucunda bir yükseköğretim programını kazanan adayların kayıt yaptırabilmeleri için, ilgili yükseköğretim kurumunun aradığı bütün koşulları taşımaları gerekiyor. ÖSYS sonuç belgesinde bir programı kazandığının yazılmış olması adaya,ilgili programın öngördüğü diğer koşulları taşımadan kayıt yaptırma hakkı vermiyor.

Adayların, kayıt için dikkat etmesi gereken kurallar şöyle:

?Adaylar kayıt için bizzat başvuracaklar. Postayla kayıt yapılmayacak,

?Kayıt için istenen belgelerin onaysız sureti veya fotokopisi kabul edilmeyecek,

?Belgeler eksik ise kayıt yapılmayacak,

?Belirtilen tarihler arasında kaydını yaptırmayan aday herhangi bir hak iddia edemeyecek,

?Yükseköğretim kurumları, kayıt yaptıracak adaylardan sağlık kurulu raporu isteyebilecek.

Tercihlerini 2001 Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu'ndaki Tablo?6'dan yararlanarak 0.5 katsayısı veya ek puanla bir yükseköğretim programına yerleştirilen adayların kayıt sırasında okul türü veya alan/kol/bölümlerini mutlaka belgelendirmeleri gerekiyor. Tablo?6'da yer alan okul türü veya alan/kol/bölümden mezun olduğunu belgelendiremeyen adaylar, yerleştirmeden doğan haklarını kaybedecekler.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner129

banner132