09 Şubat 2011 Çarşamba 00:00
Ürünlerdeki GDO kasten gizleniyor
Tarım Bakanı Mehdi Eker,  TBMM Adalet Komisyonu Üyesi Turgut Dibek'in soru önergesine verdiği cevapta Türkiye'de yaklaşık 800 üründe GDO kullanılmasına rağmen denetim ve kontroller sonucunda olumsuz bir sonuç bulunmadığından cezai bir işlem uygulanmadığını bildirdi! ~|~

Harun GÖKSEL - ANKARA; Recep BAHAR - İSTANBUL

CHP Kırklareli Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Üyesi Turgut Dibek, 29 Ekim 2009'da yürürlüğe giren yönetmelikle 32 çeşit GDO'lu ürünün Türkiye'ye girişine izin verildiğine işaret ederek, "26 Ekim 2010 itibariyle yürürlüğe giren bir başka yönetmelikle de GDO'lu ürünlerde 'genetik yapısı değiştirilmiştir' veya 'genetik yapısı değiştirilmiş üründen üretilmiştir' ibarelerinin yer alması zorunlu tutulmuş ve kurala uymayanlara ceza verileceği belirtilmiştir. Türkiye'de yaklaşık 800 üründe GDO kullanılmasına rağmen hiçbir üründe bu ibare yer almamaktadır" açıklamasını yaptı.
Dibek devamla şunu kaydetti: "Bizzat Tarım Bakanı Mehdi Eker tarafından, 26 Eylül 2010 sonrası denetim yapılacağı ve GDO'lu ürün kullandığı halde bunu belirtmeyenlere ceza kesileceği açıklanmasına rağmen, denetimlerin yapılmadığı iddia edilmektedir."

GDO'lu ürün ithalatı

Turgut Dibek, "Türkiye'ye girişine izin verilen 32 çeşit GDO'lu ürünlerden bugüne kadar ne kadar ithalat yapılmıştır?" şeklindeki soru önergesine cevaben Tarım Bakanı Mehdi Eker, şu bilgileri verdi: "26 Ekim 2009 tarihli Yönetmelik hükümleri gereği oluşturulan Bilimsel Komite tarafından 3 adet soya, 17 adet mısır, 6 adet pamuk, 3 adet kolza, 1 şeker pancarı, 1 patates nişastası ve 2 bakteri biyo kütlesi) geni olmak üzere toplam 33 gen hakkında karar verilrmiş, bunlardan 32 adetinin risk taşımadığına ve sadece bu genleri içeren ürünlerin gıda ve yem sanayinde kullanımının risk teşkil etmediğine karar verilmiştir. Alınan bu kararlar Avrupa Birliği'nin de dahil olduğu pek çok ülke tarafından risk değerlendirmesi yapılarak tüketilmesinde risk görülmeyen genler hakkındadır. Ancak Bilimsel Komite tarafından alınan kararlar ithal izni anlamı taşımamaktadır. İthalat izni; ithal edilmek istenen ürünün gümrükte yapılan denetimler sonucunda mevzuata uygun olduğunun yapılan analizlerle tespit edilmesinden sonra her bir ithalat partisi için ayrıca düzenlenmektedir. Bakanlığımızca GDO'lu olması muhtemel ürünlerin ithalatında etkin bir kontrol gerçekleştirilmiştir. Bilimsel Komite kararları Bakanlığımızca ivedilikle uygulamaya aktarılmıştır.  Yem sanayinde kullanılmak üzere; 879 ton karma yem, 80 ton yem katkı maddesi, 354.808 ton mısır ürünleri, 3.300 ton kolza küspesi, 193.234 ton soya küspesi, 834.510 ton soya fasulyesi de yurda girişine izin verilmiştir.
Buna karşın, GDO'lu pamuk çiğidi, şeker pancarı ve patates nişastası ithalatı gerçekleşmemiştir.

GDO'lu ürünler denetlenebiliyor mu?

Bakan Eker, Dibek'i "GDO'lu ürün üreten ve bu ürünlere GDO içerdiğini yazmayan kaç firma ve kaç ürün tespit edilmiştir?" sorusuna da, "Bakanlığımız İl Müdürlüklerince GDO ve ürünleri ile ilgili olarak yönetmelik kapsamında denetim ve kontroller yapılmaktadır. Denetim ve kontroller sonucunda ilgili Genel Müdürlüğe ulaşan bir olumsuzluk bulunmamaktadır" şeklinde cevap verdi. 
Bakan Eker ayrıca bu çerçevede 'denetim ve kontroller sonucunda ilgili Genel Müdürlüğümüze ulaşan olumsuz bir sonuç bulunmadığından cezai bir işlem uygulanmadığını' da bildirdi. mıştır.

GDO'lu ürünler

Bakan Eker, Türkiye'de hangi ürünlerin etiketlerinde "GDO'lu ürün" yazdığı konusunda ise şu açıklamayı yaptı: "Bakanlığımız tarafından GDO'lu ürünlerin nerelerde kullanıldığı bilinmekte ve takibi yapılmaktadır. GDO'lu soya, mısır, kolza ürünleri, genelde yem hammaddesi olarak kullanılmakta olup bu ürünler yem olarak işlendikten sonra son ürün olan tüm yemler GDO'lu olarak etiketlenmiştir. Tüketime sunulmak üzere son ürün olarak 23 parti gıda maddesi (soya proteini, gıda kaplama malzemesi, et ürünleri için emülsifiye edici, soya unu, mısır) yüzde 0.9 un altında GDO içerdiği için 26 Ekim 2009 tarihli Yönetmelik hükümlerine uygun olarak ithal edilmiştir. Bu ürünlerin GDO içeriğinin yüzde 0.9 un altında olduğu tespit edildiğinden etiketlenme zorunluluğu bulunmamaktadır."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100