23 Ocak 2002 Çarşamba 00:00
UYUM YASALARI bugün komisyonda
Anayasa değişikliği doğrultusunda Türk Ceza Kanunu (TCK), Terörle Mücadele Yasası (TMY), DGM Yasası ve Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunu'nda (CMUK) değişiklik öngören yasa tasarısı, bugün TBMM Adalet Komisyonu'nda görüşülecek.

Bakanlar Kurulu'nu eleştirmek yasaklanıyor

Tasarıyla, TCK'nın "Anayasa kuruluşlarını ve kamu şahsiyetlerini tahkir" başlıklı 159. maddesindeki devlet kuvvetleri aleyhindeki cürümler içinde sayılan "Cumhuriyet" ve "Hükümetin manevi şahsiyetine" ibaresi çıkarılarak, yerine "Türk Milleti", "Türkiye Devleti" ve "Bakanlar Kurulu" ibaresi getiriliyor.

Yeni düzenlemeyle cezanın üst sınırı 6 yıldan 3 yıla indirilirken,Türklüğü yabancı bir ülkede tahkir eden Türk vatandaşına verilen cezada öngörülen üçte birden yarıya kadar artırma hükmü, "üçte biri kadar artırılır" şeklinde değiştiriliyor.

312. maddedeki

muğlaklık korunuyor

Tasarı, TCK'nın "Suça Kapalı Tahrik" başlıklı 312. maddesinin yürürlükteki şeklinin sadeleştirilmesini öngörüyor.

"Halkı kanuna itaatsizliğe~|~" ibaresi çıkarılarak yerine "kişileri kanuna uymamaya" ibaresi getiren madde şu şekilde düzenleniyor:

"Bir cürümü alenen öven veya iyi gördüğünü söyleyen veya kişileri kanuna uymamaya tahrik eden kimseye 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası verilir.

Sosyal sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge farklılığına dayanarak insanları birbirine karşı kamu düzenini bozma olasılığını ortaya çıkaracak bir şekilde düşmanlığa veya kin beslemeye alenen tahrik eden kimseye bir yıldan 3 yıla kadar hapis cezası verilir.

Halkın bir kısmını aşağılayıcı ve insan onurunu zedeleyecek bir şekilde tahrik eden kimseye de birinci fıkradaki ceza verilir."

Sözkonusu suçların kitle iletişim araçlarıyla işlenmesi durumunda cezaların "bir katı oranında" artırılması hükme bağlanıyor.

Tasarıyla TCK`nın 159. ve 312. maddesinde öngörülen para cezaları da kaldırılıyor.

Terör Yasası da değişiyor

Terörle Mücadele yasası'nın (TMY) "Devletin Bölünmezliği Aleyhine Propaganda" başlıklı 8'inci maddesini tümüyle değiştiren tasarı, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü bozmaya yönelik propagandaya verilecek cezaların alt sınırını 2 yıldan 1 yıla, üst sınırını da 5 yıldan 3 yıla indiriyor. Para cezalarında ise alt sınır 20 kat artırılarak 1 milyar liraya, üst sınır da 30 kat artışla 3 milyar liraya çıkarılıyor. Tasarı, propaganda suçunu düzenleyen 8. maddeye bir fıkra da ekleyerek, suç sayılan propagandanın mevkuteler dışında basılı eser vesair kitle iletişim araçlarıyla işlenmesi halinde verilecek cezaları da düzenliyor.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137