01 Şubat 2002 Cuma 00:00
Uyumda çatlak
AB'nin tüm isteklerini yerine getiren koalisyonun ANAP?MHP kanadında 312. madde konusunda uyumsuzluk başgösterdi

TCK'nın 312. maddesinde öngörülen değişikliklere yönelik tartışmalara değinen Bahçeli', "Liderler zirvesinde görüşülen metin daha önce de hazırlıkları yapılan bir metnin devamı olarak uygun bulunmuş ve TBMM'ye sevk edilmiştir. MHP'nin arkasında durduğu metin de budur" dedi. MHP Genel Başkanı, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında, hem yeni yüzyılın imkan ve risklerini hem de Türkiye'nin karşı karşıya bulunduğu çok yönlü tehditleri okuma becerisinden mahrum olanların, dünya ve Türkiye'ye ancak tek gözle bakabildiklerini belirterek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

Türkiye'yi yönetenler ufuklarını genişletsin
"Milli ve duyarlı bir bakış açısına sahip olanların, dış politikamızın ilgi alanlarını oluşturan AB, Türk Dünyası, Ortadoğu ve Kıbrıs meselelerine yaklaşımları da tabii ki farklı ve çok yönlü olacaktır. Bunda raha~|~tsız olunacak ya da şaşılacak bir yan yoktur.

Özgün konumu ve küreselleşme süreci, ülkemizi her açıdan farklı ve ayrıcalıklı kılmakta, hem sorumluluklarını hem de zorluklarını aynı ölçüde artırmaktadır.

Bizler biliyor ve inanıyoruz ki, Türkiye'yi yönetenlerin yönetme iddiasını taşıyanların da düşünce ufuklarını bu şekilde genişletmeleri, milli ve küresel bakış açılarını birlikte geliştirmeleri gerekmektedir. Bu olmadığı takdirde, 'seçeneksizlik' ya da 'teslimiyet' karşımıza 'seçenek' olarak çıkacaktır. Sonuçta milli politikalar geliştirmenin ve iddialı olmanın anlamsız ve gereksiz bir yük durumuna gelmesi kaçınılmaz olacaktır.

Çarpık kafalı nitelemesi Yılmaz'a mı?
"Her kritik tartışma esnasında aynı saldırgan üslup ile konuşanların, siyasi gelecek hesabı yapanların demokrasi ve özgürlük yaklaşımları da tabii ki bununla sınırlı olacaktır" görüşünü dile getiren Bahçeli, "Bu tür çarpık kafaların demokrasimizin ve siyasi kültürümüzün gelişimini samimi bir şekilde arzulayıp arzulamadıkları da çok şüphelidir. Uzun yıllardır siyaset sahnesinde boy gösterenlerin, demokratik kültürümüzün ve yapımızın gelişimi konusunda hiçbir ciddi katkı sağlayamayanların bugün demokrasi havarisi kesilmesi oldukça düşündürücüdür" derken sarfettiği çarpık kafalı nitelemesini ortağı Yılmaz için mi kullandığı merak ediliyor.

MHP'nin savunduğu metni AB hazırlamış
Bahçeli, Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 312. maddesindeki yeni düzenlemenin Avrupa Birliği (AB) Genel Sekreterliği'nde hazırlanan ve liderler zirvesinde uygun bulunan metin olduğunu belirterek, "Hiçbir kişi, siyasi kurum veya sivil toplum kuruluşu milletimizi yanlış bilgilendirmemelidir" dedi.

Bahçeli, MHP Grup toplantısında yaptığı konuşmada, TCK 312. madde konusundaki tartışmalara değinerek, AB Genel Sekreterliği'nce hazırlanan pakette yer alan düzenleme ile Adalet Komisyonu'nda benimsenen metni karşılaştırdı.

AB Sekreterliği'nce hazırlanan metin ile Meclis Genel Kurulu'na gelen metin arasında sadece "1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası" ile "1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası" tanımları arasında fark bulunduğunu belirten Bahçeli, şöyle konuştu:

"Buradan anlaşılan şudur ki, liderler zirvesinde görüşülen metin daha önce de hazırlıkları yapılan bir metnin devamı olarak uygun bulunmuş ve TBMM'ye sevk edilmiştir. MHP'nin arkasında durduğu metin de budur.

Hiçbir kişi, siyasi kurum veya sivil toplum kuruluşu milletimizi yanlış bilgilendirmemelidir. Türkiye'nin AB'ye tam üyelik hedefini, demokratik ve insan hakları açılım arzularını siyasetinin iç tüketim malzemesi yapmamalıdır. Birilerini karalayarak bir siyasi avantaj sağlayacağını zannetmemelidir."

Yılmaz'dan hemen cevap: 312, AB'ye uygun değil
Bahçeli? Yılmaz arasındaki 312 düellosuna Yılmaz kanadı da hemen cevap yetiştirdi. Mesut Yılmaz, 57'nci hükümetin ana hedefinin AB üyeliği olduğunu, 312'nci madde metninin bu hedefle çeliştiğini bildirdi.

Bahçeliye cevap
Bahçeli'nin Meclis grubunda Türk Ceza Kanunu'nun 312 ve 159'uncu maddelerinde yapılacak düzenleme konusunda yaptığı açıklamalara iktidarın diğer ortağı ANAP'dan yanıt geldi. Yılmaz, Uyum Yasaları konusunda MHP ile yaşanan polemik konusunda, Hükümet'in şimdiye kadarki en büyük başarısının, en zor sorunları bile uzlaşma ile aşmış olması olduğunu söyledi. Yılmaz, hükümetin, bu özelliğini koruyacağını da ifade etti.

Yılmaz,dan Bahçeli'ye: Gereksiz polemiklere girmeyin
Yılmaz, "Uzlaşmaya vardığımız metinin, bu hedefler için uygun olmadığı, bizzat AB'li yetkililer tarafından hükümete bildirilmiştir" dedi. Yılmaz, "Hükümet olarak, gereksiz polemiklere girmek yerine, bu hedefler doğrultusunda yeniden bir değerlendirme yapmak ihtiyacı ile karşı karşıya olduğumuza inanıyorum" diye konuştu.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137