17 Ağustos 2003 Pazar 00:00
Uzanlar Telsim'i her an kaybedebilir
Telsim'deki yüzde 50'den fazla hisselerini, Standart Telekom adlı bir başka şirketlerine devrettikleri ortaya çıkan Uzanlar, GSM lisansını kaybetmekle yüzyüze geldi. Telekomünikasyon Kurumu Başkanı Ömer Arasıl, Telsim'in lisansının iptal edilebileceğini söyledi.

Mallarına ihtiyati tedbir kararı çıkan Uzanlar'ın, Telsim'deki hisselerinin yüzde 50'den fazlasını Standart Telekom'a sattığının ortaya çıkmasının ardından Telsim'in lisansının iptal edilmesi gündeme geldi.

Telekomünikasyon Kurumu (TK) Başkanı Ömer Arasıl, bu durum karşısında Telsim'e ya ağır bir para cezası verileceğini ya da lisansının iptal edilebileceğini söyledi. Arasıl, ''Bu saatten sonra ya ağır bir ceza veririz ya da lisansını kontrol altına alırız. Hiçbir şey yokmuş gibi davranmamız mümkün değil'' dedi.

Önümüzdeki hafta TK'nın olağanüstü toplanacağını ve tüm hukuki prosedürün gözden geçirileceğini belirten Arasıl, ''Kurumun bilgisi ve izni olmaksızın herhangi bir faaliyette bulunmak yasaklanmıştır. Bu hisse devri ta~|~mamen yapıyı değiştirecek bir şey. Bizim duyarsız kalmamız ve bu durumunu suç teşkil etmemesi mümkün değil'' dedi.

Bize göre suç işlenmiştir

Kapalı aile şirketlerinde imtiyaz sözleşmesinin birbiriyle çakışır iki madde içerdiğini ve bu durumun farklı görüşlere neden olduğunu belirten Arasıl, TK'nın bakış açısına göre bir suç işlendiğini söyledi.

İmtiyaz sözleşmesinde bir maddenin, ''operatör 5 yıl geçtikten sonra hisselerini devredebilir'' dediğini, başka bir maddenin ise ''yüzde 10'a kadar hisselerin TK bilgisi, yüzde 10'un üstündekilerin ise TK'nın izniyle devredebilir'' dediğini belirtti.

Uzanların 2003 Nisan'ında 5 yılını doldurduğunu ancak birinci maddenin ikinci madde varken etkisinin olmaması gerektiğini belirten Arasıl şöyle konuştu: ''İmtiyaz sözleşmeleri Anayasa gibidir. Ana hatlarıyla belirler, ayrıntıları yönetmelikler belirler. Kuruma her türlü bilgi belge isteme yetkisi verilmiş ve kurumun bilgisi ve izni olmaksızın herhangi bir faaliyet bulunma yasaklanmış. Bu durumun suç teşkil etmemesi mümkün değil'' dedi.

Standart izin almadı

Arasıl, Telekomünikasyon sektöründe hisselerin devredilmiş olup bu faaliyeti yürütecek olan şirketin muhakkak surette sektöre yönelik bir şirket olması gerektiğini söyledi. Ellerinde Standart Telekom'un ne olduğuna ilişkin hiç bir bilgi olmadığını belirten Arasıl, ''Her şirket gelip bizden yetki almak zorunda değil ama böylesine büyük bir operatörün büyük hissedarı olmuş, bu vaziyete gelmiş bir şirketin muhakkak önceden benim tarafımdan izne tabi tutulması gerekir'' dedi.

Aboneye hiçbir şey olmaz

Anayasa'da haberleşme özgürlüğü temel haklar arasında olduğu için Telekomünikasyon Kurumu (TK) lisansın alınması durumunda Telsim abonelerinin zarar görmemesini sağlamakla yükümlü. Telsim alt yapısıyla, baz istasyonuyla, santralları, ekipmanlarıyla zaten devletin malı, ancak işletme hakkı 20 yıl hisse sahiplerine verildi.20 yıl sonunda Telsim'i kim işletirse işletsin zaten devletin eline geçecek. Eğer Telsim'in bu lisansı elinden alınırsa bu süreç çok daha erken bir zamanda ortaya çıkacak.Böyle bir durumda TK kendi yönetim kurulunu atayacak ve Telsim'in yönetimine el koyacak. Tüm birimlerine kendi personelini yerleştirecek. TK'nın bu aşamada en çok önem verdiği durum anayasal güvenceye sahip abonelerin zarar görmesini engellemek. Bu nedenle TK abonelerin tüm haklarını koruyarak hizmeti sürdürmek durumunda.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137