20 Ocak 2002 Pazar 00:00
Vakıf eserleri öksüz kalmasın
İSKİ Genel Müdürlüğü'nde düzenlenen Fatih Camii ve Külliyesi'nin Tamir ve Restorasyonu, Zemin Etütleri Toplantısı'nda katılan Devlet Bakanı Nejat Arseven, cami ve külliyelerle ilgili restorasyon çalışmalarının değişik dönemlerde yapıldığını ve önemli iyileşmeler sağlandığını, bununla birlikte, kısmi iyileştirmelerin yeterli olmadığının bugün ortaya çıktığını dile getirdi.

Toplantıya davet edilen katılımcıların nitelik ve kimliklerine bakıldığında, konunun gerçekten ehil ellerde tartışılacağının ortaya çıktığını anlatan Arseven, şöyle devam etti:

"VAKIF ESERLERİ GELECEĞE AKTARILMALI"

"Vakıf eserlerinin köklü biçimde ele alınarak geleceğe sağlıklı bir şekilde aktarılması maddi imkanlarla olanaklı. Dolayısıyla iyileştirme projeleri üretilirken, kaynakların gerçekçi bir biçimde belirlenmesinde zaruret vardı. Bu noktada da Vakıflar Genel Müdürlüğü ile ilgili kurumların ve sivil toplum örgütlerinin işbirliğinin önemi ortaya çıkmaktadır. Sayıları çok büyük miktarlara ulaşan vakıf eserle~|~rinin korunması yalnızca Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün çaba ve imkanlarıyla gereği gibi sağlanamaz."

TASARININ GETİRDİĞİ YENİLİKLER

Arseven, genel müdürlükle ilgili bir kanun tasarısı hazırlandığını, bu tasarıyla kurumun Başbakanlığa bağlı özel bütçeli bir kurum haline geleceğini belirterek, tasarının yeniden yapılanma dışında çok önemli yenilikler getirdiğini anlattı.

Uzun yıllardan beri tartışmalara konu olan ve Türkiye'nin dış kamuoyundaki itibarını zedeleyecek kadar istismar edilen cemaat vakıflarıyla ilgi sorunun da, getirecekleri düzenlemelerle çözümleneceğini ifade eden Arseven, tasarıyla cemaat vakıflarının taşınmaz mal iktisab etmeleri ve bu taşınmaz mallar üzerinde tasarrufta bulunmaları imkanının getirildiğini bildirdi.

Arseven, vakıf taşınmazlarındaki 2002 yılı içinde yüzde 83'ü bulan kira artış oranlarının ekonomik kriz dikkat alınarak, 1 Ocak itibariyle yüzde 35'e çekileceğini belirterek, çok yakında tamamen altedilecek bir kriz döneminde vatandaşın korunmuş olacağını kaydetti.

İŞGALLİ VAKIF TAŞINMAZLARININ SATIŞI

Tasarıyla getirilen bir yeniliğin ise yıllardan beri süregelen işgalli vakıf taşınmazlarının, işgalcilerine satılmasıyla ilgili düzenleme olduğunu vurgulayan Arseven, şöyle devam etti:

"Özellikle İstanbul, Türkiye'deki vakıf eserlerinin yüzde 75'ini içinde bulunduruyor. İstanbul'da Vakıflar Genel Müdürlüğü elinde bulunan gayri menkullerin imar ve inşası konusu fevkalade önemli. Vakıflar Genel Müdürlüğü, kendi kaynaklarıyla geçinen bir kurum. Bütçeden kaynak almıyor. Vakıf eserlerinin korunabilmesi için bu gayrimenkullerin değerlendirilerek kaynak yaratır hale getirilmesi gerekir. İstanbul'daki belediye başkanları, mevzuat çerçevesinde vakıf arazilerinin imara açılabilmesi hususunda destek vermeli.``

Arseven, Fatih Camii'nde yapılacak iyileştirme çalışmalarıyla ilgili şu ana kadar 1.2 trilyon lira para harcandığını bildirerek, bundan sonraki çalışmalar için gerekli kaynağın tam olarak belli olmadığını, ancak en az bu rakam kadar para harcanmasının beklendiğini söyledi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100