18 Mart 2002 Pazartesi 00:00
Vakıf üniversiteleri ne iş yapar?
Türkiye'de açılan vakıf üniversitelerinin büyük çoğunluğunun 'bilimle değil parayla ilgilendiği' ortaya çıktı! Üniversitelerimiz arasında en fazla bilimsel yayını Hacettepe Üniversitesi yaparken, vakıf üniversiteleri sıralamada geride kaldı. Işık, Bahçeşehir, Haliç ve Çağ üniversiteleri bilimsel yayın yapmadı

Türkiye, bilimsel yayın alanında 89 ülke arasında 25. sıraya yükseldi.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, bir soru önergesine verdiği cevapta, bilimsel atıf endekslerine giren yayın sayıları esas alındığında, Türkiye'nin 2000 yılında 6 bin 74 yayın ile 25. sıraya yerleştiğini belirtti. Bahçeli, 1990'da 41 ve 1991'de 37. sırada olan Türkiye'nin 1998 yılında yükseldiği 25. sırayı bugüne kadar koruduğunu kaydetti.

AR?GE'de çok zayıfız
Araştırma ve geliştirme (AR?GE) harcamalarının GSMH'ye oranının 1990'da binde 32 olduğunu belirten Bahçeli, son 10 yılda bu oranın binde 4?5 olarak değiştiğini, 1994 yılında ise ekonomik kriz nedeniyle binde 36'~|~ya gerilediğini ve 1999 yılında ilk kez yüzde yarımı geçerek binde 63 olduğunu bildirdi. Bahçeli, "Bu oran ABD'de yüzde 2.64, Japonya'da yüzde 3.04 iken, AB ülkelerinde önemli farklılıklar göstermektedir. AB ülkelerinin ortalaması, yüzde 1.85'tir" dedi.

Bilimsel yayında

ABD ilk sırada
ABD, bilimsel çalışma sıralamasında 305 bin 597 makale ile ilk sırada yer alıyor. ABD'yi; İngiltere 91 bin 513, Japonya 78 bin 941, Almanya 81 bin 45, Fransa 53 bin 467 makale ile izliyor.

Türkiye, 6 bin 77 makale ile 89 ülke arasında 25. sırada yer alırken, birçok ülkeyi de geride bırakıyor. Türkiye'den daha az bilimsel çalışması bulunan ülkeler arasında; Norveç, Macaristan, Çek Cumhuriyeti, Romanya, Yugoslavya, İrlanda, Portekiz, Yunanistan, Bulgaristan, Arjantin, Meksika, Güney Afrika ve Mısır bulunuyor.

2000 yılında yayımlanan makale sayısına göre, 71 üniversite arasında en çok bilimsel çalışmayı Hacettepe Üniversitesi yaptı. Bu üniversiteyi; İstanbul Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, ODTÜ ve

İTÜ izliyor.

Bilkent ve Başkent üniversiteleri dışındaki vakıf üniversitelerinin, sıralamada geride kaldığı görülüyor. Galatasaray 2, Atılım ve Beykent birer çalışma yaparken; Işık, Bahçeşehir, Haliç ve Çağ üniversitelerinin hiç yayın yapmadığı dikkati çekti.

Başarılı vakıf üniversiteleri de var


Türkiye'deki üniversiteler arasında 'bilimsel yayın' açısından en başarılı üniversite olarak Bilkent Üniversitesi öne çıkıyor. Bilkent Üniversitesi'nde 188 öğretim üyesi 209 makale üretti. Böylece öğretim üyesi başına düşen makale sayısı 1.12 olarak gerçekleşti. Öğretim üyesi başına düşen makale sayısında Bilkent Üniversitesi'ni bir başka vakıf üniversitesi olan Koç Üniversitesi izliyor. Koç Üniversitesi'nde 54 öğretim üyesi toplam 55 makaleye imza attı.

Devlet üniversiteleri arasında öğretim üyesi başına düşen makale sayısı açısından en başarılı üniversite 0.75 ortalama ile yine Hacettepe Üniversitesi oldu.

Mimar Sinan'a ihanet!
Öte yandan adını dünyanın gelmiş geçmiş en büyük mimarı olan Mimar Sinan'dan alan Mimar Sinan Üniversitesi'nde 245 öğretim üyesi sadece 1 (bir) makale üreterek, Büyük Üstad'a layık olmadıklarını açığa vurdular.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100