19 Kasım 2003 Çarşamba 00:00
Vakıf ve dernek avantasına son
Kamu kurum ve kuruluşlarını, kamu hizmetlerini veya personelini destekleme gerekçesiyle kurulan vakıfların kamuyla ilişkilerini yeniden düzenleyen yasa tasarısı TBMM'ye sunuldu.

Tasarı aynen yasalaştığı takdirde, dernek ve vakıflar kamu kurum ve kuruluşlarının ismini alamayacak, bu kurum ve kuruluşların hizmet binaları ve müştemilatı içinde faaliyet gösteremeyecek ve bu kuruluşlara ait araç ve gereci kullanamayacak.

Avantalar kesiliyor

* Kamu hizmetlerinde kullanılan araç, gereç, evrak, form ve benzeri malzemenin, bu kanun kapsamındaki dernek ve vakıflardan temin edilmesi istenemeyecek.

* Kamu kurum ve kuruluşları, dernek ve vakıflardan ihalesiz ve ilansız mal ve hizmet satın alamayacak.

* Kamu görevlileri, görev unvanlarını kullanarak dernek ve vakıf organlarında görev alamayacak.

* Dernek ve vakıf organlarında görev alan kamu görevlilerine, bu görevleri nedeniyle ücret, huzur hakkı veya başka bir ad altında herhangi bir karşılık ödenmeyecek.

* Dernek ve vakıfların yardım topla~|~ma ve bağış kabul hizmetlerinde kamu görevlileri çalıştırılamayacak.

* Kamu kurum ve kuruluşlarının bütçelerinden bu kanun kapsamındaki dernek ve vakıflara ödenek, yardım veya herhangi bir kaynak aktarılamayacak.

Hapis cezası geliyor

Bu ilkelere aykırı hareket eden kamu görevlileri ile dernek ve vakıf yöneticileri, eylemleri başka bir suç oluşturmadığı takdirde 3 aydan bir yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılacak. Ayrıca dernek ve vakıf yöneticileri görevden alınacak.

Üniversite vakıfları kurtuldu

TBMM'ye dün sunulan tasarı, kanunla kurulan dernek ve vakıflar ile vakıf üniversiteleri ve Bakanlar Kurulu kararı ile belirlenecek vakıfları kapsam dışında tutuyor. Ancak bu vakıfların hangi hükümlere göre faaliyette bulunacakları Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yönetmelikle düzenlenecek.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137