05 Mayıs 2008 Pazartesi 00:00
Vatan korkusu

Petro-dolarlar içinde yüzen Birleşik Arap Emirlikleri'ne farklı bir 'vatan korkusu' egemen. Yabancı işgücüne ihtiyaç duyan ülkede nüfusun yüzde 81'ini yabancıların oluşturması ciddi endişelere yol açıyor.
~|~

 Zenginlikleri ile göz kamaştıran Dubaililer, büyük korku içinde. "Gökdelenler yapıyoruz, ama ülkemizi kaybediyoruz" diyen Dubaililer, son yıllarda hızla artan yabancı nüfustan endişe duyuyor. Birleşik Arap Emirlikleri'nde nüfusun yaklaşık beşte dördü yabancı ve yerli halk toplam nüfusun sadece yüzde 19'unu oluşturuyor. Halen 300'den fazla yeni gökdelenin inşa edildiği Emirlik'te petrolden elde edilen gelir, bir yandan da Batı tarzı bir toplum meydana getiriyor. Ve artık yeni kuşağı Birleşik Arap Emirlikleri'nde farklı bir yaşam tarzı beklediği tahmin ediliyor.

Sokak'ta Dubaili görmek zor
Ülke nüfusunun yüzde 81'ini yabancıların oluşturduğu bir ortamda, sokakta yerlilere rastgelmek güçleşiyor. Bölgeye giden bir Türk akademisyen, "Bir hafta boyunca sokakta Arapça konuşan kimseye rastlamadım. Herkes İngilizce konuşuyor. Çalışanlar Bangladeş, Hindistan, Pakistan, Mısır gibi ülkelerden geliyor. Durum bu olunca ortak dil İngilizce olmuş." Türk akademisyen aynı durumun katar için de geçerli olduğunu dile getiriyor.

Yerli nüfus yüzde 1'e inebilir!
Siyaset bilimci Abdülhak Abdullah, ülkedeki yabancı sayısı bu hızda artmaya devam ederse, en geç 2025 yılına kadar nüfusun yüzde 1'inin bile yerli halktan oluşmayacağını dile getiriyor. Abdullah, "Bu endişe verici bir manzara ve hiç kimse tarafından kabul edilemez. Eğer istenirse, ülkede korkunç ve gerçek bir kriz çıkabilir. Bu sorunun herkes farkında ancak hiçkimsenin nasıl çözüleceği konusunda fikri yok. Bu ülkenin başarılı olması için büyük bir bedel ödüyoruz" diyor.

Yabancı iş gücüne ihtiyaç var
Ancak ülkenin yabancı işçiye hala ihtiyacı var. Ayrıca sadece yüzbinlerce yabancı işçiye değil, aynı zamanda çoğu Batı ülkesinden gelen sayısız kalifiye elemana da. Bu nedenle ailesiyle birlikte üç yıldır Dubai'de yaşayan Alman Philipp Maier gibi çok sayıda Batılı, Birleşik Arap Emirlikleri'nde çalışıyor. Yerli halkın aksine Dubai'de yaşamaktan çok mutlu olan ve başka bir yere gitmek istemeyen Maier, sokakların güvenli, okulların da iyi olduğunu söylüyor. Dubai'de çokkültürlü bir yapının oluşmaya başladığını sözlerine ekleyen Maier, "İranlı, Hintli, Alman, Amerikalı, İngiliz, Avustralyalı ya da Güney Afrikalı çocukların burada bir Dubaili olarak büyümesi ve yetişmesi çok fark etmiyor. Zira burada en geç 10, 15 ya da 20 yıl sonra kendine özgü bir toplum yapısı gelişecek" diyor.

Korku büyük
Peki yabancılar er ya da geç birer Emirlik vatandaşı olacaklar mı? Bu, ülkedeki Arap kimliğini oluşturan İslami değerlerin kayboluşu anlamına da gelebilir. Siyaset bilimci Abdülhalk Abdullah ise yabancıların Emirlik vatandaşı olmasından yana değil. Abdullah, "Onlar buraya yabancı olarak davet edildiler. Kısa bir süreliğine mutlu ve güvende yaşayarak birlikte çalışma ve refahı arttırmak için. Ama hiç kimse onlara vatandaşlık sözü vermedi. Yabancı dostlarımız bu konuda düşünmeye başlarlarsa denge bozulur ve bu hiç kimsenin çıkarına olmaz" diye konuşuyor.
Abdülhak Abdullah, dengenin korunması için ekonomik büyümenin yavaşlatılmasını, Dubai Polis Müdürü ise veliaht prensin tüm emirliklerin yönetimimi devralacak kadar çocuk yapmasını öneriyor.


Kişi başına petrolden 15 bin dolar düşüyor
Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri'ni oluşturan 7 emirlikten biri. Diğer emirlikler ise şunlar:  Abu Dabi, Ecman, Fucayre, Ras al?Hayme, Şerce Umm al?Kuvayn. Birleşik Arap Emirlikleri'nin toplam nüfusu 4.5 milyon.  Kişi başına düşen gelir 42 bin 100 dolar. Bu gelirin 15 bin 100 doları petrolden geliyor. Katar'ın nüfusu ise 900 bin... Katar'da kiş başına düşen gelir ise 67 bin 700 dolar. Bunun yaklaşık 20 bin doları petrol ve doğalgazdan geliyor. Benzer şekilde Kuveyt'in 3 milyon 400 bin nüfusu bulunuyor. Kişi başına düşen gelirin 33 bin 400 dolar olduğu ülkede, bunun 16 bin 300 doları petrol ve doğalgazdan geliyor. Birleşik Arap Emirlikleri'nde her 6 kişiden biri şeker hastası... Ülkedeki her yerli 2.7 erkeğe bir kadın düşüyor. 4.5 milyonluk nüfusun yüzde 23'ünü diğer ülkelerden gelen Araplarla İranlılar oluşturuyor. Ülkede 2.15 milyon Hindistanlı, Filipinli, Pakistanlı ve Bangladeşli bulunuyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137