23 Şubat 2015 Pazartesi 00:07
Vatan toprağı IŞİD’e teslim

HABER MERKEZİ

Suriye'nin Halep kenti sınırları içerisindeki Karakozak köyünde bulunan ve Türkiye'nin yurtdışındaki tek toprak parçası olan Süleyman Şah Türbesi'ndeki askerlerin tahliyesi için önceki gece askeri operasyon düzenlendi. 
TSK’ya bağlı tankların ve kara unsurlarının katıldığı operasyonla Süleymah Şah Saygı Karakolu’nda görev yapan ve IŞİD kuşatması altında bulunan 44 bordo bereli asker Türkiye’ye getirildi. Fırat Nehri kıyısındaki 94 yıllık toprak parçamız tümüyle boşaltıldı ve Süleyman Şah'ın kabri de Suriye'deki Eşme Bölgesi'ne nakledildi. Şah Fırat Operasyonu sırasında Başçavuş Halit Avcı, kaza sonucu şehit oldu. Avcı'nın cenazesi otopsi için Şanlıurfa'ya getirildi. Şehit olan Başçavuş Halit Avcı'nın Maçka ilçesindeki babaevinde ise yas var. 

Baba Mustafa Avcı, "Söylenecek bir şey yok. Benim oğlum aslan gibiydi. Çocuğu 15 gün sonra doğacak. Çocuğunun mürüvetini göremeyecek" şeklinde konuştu.

Süleyman Şah'ın naaşı da taşındı

Türbenin yeni konumu konusunda açıklama yapan Dışişleri Bakanlığı, "Süleyman Şah Türbesi ve Saygı Karakolu, Süleyman Şah'ın kabriyle birlikte bu defa, Suriye'de sınırımıza mücavir Suriye Eşmesi köyünün kuzeyinde ve aynı büyüklükteki araziye geçici olarak taşınmıştır" bilgisini verdi. Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada ise "Uluslararası Antlaşmalar ile Türk toprağı olan Süleyman Şah Saygı Karakolu'ndaki manevi değeri yüksek ecdat yadigarı emanetler, Suriye'de ortaya çıkan güvenlik sorunları ve askeri zaruretler nedeniyle, haklarımız saklı kalmak üzere geçici olarak yine Suriye topraklarında bulunan Suriye Eşmesi Köyüne taşınmak üzere getirilmiştir. Geride değerli emanet bırakılmamıştır. Suriye Eşmesi'nde naaşın nakledileceği bölge birliklerimiz tarafından kontrol altına alınmış, bayrağımız göndere çekilmiştir. Şah Fırat Operasyonu sırasında herhangi bir çatışma yaşanmamış, başlangıç evresindeki intikal esnasında bir personelimiz geçirdiği bir kaza sonucu şehit olmuştur" denildi.

Operasyon nasıl yapıldı

Şah Fırat Operasyonu hakkında dün sabah 07.30'da Genelkurmay Başkanlığı'nda bir basın toplantısı düzenleyen Başbakan Davutoğlu; 39 tank, 57 zırhlı araç, 100 araç ve 572 personelle Suriye'ye girildiğine işaret ederek, "Operasyon önceki gece 21.00'de başlatıldı. Takriben 00.30, yani yarımda birliklerimiz, Süleyman Şah Saygı Karakoluna ulaşmışlardır. 09.02'de başka bir birliğimiz ve tank birliğimiz Eşme civarından yine Suriye topraklarına girerek, yakında bir mekanda Suriye toprakları içinde Süleyman Şah'ın yeni kutsal mekanının tanzimi ve naklin gerçekleştirilmesi için bir toprak parçasını kontrol altına almış ve bayrağımızı saat 09.02 itibarıyla Suriye içindeki bu toprak parçası üzerinde dalgalandırmıştır" dedi. Davutoğlu, Şah Fırat Operasyonu'nun kararının, hukuk kuralları çerçevesinde Ankara'da alındığını belirterek, "Hiçbir merciden ne izin ne yardım talep edilmiştir" dedi. Ancak operasyon konusunda bölgede IŞİD'e karşı bombardımana devam eden ABD'ye önceden bilgi verildiği belirtildi.

Yurt dışındaki tek toprak parçamız

Suriye'nin Halep kenti sınırları içerisindeki Karakozak köyünde bulunan Süleyman Şah Türbesi'ndeki askerlerin tahliyesi için önceki askeri operasyon düzenlendi. Suriye'nin Halep kenti sınırları içerisindeki Karakozak köyünde bulunan, Osmanlı Devleti'nin kurucusu Osman Gazi'nin dedesi Süleyman Şah'ın türbesi, Türkiye'nin kendi sınırları dışında sahip olduğu tek toprak parçası olma özelliği taşıyor. Fransa ile Türkiye arasında 1921 yılında yapılan Ankara Antlaşması uyarınca Suriye içerisindeki bu bölge Türk toprağı olarak kabul edildi, Süleyman Şah Türbesi'nde Türk askerlerinin nöbet tutmasına karar verildi. Suriye hükümeti, Fırat Nehri üzerinde inşa ettiği Tabka Barajı'nın 1973'te su toplamaya başlamasıyla Caber Kalesi'nin tamamen baraj suları altında kalacağını ileri sürerek, Türk hükümetinden türbenin yerinin değiştirilmesini veya Türkiye'ye naklini talep etmişti. Görüşmeler sonucunda türbe, müştemilatıyla birlikte Halep-Hasseki yolu üzerindeki Karakozak köyü yakınındaki yeni yerine nakledildi. Suriye tarafı, 1995'ten itibaren bu kez de Fırat Nehri'nin daha üst kotlarında inşasına başladığı Teşrin Barajı nedeniyle Karakozak bölgesindeki türbenin bölge dışında başka bir mevkiye ya da Türkiye'ye taşınması hususunu yeniden gündeme getirdi. Bunun üzerine, Türkiye ile Suriye arasında yapılan görüşmeler sonucunda, türbenin mevcut yerinin baraj gölünün olumsuz etkilerinden korunmasını teminen tahkim edilmesine karar verildi.

Muhalefet tepkili

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, Şah Fırat Operasyonu'na ilişkin, "Şah operasyonu değil, mat operasyonu olmuştur. Süleyman Şah Türbesi operasyonu Türkiye için kabul edilebilecek bir durum değildir. 90 yıllık Cumhuriyet tarihinde ilk kez kendi topraklarımızı, savaşmadan topraklarımızı kaybediyoruz. Şimdi bunu allamaya, pullamaya çalışıyorlar" dedi. MHP Genel Başkan Yardımcısı Celal Adan ise Edirne'de yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Şimdi sabah kekeleyerek konuşan Başbakan'ı dinledim. Ne anlattığı ne bilgi verdiği belli değil. Süleymanşah Türbesi Edirne gibi, Ağrı gibi, Erzurum gibi vatanımız, öksürsek duyulan Süleymanşah Türbesi'nin nasıl boşaltıldığı anlatılıyor, 400 yıl yönettiğimiz coğrafyada boynumuzun ne kadar bükük olduğunu ortaya koydular. Suriye, Irak, İran, Afganistan, Yunanistan, Bulgaristan, Erzurum gibi bildiğimiz yerler bizim, 400 yıl adaletle onurlu yönettik. Ama Suriye'de uçağımız düşürülürken boyun büken iktidar, Mavi Marmara gemisinde 9 vatandaşımızın başına kurşun sıkılırken çaresiz kalan bu iktidar, 'dünya lideriyim' diye televizyonları gezen bugünkü Cumhurbaşkanı dün Süleymanşah Türbesi'nden askerlerimizi alıp geldiler, vatan toprağını koruyamadılar." 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137