15 Mart 2005 Salı 00:00
Vatan toprağı satılamaz

Anayasa Mahkemesi, Türk milletinin sonucunu büyük bir hassasiyetle beklediği tarihi kararını açıkladı. Yüksek Mahkeme, AKP'nin 2003'te çıkardığı yabancılara taşınmaz satışını öngören yasa hükümlerinin bir bölümünü iptal etti.

*Kısmen kurtaran karar

Anayasa Mahkemesi, AKP iktidarının Temmuz 2003'te çıkardığı 'yabancılara toprak satışına' sınırsız imkanlar getiren yasayı iptal etti. Yüksek Mahkeme, böylece vatan topraklarının yad ellere toptan satışının önüne geçmiş oldu. Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Haşim Kılıç, yabancılara toprak satışı konusunda getirilen yasal güvencelerin ve sınırlamaların yeterli görülmediğini belirtti.

*Ciddi eksikler var

Ancak Anayasa Mahkemesi kararında 'üç ciddi noksanlık' bulunuyor. Birincisi bu önemli karar, Resmi Gazete'de yayımından başlayarak 3 ay sonra yürürlüğe girecek. Bu süre içinde yapılan ve devam eden satışlar bitirilebilecek. İkincisi, yabancılara satılan topraklar geri alınmayacak! Üçüncüsü, bazı şartlar altında yabancılara toprak satışı sürecek. Yüksek Mahkeme, bu şartların neler olduğu konusuna açıklık getirmedi!

*İptal edilen yasa hükmü

İptal edilen düzenleme, yabancı uyruklu gerçek kişiler ile yabancı ülkelerde bu ülkelerin kanunlarına göre kurulan tüzel kişiliğe sahip ticari şirketlerinin Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde taşınmaz edinebileceklerini öngörüyor. Eski düzenlemede ise 'karşılıklı olmak koşuluyla sadece gerçek kişilere, sadece kentlerde arazi satılabiliyordu.' Şirketlerin köyler de dahil arazi satın alabilmesine AKP hükümeti yeşil ışık yakmıştı. Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Haşim Kılıç, toplantıda, 4916 Sayılı Çeşitli Kanunlarda ve Maliye Bakanlığı'nın Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun'un bazı maddelerinin iptali ve yürürlüklerinin durdurulması istemiyle açılan davayı esastan görüştüklerini bildirdi.

~|~ Kılıç, yasanın yabancılara bazı koşullarda taşınmaz satışını öngören 19. maddesinin iptal edildiğini belirterek, bu kararın oy birliğiyle alındığını söyledi. Kılıç, kararın Resmi Gazete'de yayımlanmasından başlayarak 3 ay sonra gireceğinin kararlaştırıldığını kaydetti.

Yasal güvenceler yeterli değil

Kılıç, bazı koşullarda yabancılara taşınmaz satışını öngören yasa hükümlerinin iptal kararının yabancılara hiç mal satılamaz anlamında olmadığını ifade ederek, bu konuda getirilen yasal güvencelerin ve sınırlamaların yeterli görülmediğini belirtti.

Kılıç, yapılan ve devam eden işlemler bulunduğunu, iptal kararıyla yasal boşluk doğacağını, bu nedenle de kararın yürürlüğe girmesi için 3 ay süre verildiğini kaydetti.

Kılıç, 3 ay sonunda, yasanın yürürlükten kalkacağını belirterek, oluşan yasal boşluğu gidermesi için yasa koyucunun bu sürede yeni bir düzenleme yapması gerektiğini söyledi.

Bu kararın yabancılara "hiç mal satılamaz" anlamında olmadığını belirten Kılıç, bu konuda getirilen yasal güvence ve sınırlamaların yeterli görülmediğini ifade etti.

İptal edilen düzenleme, karşılıklı olmak ve kanuni sınırlamalara uyulmak kaydıyla, yabancı uyruklu gerçek kişiler ile yabancı ülkelerde bu ülkelerin kanunlarına göre kurulan tüzel kişiliğe sahip ticari şirketlerinin Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde taşınmaz edinebileceklerini öngörüyor. Düzenleme ayrıca, yabancı uyruklu gerçek kişiler ile yabancı ülkelerde bu ülkelerin kanunlarına göre kurulan tüzel kişiliğe sahip ticaret şirketlerinin 30 hektardan fazla taşınmaz edinebilmesini Bakanlar Kurulu'nun iznine tabi kılıyor.

İptal istemi reddedilen hükümler

Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Kılıç, 4916 Sayılı Yasa'nın 9. maddesiyle 4706 Sayılı Kanun'a eklenen geçici 5. maddesi, geçici 2. maddesinin iptal isteminin reddedildiğini bildirdi.

Kılıç, 4916 Sayılı Yasa'nın 30. maddesiyle düzenlenen hükmün iptal istemi hakkında bu konuda yasa değişikliği yapıldığı için "karar vermeye yer olmadığına" karar verildiğini söyledi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.