27 Eylül 2010 Pazartesi 00:00
Vatandaşa kredili mevduat tuzağı
Kredi kartı faizlerinin düşürülmesi yüzünden bu gelirlerini kısmen de olsa kaybeden bankalar milleti söğüşlemek için yeni bir yöntem buldu. Bankaların yeni kâr kapısı, 'kredili mevduat
hesapları' oldu ~|~

Kredi kartı faizlerine getirilen sınırlama yüzünden faiz düşürmek zorunda kalan bankalar, çok yüksek faizler uyguladıkları 'kredili mevduat hesapları'nı yeni bir kâr kapısı haline getirdiler. Bankaların, kredili mevduat hesaplarından çekilen borçlar için vatandaşlardan aldıkları faiz, yıllık bazda yüzde 36?63 gibi oldukça yüksek bir düzeye ulaşıyor. Vergi ve fonla birlikte toplam maliyet bazı bankalarda yüzde 70'i aşıyor.

Süslü adlar tuzağın kılıfı

Mevduat bankaları, Türk lirası cinsinden vadesiz mevduat hesabı açanlara 'destek hesap', 'kurtaran hesap', 'Hızır', 'artı para', 'ek hesap', 'avans hesap' ve benzeri isimler adı altında kredili mevduat hesabı açıyor. Söz konusu hesapları mercek altına alan Ankara Ticaret Odası (ATO), açılan kredili mevduat hesaplarına aylık olarak yüzde 3 ile yüzde 5,25 oranları arasında faiz uygulandığına işaret ederek, bu ölçüdeki aylık faizin yıllık bazda yüzde 36?63 seviyesine tırmandığığına dikkat çekiyor. Bu faize ayrıca yüzde 10 oranında KKDF ve yüzde 5 oranında BSMV eklendiğini de vurguluyor. Bankaların topladıkları mevduata yıllık yüzde 7?9 oranları arasında faiz ödediği bir dönemde tüketicilerin nakit para çekerek, harcamalarını ödeyerek ya da otomatik ödemelerini yaptırarak kredili mevduat hesaplarına başvurduklarında yıllık yüzde 41,4 ?72,45 düzeyinde bir maliyetle karşı karşıya kaldıklarını dile getiriyor.

Bankalar köşeyi dönüyor

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre henüz kredi kartı seviyesine ulaşmasa da tüketiciler giderek daha da artan miktarlarda kredili mevduat hesaplarına başvuruyor. Tüketicilerin bankalara olan kredili mevduat hesaplarındaki borçlarının bakiyesi 2007 yılı sonu itibariyle toplam 1 milyar 897 milyon lira, 2009 yılı sonunda 2 milyar 674 milyon lira, 2009 yılı sonunda 2 milyar 650 milyon lira idi. Haziran 2010 sonu itibariyle tüketicilerin bankalara olan kredili mevduat borcunun bakiyesi ise 2 milyar 728 milyon lira düzeyinde bulunuyor. BDDK verilerine göre bankalar kredili mevduatlardan 2008 yılında 2 milyar 146 milyon lira, 2009 yılında 2 milyar 603 milyon lira, bu yılın ilk altı aylık döneminde ise 1 milyar 168 milyon lira faiz geliri elde etti.

Kredili mevduat faizleri artıyor

Kredili mevduat hesabı faiz gelirinin bankaların toplam faiz geliri içerisindeki payı 2008 yılında yüzde 4,1, 2009 yılında yüzde 5, bu yılın ilk yarısında ise yüzde 5,1 oranında bir tutar oluşturdu. Haziran 2010 sonu itibariyle bakiyesi 2,7 milyar lira olan kredili mevduat hesaplarından 1, 2 milyar lira faiz geliri sağlayan bankalar, örneğin aynı dönem itibariyle bakiyesi 108,5 milyar lira olan tüketici kredilerinden 7,2 milyar lira, bakiyesi 40,8 milyar lira olan kredi kartı alacaklarının vadesinde ödenmeyen kısmından ise 2,7 milyar lira faiz geliri elde etti.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.