19 Kasım 2006 Pazar 00:00
Vatandaşı yeni vergiler bekliyor
2007 yılında vergi, ceza ve harçlar için ne kadar artış olacağı geçtiğimiz günlerde kamuoyuna duyuruldu. ~|~

Üretici fiyatları endeksi 12 aylık ortalaması olan yeniden değerleme oranının yüzde 7.76 arttığı açıklandı. Bakanlar Kurulu'nun bu oranda değişiklik yapma yetkisi var. Yetkinin kullanılmaması halinde, motorlu taşıtlar, emlak, damga vergisi ile veraset ve intikal vergisi hadleri her yıl yeniden değerleme oranı kadar artıyor. Çeşitli harçlar ile vergi cezaları da aynı oranda zam görüyor. Yani yeni yılda vatandaşı arttırılmış vergiler bekliyor.

Denetim artmalı

YENİ bütçeyle açıklanan vergi gelirleri tahmini aslında artışların habercisiydi. 2006'da 151.2 milyar YTL olan vergi gelirleri, 2007'de 173.9 milyar YTL' ye ulaşacak. Yani yüzde 15 artış hedefleniyor. Başta Sayın Bakan olmak üzere, maliye yetkililerinin '2007'de yeni vergi yok' sözleri aklımıza geliyor. Peki yeni vergi yoksa ve sadece yeniden değerleme oranında bir artış yapılacaksa, bu %15'lik artış nereden karşılanacak? Daha öncede belirttiğim gibi seçimler yaklaşırken hükümetin sağlıkta dar gelirlilere yaptığı harcamalardan ya da bazı sektörlere yapılan desteklemelerden vazgeçmesi siyaseten ne kadar doğru olur bilemiyoruz. Diğer yandan seçim amaçlı yapılması istenen yatırımlar da var. Uzun zamandır ihmal edilen çiftçi kesimi de beklenti içinde. Artan harcamaların finansmanı için ya borçlanmaya gidilecek ya vergiler arttırılacak. Yine en kolay yol seçilerek iş toplumun sırtına dayanacak gibi.

Düşük oranla başlamalı
BAŞTA akaryakıt ve tütün mamülleri olmak üzere KDV, Motorlu Taşıtlar, Emlak vergisi, ÖTV ve daha birçok vergi kaleminde artışlar birbirini izleyecek. Ümit ediyoruz kayıtdışılığın üzerine gidilir. Vergi tabanı genişletilir. Gelirlerini belgelemeyenlerin takibiyle, incelemelerle vergi geliri arttırılır, kayıp ve kaçak azaltılır. Bu konuda Hesap Uzmanları Kurulu Başkanı Mahmut VURAL'ın açıklamaları ümit verici.
Her defasında kolay yoldan yükümlülüğü vatandaşın sırtına atıp gelir elde etmek yerine zor olanı seçmeli yatırımları arttırmalı, desteklemeli. Mevcut vergi kaynaklarını güçlendirmek için firmaları teşvik edici durumlarını iyileştirici çalışmalarda bulunulmalı. Yılda toplam 254 saati bulduğu söylenen işletmelerin vergi işlemleri için harcadıkları zamanı, enerjiyi hafifletmek için çalışmalar yapmalı. İşletmelerin yaşadıkları sıkıntılar ortada.

Akılcı teşvik
ŞİRKETLER kendi faaliyet konularında uğraşmak yerine vakitlerinin büyük bir kısmını vergi dairelerinde bunaltıcı formalitelerle uğraşarak geçiriyorlar. Yetkililerin durumu iyileştirmeye yönelik atacağı adımlar hem mevcut vergi gelirlerini korumak, hem de firmaları vergilerini vermeleri konusunda teşvik etmesi açısından yararlı olacak. Ayrıca yeni vergi ve istihdam sahaları açmak için yeni yatırımlar yapılmalı, yatırımcılar teşvik edilmeli. Kuruluş aşamasında kolaylıklar sağlanabilir. Başlangıç için sıfır ya da kademeli artan vergi uygulamalarına gidilebilir. Bu yolla girişimciler cesaretlendirilir, devlet kendine yeni vergi alanları yaratmış olur. Devamlı mevcut mükelleflerin üzerine gidip vergileri arttırmak yerine daha akılcı bir teşvik uygulamasıyla aynı zamanda milli geliri arttırarak, ekonomik gelişmeyi sağlar, işsizliği azaltmış oluruz.
Arif Şimşek/ Tercüman
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.