28 Eylül 2004 Salı 00:00
Vatandaşlar yandı
AKP'nin çıkardığı yeni TCK, mütedeyyin kitleye dünyayı zindan edecek düzenlemer içeriyor. Yeni kanun, sesini yükselten imamlardan, evde kendisinin ve komşusunun çocuğuna Kur'an öğreten nineye kadar milyonlarca kişi

için mayın tarlasını andırıyor

l Yasa değil, zehirli fıçı

Avrupa Birliği'nin dayatmasıyla çıkarılan ve 'zina'yı serbest bırakan yeni Türk Ceza Kanunu (TCK), bölücülere, ırz ve namus düşmanlarına her türlü serbestiyet getirirken; mütedeyyin kitleye hayatı zehir edecek, dindarların ensesinde boza pişirecek düzenlemeler ihtiva ediyor.

l AKP'den imamlara armağan!

Mütedeyyin kitlenin başına bin bir dert açacak düzenlemelerden en önemlisi imamlarımızı ilgilendiriyor. Sayıları 70 bini aşan imamlarımız bundan böyle ağızlarından çıkan her cümleden sorumlu olacaklar ve 'savcılar gerek görürse' anında derdest edilip hakim huzuruna çıkarılabilecekler. Ceza hukukçuları, TCK'nın imamlarla ilgili düzenlemesini 1987 yılında kaldırılan eski TCK'nın 163. maddesine benzetiyor. 163. m~|~adde uyarınca yüzlerce ilim ve fikir adamı, din görevlisi kovuşturmaya uğramış; ceza almış ve hapishanede ömür tüketmişti.

l Kur'an eğitimi yasak!

Yeni TCK'ya göre, evinde kendi veya komşu çocuklarına ders verenler de cezaya çarptırılıyor. Düzenleme aynen şöyle: "Kanuna aykırı eğitim kurumu açanlara, bunları çalıştıranlara ve kanuna aykırı olduğunu bildiği halde buralarda öğretmenlik yapanlara 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası verilecek. Bu yerlerin kapatılmasına da karar verilecek." Yasa eğitim kurumunun mahiyetini açıklamıyor.

Avrupa Birliği'nin dayatmasıyla çıkarılan ve 'zina'yı serbest bırakan yeni Türk Ceza Kanunu (TCK), bölücülere, ırz ve namus düşmanlarına her türlü serbestiyet getirirken; mütedeyyin kitleye hayatı zehir edecek, dindarların ensesinde boza pişirecek düzenlemeler ihtiva ediyor.

Mütedeyyin kitlenin başına bin bir dert açacak düzenlemelerden en önemlisi imamlarımızı ilgilendiriyor. Sayıları 70 bini aşan imamlarımız bundan böyle ağızlarından çıkan her cümleden sorumlu olacaklar ve 'savcılar gerek görürse' anında derdest edilip hakim huzuruna çıkarılabilecek.

AKP'den imamlara

armağan!

AKP'nin çıkardığı yeni Türk Ceza Kanunu'nun ilgili maddesine göre, "imam, hatip, vaiz, rahip, haham gibi dini reislerden biri vazifesini ifa sırasında alenen hükümet idaresini ve devlet kanunlarını ve hükümet icraatını takbih ve tezyif ederse bir aydan bir yıla kadar hapis ve adli para cezasıyla cezalandırılacak veya bunlardan birine hükmolunacak."

Ceza hukukçuları, TCK'nın bu maddesinin 1987 yılında kaldırılan eski TCK'nın 163. maddesine benzediğini dile getiriyorlar. 163. madde uyarınca yüzlerce ilim ve fikir adamı, din görevlisi kovuşturmaya uğramış; ceza almış ve hapishanede ömür tüketmişti.

Hukukçular, "rahip, haham" gibi ruhban sınıfının maddeye göstermelik kabilinden konulduğunu, 'azınlık' statüsüne dahil olduklarından Türkiye Cumhuriyeti tarihi boyunca hiçbir haham ve papazın kovuşturmaya uğramadığını belirtiyorlar. Avrupa Birliği sürecinde papazlara ve hahamlara yargı mekanizmasının müdahale etmesinin çok güç olduğunu dile getiren hukukçular, Fener Rum Patriği Bartholomeos'un "devlet aleyhine giriştiği gizli faaliyetlere" müdahale edilememesini buna örnek gösteriyorlar.

Zina serbest,

imam nikahı yasak!

AKP'nin yasalaştırdığı TCK garip maddelerle dolu. Zinayı serbestleştiren yeni TCK'nın şu maddesi de Türk milleti için yeni yasaklar getiriyor: "Birden çok evlilik, hileli evlenme veya dinsel törenle evlenen kişi hakkında 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezasına hükmolunacak. Aralarında evlenme olmaksızın, evlenmenin dinsel törenini yaptıranlar hakkında 2 aydan 6 aya kadar hapis cezası verilmesi yasada aynen korundu." Böylece AKP 'imam nikahı' ile ilgili eski düzenlemeyi korurken; zinayı serbestleştiriyor.

Kur'an eğitimi yasak!

Yeni TCK'ya göre, evinde kendi çocuklarına veya komşu çocuklarına ders verenler de cezaya çarptırılıyor. Düzenleme aynen şöyle: "Kanuna aykırı eğitim kurumu açanlara, bunları çalıştıranlara ve kanuna aykırı olduğunu bildiği halde buralarda öğretmenlik yapanlara 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası verilecek. Bu yerlerin kapatılmasına da karar verilecek."

Yasa eğitim kurumunun mahiyetini açıklamıyor.

Bal gibi kısıtlanacak

Adalet Bakanı Cemil Çiçek, yeni TCK'daki hiçbir maddenin özgürlük ve hakları kısıtlama yönünde kullanılamayacağını öne sürdü. Türkiye'de geçmiş uygulamalar gözönüne alındığında, yargıçlar "yasaları yorumlamak konusunda" herhangi bir sınır tanımıyor.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137