01 Ocak 2008 Salı 00:00
Vatandaşlık Kanununda köklü değişiklikler...
Türk vatandaşlığından çıkarılma nedenlerini yeniden belirleyerek sınırlamalar getiren, "Türk Vatandaşlığı Kanunu Tasarısı" bu hafta İçişleri Komisyonu'nda görüşülecek. ~|~Avrupa Vatandaşlık Sözleşmesi'nin, "Vatandaşlığa ilişkin kuralların cinsiyet, din, ırk, renk ya da ulusal veya etnik köken açısından ayrımcılık oluşturan farklılıklar içermez" hükmü de göz önünde bulundurularak hazırlanan tasarı, Türk vatandaşlığının kazanılmasında, prensip olarak soy bağının esas alınmasını öngörüyor.
Düzenleme ne getiriyor?
* Tasarıyla, Türkiye'de ikamet eden vatansız anne?babadan doğan çocuklar ile Türkiye'de bulunmuş çocukların, toprak esasına göre aksi ispat oluncaya kadar Türk vatandaşlığını kazanmalarına imkan tanınıyor.
* Türk vatandaşlığını kazanmak isteyen yabancıların, taşıdıkları ülke vatandaşlığından çıkma şartının aranıp aranmamasında Bakanlar Kurulu'nun yetkili kılınması amaçlanıyor.
* Vatandaşlığa alınmada, Türkiye'de ikamet etme süresi 5 yıl olarak belirlenirken, mevcut uygulamadaki Türk soylular için 2 yıl ikamet etme şartının 2010'a kadar devam etmesi öngörülüyor. Bu tarihten sonra, bütün yabancılar için ikamet sürelerinin eşit hale getirilmesi amaçlanıyor.
* Tasarıyla getirilen bir başka düzenlemenin de bazı istisnai hallerde Bakanlar Kurulu'na verilen yetkiyle vatandaşlığın kazanılması kolaylaşacak.
* Tasarıyla, evlat edinilen 7 yaşından küçük yabancı çocukların Türk vatandaşlığını kazanabilmelerine de imkan tanınıyor.
* Tasarıyla, vatana bağlılıkla bağdaşmayan eylemlerde bulunduklarından dolayı Türk vatandaşlığı kaybettirilenler ile seçme hakkını kullanarak Türk vatandaşlığını kaybedenlerin yeniden Türk vatandaşlığını kazanabilmeleri için Türkiye'de 3 yıl ikamet etme şartı getiriliyor.
Askerlik yapmayan vatandaşlıktan çıkarılmayacak
Mevcut kanuna göre askerliğini yapmama veya izin almadan başka bir vatandaşlığı kazanma nedenleriyle Türk vatandaşlığını kaybetmiş olanların herhangi bir ikamet şartı aranmaksızın vatandaşlık hakları ise devam edecek. Türk vatandaşlığının kaybettirilmesinin nedenleri yeniden belirlenerek sınırlandırma getiriliyor. Yükümlü askerlik görevi yapmamanın, Türk vatandaşlığının kaybı nedenleri arasından çıkarılıyor. Türk vatandaşının, yabancı bir devlet vatandaşlığına geçmek üzere önceden izin alma uygulamasına da son veriliyor.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137