22 Ocak 2015 Perşembe 00:06
Vatandaştan ‘başkanlık sistemi’ne onay yok

RECEP BAHAR/İSTANBUL

Kadir Has Üniversitesi tarafından her yıl gerçekleştirilen, ‘Türkiye Sosyal-Siyasal Eğilimler Araştırması’ 2014 yılı sonuçları açıklandı. Anket 26 ilde kent merkezlerinde ikamet eden 1000 kişinin katılımıyla yüz yüze görüşme yöntemiyle gerçekleştirildi. Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aydın ile araştırmayı yürüten öğretim üyeleri tarafından basın toplantısıyla kamuoyu ile paylaşılan çalışmaya göre Türkiye’de 2014’te halk ekonomik sıkıntı ve işsizliği konuştu. Terör sorunu yine kamuoyu gündeminde ön sıralarda yer aldı. Türk halkı yüzde 79.3 oranıyla en iyi yönetim biçimini parlamenter sistem olarak görüyor.

“Türkiye’nin en önemli sorunu nedir?” sorusuna cevap bu yıl da işsizlik oldu. Hatta geçen yıl “Türkiye’nin en büyük sorunu ne?” sorusuna işsizlik cevabı verenlerin oranı yüzde 29.3’den yüzde 33’e yükseldi. Ankete katılanların yüzde 12.8’i en büyük sorun olarak ekonomik krizi, yüzde 5.5’i hayat pahalılığını, yüzde 6.4’ü ise gelir dağılımındaki eşitsizliği gösterdi. Türkiye’nin en önemli sorununu işsizlik ve ekonomiye ilişkin gelişmeler olarak görenlerin toplamı ise yüzde 57 oldu. Terör sorunu ise 2013 yılına göre hızlı bir yükseliş ile yüzde 4.7’den yüzde 13.9’a çıktı. Bunda 6-8 2014 tarihleri arasında pek çok ilde yapılan Kobani eylemlerinin etkili olduğu belirtildi. 

Ekonomik sıkıntılar artıyor

Son bir yılda yaşanan ekonomik gelişmeler sizi nasıl etkiledi sorusunun cevaplarında ise bu yıl olumsuz etkilenmede çok hızlı bir yükseliş yaşandı. Ankete katılanların yüzde 45.3 son bir yılda ekonomik olarak daha kötü duruma geldiklerini belirtti. Bu oran 2012’de 1.6, 2013’de ise 2.5 düzeyinde kalmıştı. Ankete katılanların 34.8’i hükümetin ekonomi politikalarını başarılı bulurken, yüzde 43.7’si başarısız buldu. Ankette geçen yıla göre en belirgin değişiklik terör sorularına verilen cevaplarda oldu. Terör sorununu çözmede en etkili yöntem sorusuna ankete katılanların yüzde 30.9’u siyasi yöntemler cevabını verdi. Bu oran geçen yıl 35.8 oranında gerçekleşmişti. Aynı soruya askeri yöntemler yanıtı verenlerin oranı 2013’de yüzde 35.9 iken, 2014 yılında yüzde 39.2 düzeyine çıktı. 

Ak Saray kabul görmüyor

• Ankete katılanların yüzde 48’i Cumhurbaşkanlığı’nın Çankaya’dan taşınmasına olumsuz baktığını belirtti. 

• Ankete katılanların yüzde 37.6’sı yeni Cumhurbaşkanlığı Binası’nın ülke kaynaklarının israfı olduğunu belirtti. 

• Orduya olan güven 51.7’den 57.7’ye yükselirken yine en güvenilen kurum Ordu oldu. 

• Katılımcıların yüzde 58.7’si Türk yargısının siyasallaştığını düşünürken, yüzde 24.2’si siyasallaşmadığı cevabını verdi. 

• Hükümetin Kobani konusundaki görüşlerini destekleyenlerin oranı yüzde 19.1’de kaldı. 

• IŞİD’in terör örgütü olduğunu düşünenlerin oranı yüzde 93.2 ve IŞİD’in Türkiye için tehdit olduğunu düşünenlerin oranı ise yüzde 82.3... Türkiye’nin bölünme tehlikesi altında olduğuna inananların oranı yüzde 46.2, inanmayanların oranı ise yüzde 43.7... 

• Yüzde 12.9’a göre Türkiye’de demokrasi bulunmuyor. Yüzde 30.3’e göre demokrasi zayıflıyor. “Türkiye’de ileri demokrasi yerleşmiştir” diyen ise sadece yüzde 5.3...

• Halkın yüzde 72.5’i Türkiye’de düşünce özgürlüğü olduğuna inanmıyor. 2013’te bu oran yüzde 69.2 idi. 

• Halkın yüzde 80’i Abdullah Öcalan’ın cezasının ev hapsine dönüştürülmesine onaylamıyor. 

 • Halkın yüzde 77.5’i hükümetin Suriye politikasını onaylamıyor.  

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137