06 Eylül 2005 Salı 00:00
Vekiller iyi şişirmiş!
Meclis'te sağlık giderleri tek tek incelendi, beş ayda 3.1 milyon YTL'lik 'şişirilmiş' fatura iade edildi. İlaçtan da 3.5 milyon YTL tasarruf sağlandı ~|~

Emekli Sandığı, SSK ve Bağ?Kur'u mağdur eden şişirilmiş hastane faturası iddiaları, TBMM için de gündeme geldi. Meclis'e sadece bu yılın ilk beş aylık döneminde 3.1 milyon YTL tutarında şişirilmiş hastane faturası gönderildiği belirlendi.
TBMM'ye bu yılın ilk beş aylık döneminde, çeşitli resmi ve özel sağlık kurum ve kuruluşlarından 92 bin 498 sağlık faturası geldi. Meclis'in sağlık harcamalarını denetim altına almak için oluşturulan
'Fatura İnceleme Birimi'nce incelemeye alınan faturalardan 1130'unun, yönetmelik uyarınca ödenmesi mümkün olmayan fatura olduğu anlaşıldı. İade edilen harcama belgelerinin parasal değeri, 3 milyon 141 bin YTL olarak hesaplandı.
Bir dizi önlem
İlaç savurganlığını önlemek için getirilen adet sınırlaması ve doz ayarı uygulaması da önemli bir kaçağı önledi. Yeni düzenlemede, eski ve yeni milletvekilleriyle bakmakla yükümlü oldukları kişilere ayakta tedavilerde yazılan ilaç miktarı beş kalem ve üç aylık doz, Meclis personeli ve bakmakla yükümlü olduğu kişilere ise dört kalem ve 10 günlük doz sınırı getirildi.
Meclis yönetimi, çeşitli özel sağlık kurum ve kuruluşlarıyla da sözleşme yaptı. Bu sözleşmelerle özel hastanelere daha önce ödenmekte olan Türk Tabipler Birliği asgari ücreti üzerinden, operasyon ve diğer tedavilerde yüzde 10, çeşitli tetkik ve tahlillerde yüzde 15 ile yüzde 20 oranlarında indirim sağlandı. İlave olarak poliklinik, tıp merkezi ve fizik tedavi merkezleriyle yapılan sözleşmelerde de yüzde 20?30 arasında indirimler yaptırıldı.
Sözleşmelerde, Meclis'in, hangi tedaviye ne miktarda ve hangi şartlarda ödeme yapacağı da esaslara bağlandı. 1 Ocak 2005'ten itibaren eczanelerle de sözleşme imzalanarak ilaç alımlarının TBMM Sağlık On?Line Sistemi'ne girilerek yapılması sağlandı. Böylece, ilaçta adet ve doz kontrolüyle rapora dayalı ilaç ve ödenmeyen ilaçların denetimi mümkün hale geldi.
Bu önlemler sonucu TBMM'nin ilaç giderinde yüzde 58 oranında tasarruf sağlandı. 2004'ün ilk beş ayında 8.3 milyon YTL olan Meclis'in ilaç faturası, bu yıl 4.8 milyon YTL'ye düştü.
Tüm tedbirlere rağmen Meclis'in toplam sağlık harcaması, 2004'ün aynı dönemine göre, bu yılın ilk altı aylık döneminde yüzde 13 artarak 26.8 milyon YTL oldu. Harcamaların 18.9 milyon YTL'lik bölümünü, eski milletvekilleriyle bakmakla yükümlü oldukları kişilerin sağlık gideri oluşturuyor.
Sözleşmeye uyuyorlar
Toplam sağlık giderlerindeki artışın yüzde 13'te kalması, Meclis yönetimini sevindirdi. Tespit edilen şişirilmiş faturalar ve ilaç giderlerindeki düşüşe dikkat çeken TBMM Personel ve Muhasebe Daire Başkanlığı, önlemler nedeniyle, 'daha önce şişirilmiş fatura gönderen sağlık kuruluşlarının faturaları sözleşme esasları doğrultusunda tanzim etmeye başladığı'nı söyledi.
TBMM polikliniğinde yıllarca doktorluk ve başhekimlik yapan Levent Burak Yıldız da bu yıl yayımlanan 'Talanya' adlı kitabında, Meclis'e gönderilen şişirilmiş hastane faturaları nedeniyle yaşadıklarını anlatmıştı.

 Radikal

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137