18 Şubat 2006 Cumartesi 00:00
Ver bir pide arası ihale, AKP'li olsun
Meclis, 2002'de, Uluslararası Para Fonu'nun zoruyla, çok ciddi yolsuzluklara elverişli ihale yasasını iptal edip yerine yeni bir yasa geçirdi. ~|~

Hazine'den her yıl milyarlarca doların tırtıklanmasına yol açan delikler kapatıldı. Ancak bazı müteahhitlerin ve bunların siyasi partilerdeki dostlarının baskısıyla yasa gevşetilmeye başlandı.

Kamu İhale Yasası, altısı AKP döneminde olmak üzere yedi defa değişikliğe uğradı.
Hatırlayacaksınız geçen hafta Enerji Bakanlığı Samsun?Ceyhan boru hattıyla ilgili gerekli araştırmaları yapma işini ihalesiz Çalık Grubu'na ihale etti. Bakanlık teorik olarak milyar dolarlık bir proje olan hattın inşa işini de Çalık'a verebilir. Gözünü kırpmadan, hiçbir yasayı ihlal etmeden, kimseye kulak asmadan.

Yasayı delik deşik etti

Buna olanak sağlayan AKP'nin birçok kamu kurum ve kuruluşunu Kamu İhale Yasası kapsamından çıkarmasıdır. AKP Mart 2003'te iktidara geldi. Ağustosta Kamu İhale Yasası'nı delik deşik eden bir yasa değişikliği geçirdi.
Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT), sosyal güvenlik kuruluşları, fonlar, özel kanunlarla kurulmuş kamu kuruluşları (mesleki kuruluşlar ve vakıf yükseköğretim kurumları hariç), bağımsız bütçeli kuruluşlar, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun uhdesinde bulunan bankalar yasanın kapsamı dışına çıkarıldı.
Milyarlarca dolar tutan silah siparişleri de.
Enerji, su, ulaştırma ve telekomünikasyon sektörlerinde faaliyet gösteren kurumlar da.

Bütün bu kuruluşların "mal veya hizmet alımları ile yapım işlerinin ihaleleri" yöneticilerinin inisiyatifine bırakıldı.
Yukarıdaki liste özetin özetidir. Kamu İhale Yasası'na girmeyen kurum ve işlerin listesi girenlerden uzundur.
AKP yeni kurduğu birçok kurumu da Kamu İhale Yasası'na hiç sokmadı.
Bunlardan biri AKP'nin iktidara geldikten dokuz ay sonra yasalaştırdığı Petrol Piyasası Kanunu çerçevesindeki kuruluşlardır.

Metin Münir / Milliyet
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.