28 Şubat 2003 Cuma 00:00
Vergi Barışı yürürlüğe girdi
Vergi Barışı Kanunu, vergiler açısından 31 Ağustos 2002 tarihinden önceki dönemi, beyana dayanan vergilerde bu tarihe kadar verilmesi gereken beyannameleri ve tahakkuk eden vergi alacaklarını yeniden yapılandırıyor. Kanun, kesinleşmiş vergi alacakları ile ihtilaflı dosyalara yönelik 2 ayrı uygulama getiriyor.

Buna göre, kesinleşmiş vergi alacakları, asıllarında hiçbir indirim yapılmaksızın 9 taksitte ve 18 ayda ödenmek üzere yeni bir ödeme planına bağlanıyor. Bu alacaklara ilişkin faiz ve cezaların yüzde 20'sinin ödenmesi halinde yüzde 80'inin tahsilinden vazgeçiliyor. Asılları kısmen ya da tamamen ödenmiş olan vergilere gecikme zammı ve faizi yerine, kanunun yürürlüğe girdiği tarihe kadar DİE'nin açıkladığı aylık TEFE uygulanması öngörülüyor. Kanunda, taksit ödeme dönemlde Şubat, Nisan, Haziran, Ağustos, Ekim, Aralık 2003 ayları ile Şubat, Nisan, Haziran 2004 olarak düzenleniyor. Yine bir vergi aslına bağlı olmaksızın kesilmiş olup, kanunun yürürlüğe girdiği tarihe kadar ödenmemi~|~ş olan vergi cezalarının yüzde 20'sinin, üç eşit taksitte Şubat, Nisan ve Haziran 2003 sonuna kadar ödenmesi, dava açılmaması veya açılmış davalardan vazgeçilmesi durumunda kalan yüzde 80'inin tahsilinden vazgeçiliyor.

Dava aşamasındaki alacaklar

Kanun, 180 bin dolayındaki ihtilaflı dosyada yer alan kamu alacakları için de yeni bir ödeme takvimi getiriyor. Bu şekilde kesinleşmemiş ve dava aşamasında bulunan bu tür alacakların yüzde 50'si ile bu tutara geçen dönem için aylık TEFE oranları esas alınarak hesaplanacak tutarın 9 eşit taksitte ödenmesi durumunda, ihtilaf sona erdiriliyor. Kesinleşmiş alacaklarda olduğu gibi bu tür alacakların da Şubat 2003 ile Haziran 2004 dönemi arasındatahsili hükme bağlanıyor. Bu şekilde vergilerin yüzde 50'sinin, gecikme zammı ve gecikme faizlerinin yüzde 90'ının, vergi cezaları ile bunlara uygulanan gecikme zamlarının da tamamının tahsilinden vazgeçiliyor.

Kendiliğinden beyan

Yine 2003 yılı Şubat ayı sonuna kadar Vergi Usul Kanunu'nun 371. maddesine göre beyan edilen matrahlar üzerinden tarh ve tahakkuk ettirilen vergilerin tamamı ile hesaplanacak pişmanlık zammının ve kesilen usulsüzlük cezasının ayrı ayrı yüzde 10'unu Şubat, Nisan, Haziran, Ağustos, Ekim ve Aralık 2003 döneminde 6 eşit taksitte ödeyenlerin pişmanlık zammı ve usulsüzlük cezasının kalan yüzde 90'lık bölümü de affediliyor.

KDV mükellefleri

KDV mükellefleri de, her bir vergilendirme dönemine ilişkin olarak verdikleri beyannamelerdeki KDV'nin yıllık toplamı üzerinden 1998 yılıiçin yüzde 3, 1999 yılı için yüzde 2.5, 2000 yılı için yüzde 2 ve 2001 yılı için yüzde 1.5 oranında hesaplanacak KDV'yi Şubat 2003 sonuna kadar ödeyebilecek. Bu durumdaki mükellefler için geçmişe dönük vergi incelemesi ve tarhiyat yapılmayacak. Hiç beyanname vermeyen mükellefler de ilgili yıl için Gelir ya da Kurumlar Vergisi matrah artırımında bulunma şartıyla artırılan matrah üzerinden yüzde 15 KDV ödeyerek, bu haktan yararlanabilecek.

Cezalar

Kanun, Vergi Usul Kanunu'nun (VUK) kaçakçılık suçlarına ilişkin 359'uncu maddesine aykırı hareket edenlerin durumunu da düzenliyor. 14. maddeye göre VUK 359. maddede sayılan fiilleri 31 Ağustos 2002 tarihinden önce işleyenler hakkında Cumhuriyet savcılıklarına suç duyurusunda bulunulmayacak. Soruşturma aşamasında olanlar için takibat yapılmayacak, açılmış bulunan kamu davaları ortadan kalkacak, kesinleşmiş mahkumiyet kararları infaz edilmeyecek.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137