12 Eylül 2003 Cuma 00:00
Vergiye sıkıdüzen
Hürriyet'in ekonomi yazar Erdal Sağlam, dünkü yazısında yeni vergi bombalarından bahsetti. Sağlam'ın yazısı aynı zamanda Hürriyet'in manşetiydi. Sözkonusu bombalar aslında yeni değil. Geçtiğimiz yıl gündeme gelen bu vergi bombaları, vatandaşların tepkileri nedeniyle askıya alınmıştı.

Yeni vergiler neler?

Maliye Bakanlığı Gelirler Genel Müdür Vekili Osman Arıoğlu, üstüne basa basa ''Hayat Standardı'na geri dönüş söz konusu olmayacak. Çünkü, bu sistem yıprandığı için kaldırılmıştı'' diyerek, atılacak adımları şöyle sıralıyor:

* Mükellefler için bir asgari kaçanç belirlenecek. Bunu birçok parametreyi kullanarak yapacağız.

* Şu anda beyana dayalı vergilerde beyanlar çok düşük kalıyor. ''Dilenciye sadaka verilecekmiş gibi'' davranılıyor.

* Biz kimseyi 'şu kadar beyan et' diye zorlamayacazağız. Gelir ve vergi beyanı yine serbestçe beyan edilecek.

* Vergide kontrol sistemini daha etkin hale getireceğiz. Kontrol sistemi bağlayıcı olacak.

* İşkolu ve iller bazında değişik 'asgari kazanç~|~' belirlenecek. Bunun için DİE, DPT ve diğer ilgili kuruluşların verileri kullanılacak.

* Asgari kazanca bakılıp, bu rakamın altında beyanda bulunanlara, ''Belirlediğimiz asgari kazançla beyanınız arasında fark var. Bu fark nereden geliyor'' diye sorulacak.

* Yalnız bu sistem ''Nereden buldun?'' uygulaması ile karıştırılmasın. Sadece kontrol sistemi getiriyoruz.

* İş kolları ve iller bazında 'asgari kazanç' belirlenecek. Mükelleflerin beyanları, 'asgari kazanç'la karşılaştırılacak.

* 'Asgari kazanç'ın altında gelir beyan eden mükellefe bunun nedeni sorulacak.

* Mükellefin vergi beyan ederken Maliye'ye 'dilenciye sadaka verir gibi' bakması önlenecek.

* 'Hayat Standardı', 'Nereden buldun' veya 'Mali Milat'a dönüş olmayacak. Ancak, mükellef daha sıkı denetlenecek.

Arıoğlu, örneğin Laila gibi eğlence sektöründeki işletmelerde hafta içinde ayrı, hafta sonunda ayrı hasılatlar olduğunu, yine gece ve gündüz ayrı hasılatlara sahip işletmeler bulunduğunu hatırlatarak, ''Bu tür işletmelere örneğin hem hafta içinde hem hafta sonunda daha çok gidilip etkin izlemeler yapılacak. Bu işletmelerin hasılatlarını belirlerken daha sağlıklı bir hesap yapılacak, ortalama hasılatlar belirlenecek'' dedi.

* Avukat ve doktor için de 'asgari kazanç' belirlenecek

* 'Fahri Müfettiş' vergi kaçıranı yakalayacak

MALİYE Bakanlığı'nın yeni yılda uygulamaya koyacağı, Vergi Konseyi'ne öneri alınmak üzere sunduğu bir başka sistem de ''Fahri Vergi Müfettişliği'' oldu. Arıoğlu, belirlenecek fahri vergicilerin kendi gittikleri işletmeleri gözleyerek, ''Şu gün, şu saatte, şu işletmede kendisine ya da başka müşterilere fiş veya fatura düzenlenmediği'' gibi tutanaklar tutup, bunu Maliye Bakanlığı'na ileteceklerini söyledi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.