14 Nisan 2012 Cumartesi 12:51
VİZE OYUNU
YENİ MESAJ - ANALİZ
Avrupa Birliği (AB), Türkiye'yi oyuna getirebilmek için yine sinsi planlar kuruyor. Türkiye'nin bir an önce Geri Kabul Anlaşması'nı kabul etmesini isteyen AB, Geri Kabul Anlaşması'nı onaylayan diğer ülkelere sağladığı vize muafiyeti gibi kolaylıkları Türkiye'ye ısrarla sağlamak istemiyor. Geri Kabul Anlaşması'nın Türkiye'nin elinde en büyük kozlardan birisi olduğunu söyleyen uzmanlar, Türkiye'nin elindeki bu son kozunu vize muafiyetini garantilemeden harcamaması gerektiği görüşündeler. Uzmanlar, Geri Kabul Anlaşmasının karşılığının vize kolaylığı değil, aslında vize muafiyeti olduğunu açıkladılar. AB'nin hedefi, önce Türkiye'ye Geri Kabul anlaşmasını imzalatabilmek, daha sonrasında ise geçmişte başka konularda yaptığı gibi AB, Türklere vize muafiyeti konusunda ipe un serecek.

Tüm ülkeler ikna edilmeli
Ankara ile vize serbestliği diyalogunu başlatılmasının Türk vatandaşlarına vizelerin hemen kaldırılması anlamına gelmediğini, vize serbestliği diyalogunun uzun zaman aldığı belirten, Avrupalı yetkililer, “Ankara-Brüksel arasında yaşanan vize sorunu çok karmaşık. Avrupa Komisyonu yaşanan sorunları çözmek için ara formüller üretmeye çalışıyor. Ancak üye ülkeler buna ne diyecek bunu bilmiyoruz. Çünkü bu ülkeler vize serbestliği diyalogunun Türkiye ile başlatılmasına onay vermezse Avrupa Komisyonu AB İçişleri Bakanları toplantısında Türkiye'yi gündeme getirmez. O açıdan ilk önce AB üyesi ülkelerin onayının alınması lazım. Tüm ülkeler bu konuda yeşil ışık yakmadı. Çalışmalar sürüyor” dedi.

Sorun AB için hayati
Avrupa Birliği kendisi için hayati önem taşıyan geri kabul anlaşması için sonuna kadar bastırıyor ve bu konuda Türkiye'yi ikna etmek için karşılık olarak ilk aşamada “vize kolaylığı” ikramında bulunacağını söylüyor. Yasadışı göç aslında Türkiye'nin değil AB'nin sorunu. Avrupa Birliği, Türkiye'nin yasadışı göç konusunda depo ülke olmayı kabul etmesini bekliyor. Türkiye AB'nin taleplerine evet derse sayısı on binleri bulabilecek yasadışı göçmeni ülkesine almayı kabul etmiş olacak. Bu durum Türkiye'ye çok büyük bir mali külfet doğuracak. Avrupa Komisyonu Türkiye'nin önce Geri Kabul Anlaşması'nı onaylayarak bu konuda kendini sağlama almaya çalışıyor.

En fazla Yunanistan memnun olacak
Türkiye, AB ile geri kabul anlaşmasını yürürlüğe koyarsa AB'de yasa dışı ikamet eden Türk vatandaşlarını hemen ve kendi toprakları üzerinden yasa dışı yollarla AB'ye giren yüz binlerce üçüncü ülke vatandaşını 3 yıl sonra teslim almak zorunda kalacak. AB'den geri aldığı üçüncü ülke vatandaşlarının birçoğunu, ilgili geri kabul anlaşmalarının bulunmayışı nedeniyle geldikleri ülkelere gönderemeyecek olan Türkiye, ağır bir maliyetin altına girmiş olacak.
AB verilerine göre Türkiye üzerinden yılda yaklaşık 80 bin göçmen yaşadığı yollardan Yunanistan'a geçiyor. Bulgaristan'ın da Schengen bölgesine dahil olması halinde bu sayının daha da artabileceği belirtiliyor.

Vize muafiyeti için tüm üyelerin onayı gerekli

Avrupa Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Stefan Füle bir süre önce yaptığı açıklamada, “Türkiye üzerinden Avrupa'ya gidenlerin Türkiye'ye geri iadesiyle ilgili birtakım çalışmalar yapılması gerekiyor. Bu alanlarda ilerleme kaydedilirse, bundan sonraki aşamada vize kolaylaştırma ile ilgili çalışmalara geçilebilir. Bu aşamadan sonra da diğer tüm üye ülkelerin hemfikir olmaları koşuluyla, vizenin kaldırılması ile ilgili adımlar daha kolay atılabilecektir” şeklinde açıklamalarda bulunmuştu. Türkiye AB'nin istediklerini yerine getirdiği takdirde bile vatandaşlarının AB ülkelerinde kolayca girip çıkmalarını sağlayacak vize muafiyetini elde edemeyecek. Çünkü Türkiye vize muafiyetinin sağlanması konusunda Rumlar dahil Avrupa Birliği'nin bütün üye devletlerini ikna etmek zorunda kalacak.

AB Türkiye'ye cimri davranıyor
Batı Balkan ülkelerine geri kabul anlaşması karşılığında vizesiz Avrupa'yı ikram eden AB, Türkiye söz konusu olduğunda çok daha cimri davranıyor. Oysa Sırbistan, Karadağ ve Makedonya ülkesine gönderilen yasadışı göçmeni rota üzerinde bulunan ya Yunanistan ya da Bulgaristan gibi bir AB ülkesine gönderme fırsatına sahipken, Türkiye'ye gelen yasadışı göçmenlerin büyük çoğunluğu Türkiye'de barındırılmak zorunda kalınacaktır.

AB'nin sözüne güven olur mu?
AB'nin Genişlemeden Sorumlu Komiseri Stefan Füle, “Geri kabul anlaşmasını Türkiye'nin onaylamasından sonra eğer tüm üyeler ikna olursa vize muafiyeti olabilir” şeklinde konuşmuştu. Türkiye'den yıllar sonra başvuran devletleri hatta Rumları bile üyeliğe kabul eden fakat Türkiye konusunda sözlerinden çark edip imtiyazlı ortaklık teklif eden AB liderlerine güvenmek Türkiye için mümkün görünmüyor.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137