04 Kasım 2004 Perşembe 00:00
Yabancı sermaye tuzağı
Yabancı sermaye propagandası ile büyük oyunlar döndüğünü söyleyen BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, işi bilen ve bu oyunları görenler açısından bakıldığında Türkiye'nin yabancı sermayeye ihtiyacı olmadığına dikkat çekti

l Yabancılara muhtaç değiliz

Türkiye'nin sonu olmayan AB macerasında hem hükümet hem de AB'ci çevreler tarafından sürekli kamuoyuna pompalanan "AB'ye üyelik müzakere tarihi ile birlikte yabancı sermaye gelecek. Türkiye ayağa kalkacak. İşsizlik gibi sorunlar çözülecek" açıklamalarına BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş'tan, sert tepki geldi. Prof. Dr. Haydar Baş, yabancı sermayeye ihtiyacımız bile olmadığını söyledi.

l Yabancı sermaye ajanları

BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, yabancı sermaye konusunun sürekli gündeme getirilmesinin arka planı hakkında şu değerlendirmede bulundu: "Bu yabancı sermaye fikrini Türk siyasetine angaje edenlerin asıl maksadı; Türkiye'deki gelirleri yabancı sermaye sahiplerine aktarmaktır. Yani bir manada yabancı sermaye~|~ sahiplerinin ajanları burada ajanlık yapıyorlar."

Türkiye'nin sonu olmayan AB macerasında hem hükümet hem de AB'ci çevreler tarafından sürekli kamuoyuna pompalanan "AB'ye üyelik müzakere tarihi ile birlikte yabancı sermaye gelecek. Türkiye ayağa kalkacak. İşsizlik vs gibi sorunlar çözülecek" açıklamalarına BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş'tan, sert tepki geldi. Prof. Dr. Haydar Baş, yabancı sermayeye ihtiyacımız bile olmadığını söyledi.

Büyük oyun dönüyor

"Türkiye'nin kalkınmasında yabancı sermayeye aslında hiç ihtiyaç yoktur" diyen BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, yabancı sermaye konusunun sürekli gündeme getirilmesinin arka planı hakkında şu değerlendirmede bulundu: "Bu yabancı sermaye fikrini Türk siyasetine angaje edenlerin asıl maksadı Türkiye'deki gelirleri yabancı sermaye sahiplerine aktarmaktır. Yani bir manada yabancı sermaye sahiplerinin ajanlarının burada ajanlığını yapıyorlar. Türkiye'nin kalkınmasında yabancı sermayeye ihtiyaç yok. Adam kalkıyor Karadeniz Devlet Yolu ihalesini alıyor. 'Bunu yapabilmem için Japon kredisi almam lazım' diyor. Yol yapımında yabancı işçiye mi ihtiyaç var? Yabancı makinaya mı ihtiyaç var? Yabancı taşa mı ihtiyaç var? Yabancı çimentoya mı ihtiyaç var? Yerli yatırımda yerli mamuller kullanıldığı halde yabancı sermayenin burada ne işi var? Demek ki burada bir oyun dönüyor. Bu oyun nedir? Yabancı sermaye Türkiye'ye parasını satarken % 30 faizle satıyor. Sen ona pazar bulmuş oluyorsun. Halbuki bu işin karşılığında Türk siyasetinin yapması gereken emisyonu genişletmek, ihtiyacı olduğu kadar sermayeyi kendi kaynakları ile ortaya koymaktır. Üretim ve emek bizim olduğu için paranın da bizim para olması lazım. Olması gereken bu iken sen kimin üretimine, kimin emeğine karşılık döviz alıp getiriyorsun? Türk milletinin emeğine, üretimine karşılık yabancı sermayeyi getiriyorsun, dövizi getiriyorsun. Bu korkunç bir esarettir."

Emisyon hakkını

niçin kullanmıyoruz?

Bir milletin bağımsız olabilmesi için kendi hür iradesi ile emisyon hakkını kullanması lazım geldiğini söyleyen Prof. Dr. Haydar Baş, devamla şöyle konuştu: "Biz ise bu hakkı kullanmıyoruz, kullanamıyoruz. Nedir, neyin nesidir, hakikaten bunu izah etmek hiç mümkün değildir. Türk emeği ile vücuda gelen üretimin karşısında yabancı sermayeyi devreye koyarsan Türk emeğini yabancı sermayeye peşkeş çekmiş olursun. Para, emek ve üretimin karşılığıdır. Emek ve üretimi sana ait olan bir olgunun karşılığı yabancı sermaye olamaz. Olduğu zaman sen esirsin demektir. Yapılması gereken nedir? Yapılması gereken o emek, o üretim kadar paranın basılması, emisyonun genişletilmesi ve piyasaya sürülmesidir. Bu paranın maliyeti % 0 dır. Çünkü ortada yapılmış bir iş vardır. Dolayısıyla zerre kadar enflasyon olmaz. Hem de faiz borcu altına girilmemiş olur. Bu formül tarım için de, sanayi de geçerlidir."

Yabancı sermayeye

kapılar kapatılmalı

Türkiye'nin hiç bir ülkeden borç almasına ihtiyaç olmadığını tekrarlayan BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, mevcut haliyle gelen yabancı sermayenin nasıl bir tahribata yol açtığını anlatarak, bırakın gelmesini yabancı sermayeye kapıların kapatılması gerektiğini söyledi. Prof. Dr. Haydar Baş, şöyle dedi:

"Yabancı sermaye girdisi, temelli bir yatırım için de girmiyor. Sermaye piyasasına giriyor. Sabahleyin giriyor. Canı sıkılırsa akşamleyin çıkıyor. Yani orada kumar oynamak için geliyor. Bir, üç, beş ay, ne kadar menfaatleri varsa duruyorlar. Ondan sonra ise bir anda kaçmaları mümkün oluyor. Yabancı sermaye yatırımının son bir yılda 108 milyon dolar olduğu söyleniyor. Ama sermaye piyasasına soktukları paralarını çektiklerinde Türkiye'nin kaybı en az 10 milyar dolar olur. 100 milyon dolar nerede, 10 milyar dolar nerede? Türkiye'yi bir ana batma noktasına getirirler. Onun için yabancı sermayeye kapıları kapamak lazım. İş bilen insan bunu yapar. Türkiye'nin kalkınmasını da bey gibi gerçekleştirir."Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137