23 Kasım 2001 Cuma 00:00
Yabancılara süper teşvik
IMF'nin dayatmalarından biri olan Endüstri Bölgeleri Yasa Tasarısı Meclis gündemine geliyor

Endüstri bölgeleri kurulmasına ilişkin yasa tasarısı TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji ve Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu'nda bugün görüşülecek.Yatırımları teşvik etmeyi ve yabancı sermaye girişinin artırılmasını amaçlayan tasarı, Endüstri Bölgeleri Koordinasyon Kurulu oluşturulmasını da öngörüyor.

Bir Kurul daha oluşturuluyor
Kurul, Başbakanlık Müsteşarı'nın başkanlığında Maliye, Bayındırlık ve İskan, Tarım ve Köyişleri, Sanayi ve Ticaret, Enerji ve Tabii Kaynaklar, Kültür, Turizm ve Çevre Bakanlıkları Müsteşarları; DPT, Hazine, Dış Ticaret ile Denizcilik Müsteşarları, Köy Hizmetleri Genel Müdürü ve TOBB temsilcisinden oluşacak. Endüstri bölgeleri kurulacak alanları da Kurul belirleyecek.

Tasarı, endüstri bölgeleri kurulmasına ilişkin prosedüre de açıklık getiriyor. Buna göre, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın önerisi üzerine Endüstri Bölgeleri Koordinasyon Kurulu'n~|~ca belirlenen yerlerde Bakanlar Kurulu'nun onayıyla endüstri bölgeleri kurulabilecek.

Endüstri bölgelerinin yönetim ve işletmesini, o bölgenin bulunduğu ilde oluşturulacak komisyon yürütecek.

Endüstri bölgelerine yatırım yapmak isteyen yatırımcılar, başvurularını Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'na yapacak. Bakanlık, başvuruları ilgili komisyona iletecek. Komisyon izin ve ruhsat işlemlerini 3 ay içinde sonuçlandıracak.

Süper teşvikler verilecek
Endüstri bölgelerinde işe başlayan gelir ve kurumlar vergisi mükellefleri, bu bölgelerdeki işyerlerinde ilk defa sigortalı olarak, fiilen sürekli 200 ve daha fazla işçi çalıştırmaları şartıyla 5 yıl gelir ve kurumlar vergisinden müstesna tutulacaklar.

Teşviklerden, asgari 15 trilyon liralık yatırım yapanlar yararlanabilecek. Mevcut organize sanayi bölgeleri ile serbest bölgeler de Bakanlar Kurulu Kararı ile endüstri bölgelerine dönüştürülebilecek.

İşte Endüstri Bölgeleri Yasa Tasarı'nın kilit maddesi
Madde?2) Ülke ekonomisinin gelişmesini ve teknoloji taransferini sağlamak, üretim ve istihdam arttırmak ve yabancı sermayeyi teşvik amacıyla Yatırım Teşvik, Koordinasyon ve Danışma Kurulu'nca re'sen belirlenen veya yatarımcılar tarafından önerinlen yerlerde, Danışma Kurulu'nun teklifi üzerine Bakanlar Kurulu'nca endüstri bölgeleri kurulabilir.

Endüstri bölgesi olarak belirlenen araziler hiç bir şekilde başka amaçlarla kullanılamaz. Endüstri bölgelerinin kurumasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararları Resmi Gazete'de yayımlanır. Bu bölgelerde yabancı yatırımcılara yatırım yapma izni Yabancı Sermaye Genel Müdürlügü'nce verilir.

Kanunlar devre dışı
Endüstri bölgelerinde yapılan yatırımlara İmar Kanunu, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu, Çevre Kanunu, Köy Hizmeleri Genel Müdürlüğü Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun, Maden Kanunu ile Belediye Kanunu'nun 15. Maddesinin ikinci fıkrasının 12 numaralı bendi hükümleri uygulanmaz.

Endüstri bölgelirinin kurulması için gerekli arazi temini ve alt yapı ile ilgili giderleri Sanayi ve Ticaret Bakanlığı bütçesine bu amaçla konulacak ödenekten karşılanır. Bu ödeneğin harcanmasında Muhasebe?i Umumiye kanunu. Sayıştay Kanunu ve Devlet İhale Kanunu hükümleri uygulanmaz.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.