09 Aralık 2005 Cuma 00:00
Yabancıya mahkum ettiler
İşsizlik sorununa çözüm bulmakta aciz kalan AKP hükümeti, umudunu yabancı sermayeye bağladı. ~|~

İşsizliği azaltacak herhangi bir proje sunamayan Maliye Bakanı Unakıtan, işsizliği ancak ve ancak yabancı sermaye çekerek çözmeyi umduklarını söyledi.

Yatırım ve üretimi rafa kaldırarak işsiz sayısının 10 milyona yaklaşmasına neden olan AKP hükümeti, istihdam sorununu çözemeyince topu yabancı sermayeye attı... Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, dış kaynaklı yatırımların Türkiye'ye daha fazla çekilmesi gerektiğini, bunun için Türkiye'nin cazibe merkezi haline getirme mecburiyeti bulunduğunu belirterek, bu nedenle yabancı sermayeye ihtiyaç doğduğunu söyledi.
Unakıtan, şunları kaydetti: "Evet üretim için yatırım yapmak zorundasınız. 2002 yılında Türkiye'de toplam yatırım 47,5 katrilyon lira olmuş. Bunun 30.2 katrilyon lirasını özel kesim, 17,2 katrilyon lirasını kamu kesimi yapmış. 2005 yılında Türkiye'nin yatırımı 98,6 katrilyon lira... Aşağı, yukarı 100 katrilyon lira yatırım yapıyoruz. 2002'ye göre yıllık nominal bazda iki kat artmış. Bunun bir de kompozisyonu değişmiş; özel sektör, bunun üçte ikisini yani 74 katrilyon lirasını (74 milyar YTL), kamu da 24,5 katrilyon lirasını (24,5 milyar YTL) gerçekleştirmiş. Dolayısıyla bu tasarruf?yatırım arasındaki fark da cari açığın bir nedeni oluyor. Türkiye, bu tasarruf noksanını muhakkak suretle giderecektir. Belli bir noktada tasarruflar, muhakkak surette artacaktır. Çünkü yatırımlar çok daha fazla... Bununla ilgili olarak makro ekonomik tedbirler aldığımız gibi, mikro ekonomik tedbirler de almaya başladık. Daha öncede alıyorduk, şimdi de alıyoruz, almaya da devam edeceğiz."

Yerli esnafı bitir, yabancıyı besle...
Yüksek vergi ve ağır primlerle yerli esnafı ezip iflaslara yol açan hükümet, adeta patlayan işsizliği yabancı sermayeyle çözeceğini iddia ediyor...Yabancı sermayenin Türkiye'ye gelmesini çok önemsediğini vurgulayan Unakıtan, "Dış kaynaklı yatırımların Türkiye'ye daha fazla çekilmesi gerekmektedir. Bunun için Türkiye'yi cazibe merkezi haline getirme mecburiyetimiz var. Ve Türkiye'yi özelleştirmeyle tanıtmak istiyoruz. Türkiye'nin yatırım imkanlarını tanıtmak istiyoruz, onun için yatırımcıları davet ediyoruz. Onlara yatırım yapma çağrısında bulunuyoruz" diye konuştu. Yabancı yatırımcıların arkasında sadece Türkiye'nin bulunmadığını,başka ülkelerinde yabancı sermaye çekme peşinde olduklarını, hiç kimsenin de yabancı sermayeden rahatsız olmaması gerektiğine dikkat çeken Unakıtan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Çünkü ihtiyacımız var. Neden ihtiyacımız var? Eğer Türkiye'yi büyütmek istiyorsak, Türkiye'ye yatırımı artırmak istiyorsak, işsizliği azaltmak istiyorsak, muhakkak surette yabancı yatırımcıları getirmek mecburiyetimiz var.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.