01 Temmuz 2010 Perşembe 00:00
Yanlışı devlet değil siyasiler yapıyor
Türkiye'de herkesin hangi etnik kökenden olursa olsun aynı haklara sahip olduğunu ifade eden Prof. Dr. Haydar Baş, "yapılan bir yanlış varsa bu devletin değil, siyasilerindir" şeklinde konuştu. ~|~

Türkiye'nin yüreğini yıllardır dağlayan terör sorunu üzerine Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş'tan son derece dikkat çekici açıklamalar geldi. Ülke üzerinde hesabı olan ecnebi güçler, etnik kavga çıkarıp, Türkiye'yi bölmek istiyorlar diyen BTP Genel Başkanı "Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes hangi etnik kökenden olursa olsun aynı haklara sahiptir. Burada bir yanlış varsa devletin değil hukuken tanınan hakların yaşanmasını engelleyen siyasilerindir" ifadelerini kullandı.

Bölünmeye doğru yelken açıldı

Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş partisinin Başkanlık Divanı'nda yaptığı konuşmada Türkiye'nin terör sorununu analiz etti. "Soruna konacak yanlış teşhis çözümde de yanlış sonucun ortaya çıkmasına neden olur" diyen Prof. Dr. Haydar Baş hükümetin teröre Kürt sorunu diyerek bu hatayı yaptığını söyledi. BTP Genel Başkanı şöyle konuştu: "Halkı da bu noktaya taşıyıp bu şekilde bir angajmanla değerlendirmek, istedikleri hedefe de varmak istiyorlar. Bu talebin sonucu da kabul etseniz de etmeseniz de Türkiye'nin bölünmesidir."

Problemlerin üstü örtülüyor

BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş açıklamasında uzun süredir gündemde olan demokratik açılıma da dikkat çekti ve şöyle konuştu: "Bu kadar zamandan beridir demokratik açılım konuşuluyor. Vatandaşın işi, aşı temin edildi mi? Yok. Bilakis mevcut problemlerin örtülmesi için çalışılıyor. Borçlar ciddi oranda artıyor, memleketin kaynakları milletin elinden çıkıyor. Yer altı kaynaklarımızı ele geçiren 200 kadar yabancı firma bir yılda milyarlarca dolar kazanıyorlar. Halkın kendi değerlerine saygısını koruyacak bir otoriteyle beraber devletin hayatiyetini sürdürmesi lazım. Şimdi bunlar olmuyor, adam kalkıyor, 'Kürt meselesi' diyor. Bununlar demek istedikleri, yapmadıklarını gizlemek ve örtmektir."

Her vatandaş eşit haklara sahiptir

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkesin hangi etnik kökenden olursa olsun aynı haklara sahip olduğunu ifade eden Prof. Dr. Haydar Baş, "burada bir yanlış varsa bu devletin değil siyasilerindir" dedi. BTP Genel Başkanı şöyle konuştu: "Hukuk önünde hepsi eşittir. Şöyle bir misal verelim. Faraza ben Kürt bir vatandaşım diyelim. Çalışır, imkânlarımız devreye koyarsam devlet ve hukuk önünde cumhurbaşkanı, başbakan ya da milletvekili olmama mani hiçbir şey yok. Nitekim Türkiye şartlarında Kürtlerden bahsettiğim bu kurumların başına insanlar seçilmiştir. Bunlar cumhurbaşkanı olmuştur, başbakan, bakanlar, vekiller ve genel müdürler olmuşlardır. Hülasa hatırınıza ne geliyorsa bütün bu haklar kendilerine yaşatılmıştır. Bunun önünde duracak hiçbir şey yoktur. Siyasi engeller olmuş mudur? Olmuştur, ama bu siyasi engel devletin engeli değildir. Devlet bir kural gereği herkese eşit hakları verirken siyasiler zihniyetleri itibariyle bu hakların yaşanmasına engel olabiliyorlar."

Millet siyasilere hesap sormalı

Devlete düşman olmak yerine hukuken tanınan hakları engelleyen iktidar sahiplerinden sandıkta hesap sorulması gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Haydar Baş, son derece önemli şu açıklamaları yaptı: "Türkiye'de devletiyle milleti arasında askeriyle sivili arasında bir çatışma olsun biz de istediğimizi yağmalayalım, Türkiye yağma hasanın böreği olsun, tez bu, istenilen bu? Tam da bu dönemde Türkiye Cumhuriyeti Başbakan'ı 'ben bu Kürtlerin verilmemiş haklarını vereceğim' iddiasıyla ortaya çıkıyor. Birden PKK'yı bugüne kadar kullanan ecnebi güçler meseleyi Kürt kardeşlerimizin kucağına atıp iktidarın teşvikiyle onları sanki haksızlığa, mağduriyete uğramış insanlar topluluğu olarak gösteriyorlar."

Halkın meselesi yapmak istiyorlar

Ülke üzerinde hesabı olan ecnebi güçler etnik kavga çıkarıp, Türkiye'yi bölmek istiyorlar diyen Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş şöyle konuştu: "Orada siyasi baskılar geçmişte uygulandı. Birileri baskı yaptı mı? Yaptı. Ama devletle bunun hiç alakası yok. Hukukun yapılanmasıyla bunun hiç alakası yok. Binaenaleyh çok ciddi bir oyun var. Ne yapacaklar? Halkın meselesi haline getirip dağda PKK'nın yaptığı eylemi sokakta Kürt halkına yaptırmak istiyorlar. Maksat çatışmayla milleti birbirine düşürüp, yok etmektir. Bu çatışmadan kim karlı çıkacak? Ne Kürt karlı çıkar, ne de Türk karlı çıkar. Bizi birbirimize kırdıran hainler kıs kıs arkadan gülecek ve bu ülkenin zenginliklerinin tamamına sahip olacaklar. Oyun budur. Geçmişte bunu savaş yoluyla elde etmek istediler ama başaramadılar şimdi bu yolla emellerine ulaşmaya çalışıyorlar."

Devleti koruyacak olan millettir

Devletin her bir vatandaşına adil gelir dağılımı, eğitimde ve sağlıkta fırsat eşitliği sağlaması gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Haydar Baş, Türk milletine çok kritik bir çağrı yaptı: "Türk milletinin çok isabetli bir karar verip, olayı çok iyi görmesi lazım. 'Seçtiğimiz siyasiler meğer devletten, hukuktan yana değil. Neden yana? Adam oy avcılığı yapmamak ve reylerini artırmak için bizi kandırmaya yönelik konuşmalar yapıyor, tahrik ediyor' deyip aklını başına devşirmesi lazım. Burada devletin ve hukukun gücünü koruyacak olan millettir. Sen gaflet ve dalalet ehli insanları başa getirirsen faturasını da böyle ödersin. Bakınız bizim yıllardan beri söylediklerimiz tek tek zuhur etmeye başladı. Şimdi ben millete açık olarak soruyorum; Seni ayıktıranlar oldu, sana uyarılar yapıldı bu gaflete nasıl düştünüz? Yarın Allah korusun ülke bölünme noktasına gitti mi ne olacak bizim halimiz? Ben öleni değil, öldüreni hesaba çekerim."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137