14 Mart 2004 Pazar 00:00
Yargı bağımsız değil
Odakule'deki İstanbul Barosu önünde biraraya gelen baro başkan ve temsilcileri ile avukatlar adına ortak açıklamayı, İstanbul Barosu Başkanı Kazım Kolcuoğlu okudu.

''Hukuk kurumu olan baroların, Türkiye'de hukuk devletinin kurulması ve adil yargılama hakkının sağlanması konusunda önemli sorunları bulunduğu'' vurgulanan açıklamada, bu sorunların çözümü için halkın tüm kesimlerinin aynı duyarlılığı göstermesi ve birlikte uğraşı vermesi gerektiğine dikkat çekildi.

Açıklamada, ''bu inançla 'Hukuk Devleti ve Yargı Reformu' kampanyası başlatıldığı'' anlatılarak, şöyle denildi:

''Hukuk devleti, tüm eylem ve işlemleri hukuka ve anayasal kurum ve kurallara uyan devlettir. Devletin eylem ve işlemlerini hukuka uygunluğunu denetleyecek anayasal erk de, kuşkusuz yargıdır. Hukuk devletinin güvencesi yargı erkidir. Öncelikle yargının tam bağımsızlığı ve yargıcın ise güvenceli olması sağlanmalıdır. Bugünkü koşullarda yargının bağımsız, yargıcın güvencede olduğunu söylemek olanaksızdır. Yargı bağıms~|~ızlığı olmadan insan olmaz, insan hakları olmaz, ulus olmaz, hukuk devleti olmaz.'' Ortak açıklamada, ''siyasi iktidarların, ülke sorunlarını hukuk devleti ile aşmak yerine kendilerine oy ve kolay yöntem sağlayan önlemleri, buyrukları altında tuttukları polis kadrolarını kullanmayı seçtikleri'' savunuldu.

''Yargının saymakla bitmeyen sorunları çözüm beklerken, yargı denetimini etkisiz kılarak keyfilik ve yolsuzluk düzeninin sürdürüldüğü'' öne sürülen açıklamada, ''siyasi iktidarların zaman zaman da 'yargının yasama ve yürütmenin önünde engel oluşturduğu, yargıya ve yargıca güvenmediklerini' söyleme cüretini gösterdikleri'' iddia edildi.

Yargı reformu

neden isteniyor?

Açıklamada, ''bütün bu olumsuzlukların sonucu olarak Türk yargısının bina, personel ve donanım yetersizliği içinde ağır iş yükü altında ezildiği'' kaydedilerek, yargı reformu istenmesindeki amaçlar da şöyle sıralandı:

''Yargı bağımsızlığı ve yargıç güvencesinin sağlanması, yargıç, savcı açığının giderilerek iş yükünün azaltılması, yargıya bağlı adli kolluğun kurulması, usul yasalarının yeniden düzenlenerek yargılamanın güvenli kılınması, davaların makul süre içinde karara varmasının sağlanması, yargılamanın yapıldığı adliye binalarının yargının anlamına uygun donanımlı hale getirilmesi, yargıçların bilgilendirilmesini sağlayacak meslek içi eğitim ve donanıma sahip kılınması, yargıç ve savcılara konumları ve görevleri göz önüne alınarak yeterli ölçüde ücret ödenmesi.'' Ortak açıklamada, İstanbul Barosu'nun başlattığı kampanyanın önemine de işaret edilerek, ''Hukuk Devleti ve Yargı Reformu'' konusunun halkın da sorunu olduğu, ''bundan dolayı da tüm meslek odaları ve demokratik kitle örgütlerine bu uğraşıya katılmaları'' çağrısında bulunuldu.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137