21 Nisan 2014 Pazartesi 00:06
Yargıda 25 Nisan beklentisi

YENİ MESAJ/ANKARA

Nisan ayı içinde Twitter yasağını kaldıran, Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nu (HSYK) Adalet Bakanlığına bağlayan kanunu iptal ederek yeniden dikkatleri üzerine çeken Anayasa Mahkemesi, 25 Nisan'da 52. kuruluş yıldönümünü kutlayacak. Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, 25 Nisan’da yapacağı konuşmada yargıda yaşanan sorunları gündeme getirmesi ve AKP Hükümetinin yargı erkini ortadan kaldıran uygulamalarını eleştirmesi bekleniyor. 

Yargı sistemindeki yerini 25 Nisan 1962'de alan Anayasa Mahkemesi, 52. kuruluş yıl dönümünü kutlamaya hazırlanıyor. Siyasi parti kapatma davalarından, Yüce Divan yargılamalarına kadar pek çok önemli karara imza atan Anayasa Mahkemesi, 1961 Anayasası ile kuruldu. Anayasa Mahkemesinin kuruluşu, görev ve yetkileri, yargılama ve çalışma usulü ile kararlarının niteliği 1961 Anayasası'nın 145-152. maddelerinde düzenlendi. Buna bağlı olarak Anayasa Mahkemesinin Kuruluşu ve Yargılama Usulleri Hakkında Kanun, 22 Nisan 1962 tarihinde kabul edildi. Anayasa Mahkemesine ilk kuruluşunda, kanunların ve Türkiye Büyük Millet Meclisi içtüzüklerinin, Anayasa'ya "şekil ve esas" bakımından uygunluğunu denetleme görevi verildi.

Bireysel başvuru yapılabiliyor

Anayasa'da değişiklik öngören 7 Mayıs 2010 tarihli 5982 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın Bazı Maddelerinde Değişiklik yapılması Hakkında Kanun'un, 12 Eylül 2010'daki halk oylamasıyla kabul edilmesinin ardından Anayasa Mahkemesinin kuruluşu, görev ve yetkileri yeniden düzenlendi. Değişiklikle üye sayısı 17'ye çıkartılan Anayasa Mahkemesinin, iki bölüm ve genel kurul halinde çalışması benimsendi, Mahkemeye mevcut görevlerinin yanı sıra bireysel başvuruları karara bağlamak ve bireysel başvuruların kabul edilebilirlik incelemesini yapmak üzere komisyonlar oluşturulmasına imkân tanındı. Anayasa değişikliğine ilişkin 12 Eylül 2010'da yapılan halk oylaması sonucunda yolu açılan bireysel başvuruya ilişkin hükümlerin yürürlük tarihi 23 Eylül 2012 olarak belirlendi. Türkiye'nin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ndeki ihlal davalarını azaltmak amacıyla hayata geçirdiği Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru hakkı bu tarihte başladı, bugüne kadar 16 bin 351 başvuru yapıldı. Son olarak Başbakan Erdoğan, hakkında sosyal medyada yer alan iddialara karşı bireysel başvuru hakkını kullanarak Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu ve devletten 50 bin TL tazminat talebinde bulundu.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.