20 Ocak 2006 Cuma 00:00
Yargıtay kararı bozdu, Ağca cezaevine

SON HABER

Yargıtay 1. ceza dairesi Ağca'nın tahliyesine ait kararı bozdu ve Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına gönderdi. Bu gelişme üzerine harekete geçen İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekipleri Mehmet Ali Ağca'yı Kartal'da yakalayarak gözaltına aldı. Ağca kapıyı çalan polisleri görünce ilk sözü "sizi bekliyordum" oldu.
~|~

Yargıtay 1. ceza dairesi Ağca'nın tahliyesine ait kararı bozdu ve Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığında gönderdi. Yargıtay kararını oybirliği ile verdi. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Nuri Ok da itiraz hakkını kullanmayıp karara uydu ve kesinleştirdi. Böylece 12 Ocak'ta tahliye olan Ağca'nın karara itiraz hakkı kalmadı.

Bu gelişme üzerine harekete geçen İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekipleri Mehmet Ali Ağca'yı Kartal'da yakalayarak gözaltına aldı. Ağca kapıyı çalan polisleri görünce ilk sözü "sizi bekliyordum" oldu.
İstanbul Valisi Muammer Güler, Mehmet Ali Ağca'nın, Yargıtay'ın kararı doğrultusunda Kartal'da bulunduğu yerden alındığını ve şu an emniyete intikal ettirildiğini bildirdi. Vali Güler, Ağca'nın yakalanırken polise direniş göstermediğini de açıkladı.

Başbakan Erdoğan, Yargıtay 1. Ceza Dairesi'nin, Mehmet Ali Ağca'nın tahliyesi kararını bozmasına ilişkin soru üzerine, "Yargıtay 1. Ceza Dairesi şu anda kararını bu şekilde verdi. Sonraki süreçte ne olacağını bilemiyorum. Daha tamamlanmış değil. Adalet Bakanlığı üzerine düşen görevi yaptı, bundan sonraki yargıyla alakalı bir süreçtir" dedi.
     
NE KADAR YATACAĞINA YEREL MAHKEME KARAR VERECEK
 Yargıtay, kamuoyunda 'Rahşan affı' olarak bilinen affın Mehmet Ali Ağca'ya uygulanamayacağına da karar verdi.
Yargıtay'ın beş sayfalık kararında Ağca'nın ne kadar süre cezaevinde kalacağı ise öngörülmüyor. Yargıtay, Mehmet Ali Ağca'nın ne kadar süreyle cezaevinde yatması gerekeceği kararını yerel mahkemeye bıraktı.
     
TAHLİYENİN YASAL DAYANAĞI YOK
Yargıtay 1. Ceza Dairesi, Mehmet Ali Ağca'nın Papa'ya suikast girişiminden dolayı İtalya'da gözaltı, gözlem altı, tutukluluk ve hükümlülükte geçen süresinin, Türkiye'de işlediği suçlardan aldığı cezalardan düşülmesinin yasal dayanağı bulunmadığını belirtti.

Yargıtay 1. Ceza Dairesi'nin, Ağca'nın tahliyesine ilişkin kararı bozma gerekçesinde, Ağca'nın, Vatikan Devlet Başkanı'na (Papa 2. John Paul) karşı gerçekleştirilen öldürmeye kalkışma eylemi nedeniyle İtalya'da gözaltında, gözlem altında, tutuklulukta ve hükümlülükte geçen sürenin, Türkiye'de işlediği suçlarından dolayı verilen cezalardan indirilmesinin yasal dayanağının bulunmadığı ifade edildi.

Kararda, bu nedenle Ağca'nın cezalarından, "öldürme" suçundan gözetim ve tutuklulukta geçirdiği 153 gün ile iade sırasında yolda geçirdiği 1 günlük sürenin indirilmesi gerekirken, İtalya'da geçirilen ve yanlış hesaplanan 20 yıl ile 4616 sayılı Şartla Salıverilmeye, Dava ve Cezaların Ertelenmesi'ne Dair Kanun uyarınca 10 yıllık sürelerin mahsubu sonucu erken koşullu salıverilmeye ilişkin Kartal 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararına karşı yapılan itirazı reddeden Kartal 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nin hükmünün yerinde görülmediği kaydedildi Yargıtay bu kararı oybirliği ile verdi. Bu karara itiraz hakkı sadece Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı yapabiliyor.

Tartışmalı tahliye
12 ocakta tahliye edilen Abdi İpekçi'nin katili ve Papa suikastı hükümlüsü Mehmet Ali Ağca, Türkiye'ye iadesinden sonra Fruko fabrikası gaspından 10 yıl, bir kuyumcunun gasp edilmesinden 10 yıl, cezaevinden firar suçundan ise 3 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.
Ağca, İpekçi cinayetinden ise idam cezası almıştı. Ancak, son yasal düzenlemelerle idam cezası kalktığı için bu ceza, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına dönüşmüştü.
Papa suikastı suçundan dolayı Üsküdar Birinci Ağır Ceza Mahkemesi, İtalyan mahkemelerin hüküm kurması nedeniyle yeni bir hüküm kurmaya gerek görmedi.
Eğer hüküm kursaydı, Ağca bu durumda eski TCK'nın devlet başkanlarına suikast hükmünü içeren 156'ncı maddesine göre yargılanacak, en üst sınırdan müebbet hapis cezasına çarptırılabilecekti.

Ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Ağca'nın, İtalya'da geçirdiği 20 yıllık süre yeni TCK'nın 16'ncı maddesi gereğince 36 yıldan düşüldü. Ağca'yı hapisten kurtaran Türk Ceza Kanunu'nun 16'ncı maddesi oldu. TCK'nın 16'ncı maddesi şöyle diyor: "Nerede işlenmiş olursa olsun, bir suçtan dolayı yabancı ülkede gözaltında, gözlem altında, tutuklulukta veya hükümlülükte geçen süre aynı suçtan dolayı Türkiye'de verilecek cezadan mahsub edilir." ANAP döneminin affı olarak da bilinen 3712 No'lu kanun Ağca'ya uygulanmadı. Eğer uygulansaydı Ağca çok daha erken, hatta Türkiye'ye iade edildiği gün tahliye edilebilirdi.
Geriye kalan 16 yıllık süre, 10 yıl daha düşülerek 6 yıla indi. Ağca'nın Türkiye'den kaçmadan önce cezaevinde geçirdiği 153 günlük süre de hesaplamaya dahil edilince 12 ocak 2006 günü tahliye edildi.

İnfaz hesabı ne kadar doğru?
Ancak İpekçi ailesinin avukatı Turgut Kazan ve bazı hukukçular, söz konusu infaz hesabının yanlış yapıldığını ve Ağca'nın erken tahliye edildiği görüşünü savunuyor.
Mehmet Ali Ağca'nın, İtalya'da cezaevinde kaldığı sürenin Türkiye'deki infaz hesabına dahil edilemeyeceğini belirten Kazan, Ağca'nın İtalya'da cezaevinde kaldığı süre dikkate alınsa bile erken tahliye edilmiş olduğunu söylüyor.

Kazan, "suikasti 13 mayıs 1981'de işledi. 13 haziran 2 bin yılında da Türkiye'ye iade edildi. Hesap ortada. Cezaevinde 19 yıl yatmasına rağmen, 20 yıl yatmış gibi hesap yapılıyor ve serbest bırakılıyor" diyor.
Turgut Kazan, 1991 yılında çıkarılan Şartla Salıverme Yasası'na göre, idam cezası alanların 10 tam yıl yatması gerektiğini hatırlatıyor ve "Ağca, İpekçi cinayetinden dolayı 10 tam yıl yatmadı. Ağca'nın durumunda olanlar, Rahşan affı diye bilinen yasadan da yararlandırılmadı. Kendisi iade edildiğinde Kartal Ağır Ceza Mahkemesi bunu kesin hükme de bağladı. Buna rağmen tahliye edilmesi kendisini ödellendirmekten başka birşey değildir" diyor.

İtalya'da 19, Türkiye'de 5.5 yıl
Kartal H Tipi Cezaevi'nde yaklaşık beş buçuk yıl kalan Mehmet Ali Ağca'nın tahliyesi 8 ocakta gündeme geldi.
Kartal Ağır Ceza Mahkemesi, Ağca'nın cezasını tamamladığı yönündeki yazıyı onayladı ve tahliye yolunu açtı. Kartal Cumhuriyet Başsavcılığı'na yapılan itirazlar 11 ocakta reddedildi.
Yeni Türk Ceza Kanunu'ndan yararlanarak tahliye olmak için Kadıköy Birinci Ağır Ceza Mahkemesi'ne başvuran Abdi İpekçi'nin katili Mehmet Ali Ağca'nın talebi 2004 kasım ayında mahkeme tarafından reddedilmişti.
Ağca, Papa suikasti nedeniyle İtalya'da 19 yıl hapis yatmış, 13 haziran 2000 tarihinde Türkiye'ye iade edilmişti.

İtalya Cumhurbaşkanı Carlo Azeglio Ciampi, Vatikan'ın onayından sonra Ağca'nın affına karar vermiş, bu karardan birkaç dakika sonra İtalya Adalet Bakanı Piero Fassini, 1979'daki İpekçi suikastinden dolayı hükmünü tamamlamak üzere Ağca'yı Türkiye'ye iade etme emrini vermişti.
Ağca, Katolik Kilisesi'nin İtalyan hapishanelerinde af uygulama planından yararlanan ilk tutuklu olmuştu.
Ağca İtalya'dan Türkiye'ye yola çıkarken avukatına "bu, benim gerçekleşmesini çok istediğim bir rüya idi" demişti.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100